تاریخ انتشار خبر: پنج شنبه 1397/9/15 9:31گزارش صدای زنجان از وضعیت قیمت محصولات لبنی در استان و دلایل نوسان آن

الهام احمدی- در حالی سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سخن از حمایت از گاو‌داران و دامداران در وضعیت کنونی می‌زند که احمدی، گاودار سلطانیه‌ای با 8 سال فعالیت در این حوزه ضمن گلایه از مسئولان جهاد کشاورزی در زمینه عدم حمایت‌های لازم عنوان می‌کند که متأسفانه هیچ‌گونه حمایتی از این قشر برای گذر از وضعیت فعلی نداشته‌اند و در صورت ادامه این روند بسیاری از دامداری‌ها و گاوداری‌ها به اجبار باید کار خود را تعطیل کنند.

به گفته این گاودار تنها نهاده‌ای که جهاد کشاورزی به گاوداران ارائه می‌کند سبوس است که امسال به نصف کاهش یافته تا جایی که سال گذشته در ماه 5 تن سبوس در اختیارشان قرار داده می‌شد در حالی که این میزان از ابتدای امسال به 2.5 تن رسیده است در حالی که میزان شیر تولیدی از سوی گاودار سال گذشته 2 تن بوده در حالی که امسال با وجود تولید 4 تن شیر میزان سبوس دریافتی به نصف رسیده است.

نبود نهاده‌های دامی در بازار داخلی

وی به نبود نهاده‌های دامی در بازار داخلی به هزینه‌های سرسام‌آور واردات این نهاده‌ها و افزایش هزینه‌های بالاسری از جمله حمل و نقل و غیره اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در حدود دو ماهه از بندر ذرت خرید کردم و با وجود واریز نقدی هزینه آن در زمان ثبت سفارش تاکنون موفق به تحویل نشدیم.

این گاودار ادامه داد: ذرت کیلویی 1300 تومانی را در حال حاضر در زنجان کیلویی 1700 تومان خرید می‌کنیم، سوال اینجاست مگر این شیر چقدر سود دارد که بتواند پاسخگوی سرمایه‌گذاری بالای 10 میلیارد تومانی در این گاوداری باشد، در حال حاضر به طور مستقیم 10 نفر در این گاوداری مشغول به کارند و به صورت غیرمستقیم تا 40 نفر از این گاوداری امرار معاش می‌کنند.

احمدی با اشاره به این‌که اگر حمایتی از سوی جهاد کشاورزی ارائه می‌شود باید شامل حال همه دام‌داران و گاو داران باشد و به صورت علنی اعلام شود و همه از این حمایت‌ها آگاه باشند وگرنه نمی‌توان کمک به عده خاص و گزینش شده را حمایت نامید، بیان کرد: دولت به دامداران و گاوداران عنوان کرد که شیر خود را به کارخانه‌های مورد هدف کیلویی هزار و 110 تومان تحویل دهید تا یارانه شامل حالتان شود، ولی در حالی که 6 ماه از یارانه من به میزان 50 میلیون تومان از سوی دولت پرداخت نشد و به فراموشی سپرده شد.

وی با بیان این‌که در زنجان شیر را به قیمت پایین‌تر از شهرهای دیگر از دام‌دار خرید می‌کنند از همین رو شیر تولید شده را به کارخانه‌های خارج از استان می‌فروشم، تصریح کرد: زمانی که در قزوین شیر را به قیمت کیلویی هزار و 110 تومان از دام‌دار می‌خریدند در زنجان این میزان 900 هزار تومان بود آن هم در طول سه ماهه به دام‌دار پرداخت می‌شد.

این گاودار با بیان این‌که در شرایط کنونی و گرانی موجود در بازاری که سخن از وضعیت خوب دام‌داری‌ها در میان است پول شیر 50 روزه به گاودار پرداخت می‌شود در حالی که کارخانجات فروش‌های خود را به صورت نقدی انجام می‌دهند و از سوی دیگر خریدهای ما از قبیل نهاده‌ها و غیره نیز به صورت نقدی و در لحظه پرداخت می‌شود، بیان کرد: در صورتی که یک واحد از 10 دامدار شیر خرید کند در ماه 4 تا 5 میلیارد تومان می‌شود که رقم کمی هم نیست و با تأخیر 50 روزه در پرداخت به دام‌دار می‌تواند سود قابل توجهی را کسب کند چرا که از سوی دیگر فروش خود را به صورت نقدی انجام می‌دهد.

احمدی خاطرنشان کرد: این‌که می‌گویند وضع مالی گاوداران و دام‌داران خوب است در حد حرف بوده چرا که در بازار فعلی درآمد و هزینه‌های‌مان یکسان است و سودی عایدمان نمی‌شود از سوی دیگر کارخانه‌هایی که مدعی‌اند توان خرید بالاتر از نرخ فعلی از دام‌داران را ندارند و برایشان نمی‌صرفد بگذارند ما برای چند سال آن را اداره کنیم و اثبات برسانیم که نه تنها ضرری در کار نیست بلکه سود قابل توجهی نیز بدست می‌آورند.

اختصاص ارز دولتی به واردات شیر خشک منجر به تعطیلی دامداری‌ها می‌شود

وی با بیان این‌که تولید در همه استان‌ها کاهش یافته که زنجان نیز از این امر مستثنی نیست، گفت: فروش در وضعیت فعلی به دلیل افزایش دلار خوب است چرا که آقازاده‌ها نتوانستند شیر خشک وارد کشور کنند در غیر این صورت اگر ارز دولتی برای واردات شیر خشک اختصاص داده شود همه دامداران و گاوداران باید کار خود را تعطیل کنند.

به گفته این دام‌دار راهکاری برای وضعیت و بازار آشفته فعلی وجود ندارد چرا که هیچ کس به حق خود قانع نیست، طبق نظر دولت دامدار در هر معامله‌ای باید 8 تا 9 درصد سود کند در حالی که در واقعیت به هیچ عنوان این سود حاصل نمی‌شود.

اگر قصد دولت کاهش قیمت شیر است مانع تعطیلی دامداری‌ها شود

وی با اشاره به این‌که در صورتی که دولت قصد کاهش قیمت شیر را دارد باید برای سرپا ماندن و جلوگیری از تعطیلی دامداری‌ها تلاش کند، افزود: دامداری ذاتاً شغلی است که شب و روز نداشته و تعطیلی شامل حالش نمی‌شود حال وقتی فشارها و دغدغه‌های بازار نیز بر آن افزوده می‌شود دامدار توان سرپا ماندن را از دست می‌دهد.

به گفته محمدعلی صادقی، سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان دلیل اصلی قیمت لبنیات را افزایش قیمت نهاده‌های مصرفی دام‌داران دانست که بخش عمده آن در کنجاله ذرت و سویاست که وابسته به ارز دولتی بوده و مشکلاتی را ایجاد کرده است، افزود: این نهاده‌ها وارداتی بوده و هزینه تمام شده آن برای دام‌دار روند افزایشی دارد از سوی دیگر هزینه‌های سربار به غیر از خوراک نیز این گرانی را تشدید می‌کند.

وی با اشاره به این‌که 70 تا 80 درصد هزینه‌های تولید مربوط به خوراک و 20 درصد باقی‌مانده نیز هزینه‌های سوخت، انرژی و نیروی انسانی را شامل می‌شود که در ابتدای سال افزایش قیمت داشتند و در ماه‌های اخیر تغییری صورت نگرفته است، خاطرنشان کرد: کارخانه شیر پاستوریزه شیر را بصورت مستقیم کیلویی از دام‌دار به قیمت یک هزار و 800 تا دو هزار تومان خریداری می‌کند در مراکز عرضه مستقیم شیر پاستوریزه نیز کیلویی تا 2 هزار و 100 تومان نیز خرید دارند ولی قیمت رسمی همان قیمت خرید اعلامی کارخانه شیرپاستوریزه است.

به تمامی نهاده‌های وارداتی ارز یارانه‌ای 4 هزار و 200 تومانی اختصاص داده شده است

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان در پاسخ به سوالی در زمینه حمایت‌های جهاد کشاورزی برای تأمین نهاده‌های مورد نیاز دامداران افزود: به تمامی نهاده‌های وارداتی ارز یارانه‌ای 4 هزار و 200 تومانی اختصاص داده شده است و از طریق سازمان جهاد کشاورزی نیز کاملاً نظارت‌‌های لازم از مبادی ورودی به کشورتا رسیدن به دست مصرف‌کننده به قیمت معقول انجام می‌شود.

وی با اشاره به این‌که سود معقول تعریف شده برای واردکننده و حمل آن از بندر و نیز کرایه حمل و نقل آن در نظر گرفته می‌شود، تصریح کرد: در مجموع قیمت سویا در بندر حدود هزار و 950 تومان است که با احتساب کرایه حمل و نقل و غیره در نهایت دو هزار و 400 تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد هر چند برخی از اختلالات در حمل و نقل و مطالبه کرایه‌های بیشتر و پشت بارنامه در افزایش قیمت تمام شده نهایی تأثیرگذار است هر چند در ظاهر نمایان نیست ولی در واقعیت دامدار باید این هزینه‌ها را پرداخت کند.

فقط نهاده جو در استان تولید می‌شود

صادقی میزان مصرف روزانه نهاده‌ها شامل ذرت، سویا، جو و گندم دامی را در زنجان یک هزار تن در بخش کنسانتره‌ای عنوان کرد و گفت: از این تعداد نهاده‌ها فقط جو در استان تولید می‌شود که در سال گذشته 59 هزار تن در این بخش بوده است.

وی به افزایش قیمت رخ داده در محصول جو که تأثیر مستقیمی در قیمت تمام شده لبنیات تولیدی دارد، اشاره کرد و یادآور شد: محصول جو از 800 تومان به یکباره یک هزار و 250 تا یک هزار و 450 هزار تومان افزایش یافت که رشد دو برابری را در 4 ماه اخیر شاهد بوده است.

تولید نهاده‌ها نیاز به آب زیاد دارد

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان در پاسخ به سوالی در زمینه برنامه جهاد کشاورزی برای تولید این محصولات در استان به نیاز به آب بیشتر این محصولات برای تولید اشاره کرد و افزود: تولید محصولاتی همانند ذرت و یا سویا از محصولات آببر بوده و تولید این محصولات در اولویت‌ جهاد کشاورزی نه تنها استان بلکه کشور قرار ندارد و نیازمند شرایط آب و هوایی خاصی است که فقط در بخش‌هایی از استان‌های گلستان، خوزستان و مازندران وجود دارد هر چند ذرت علوفه‌ای تولید شده در استان نیز بخش کوچکی از تغذیه دام را شامل می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که در استان به اندازه نیازعلوفه تولید می‌شود هر چند قسمت عمده‌ای از علوفه مورد نیاز نظیر یونجه از استان‌های دیگر برای استفاده واحدهای صنعتی وارد می‌شود ولی به لحاظ کیفیت باید مورد بررسی قرار گیرد، بیان کرد: علوفه خریداری شده با قیمت هزار و 350 تومان در خرداد ماه امسال نسبت به آبان ماه با تفاوت 850 هزار تومانی همراه است.

صادقی با اشاره به این‌که قیمت تمام شده برای هر کیلو شیر حدود دو هزار و 100 تومان برای دامدار است که در حال حاضر دامداران 100 تومان ارزانتر به فروش می‌رسانند ولی با این حال به قیمت هم راضی هستند چرا که تا دو سه ماه قبل هزار و 400 تومان به فروش می‌رساندند که این روند روز به روز دام‌داری‌ها را ضعیف‌تر و تعداد واحدهای تعطیل شده نیز بیشتر می‌شود، بیان کرد: یکی از دلایلی که از 125 گاوداری شیری فقط 10 تا 15 واحد فعال وجود دارد نشأت گرفته از همین موضوع است هر چند واحدهای نیمه فعال با کمترین ظرفیت فعالیت می‌کنند.

در زنجان 34 درصد تولید مازاد شیر داریم

وی در پاسخ به سوالی در زمینه میزان مصرف شیر استان با بیان این‌که براساس آمار سرانه مصرف در سال 118 هزار تن است در حالی که میزان تولید در سال گذشته 178 هزار تن بوده که با احتساب این موارد با مازاد تولید همراه است، یادآور شد: در استان 34 درصد تولید مازاد داریم که به استان‌های دیگر صادر می‌کنیم.

تأمین بخشی از نهاده‌های مصرفی مورد نیاز دام‌داران از طریق شرکت پشتیبانی امور دام استان با قیمت مصوب دولتی که به مراتب پایین‌تر از بازار آزاد است راهکار کوتاه مدت تأثیرگذاری  بود که سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان بر آن تأکید شد.

ارائه تسهیلات سرمایه ‌در گردش به دامداران برای تأمین علوفه مورد نیاز

وی با تأکید بر این‌که نصف سبوس‌ مورد نیاز استان در کارخانه‌های آرد با قیمت دولتی 550 تومان تولید و در بین دام‌داران توزیع می‌شود، بیان کرد: ارائه تسهیلات سرمایه ‌در گردش با توجه به نیاز و ظرفیت‌ واحدها برای تأمین علوفه مورد نیاز دامداران از دیگر حمایت‌های جهاد کشاورزی از دام‌داران و گاوداران است و محدودیتی نیز در این بخش اعمال نشده است.

صادقی در باره افزایش کشت نهاده‌های مورد نیاز دام‌داران به جز نهاده‌های وارداتی در استان خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت‌های منابع آبی حاکم بر استان نمی‌شود بر افزایش کشت محصولات علوفه‌ای آببر تمرکز کرد ولی استراتژی جهاد کشاورزی کشت علوفه‌های جایگزین یا اورژانسی به جای یونجه نظیر خلر، نخود علوفه‌ای، ماشک و کلزا که نیاز به آب کمتری دارد در دستور کار قرار گرفته است.

جلیل علی محمدی، رئیس اتحادیه خواروبار و لبنیات استان در بیان وضعیت کنونی بازار عنوان می‌کند که در حدود یک ماه قبل که قیمت‌ها در حوزه لبنیات افزایش داده شد همچنان در همان قیمت‌های افزایش یافته، مانده است در حالی که این افزایش قیمت‌ها نیز با توجه به کالاهای مختلف متفاوت بود ولی بین 35 تا 75 درصد با افزایش قیمت مواجه بودیم، ولی با اخطارهای ارائه شده از سوی دولت در حال حاضر بازار در همین قیمت‌های صعودی چندین برابری به تثبیت رسیده است در حالی که قیمت‌ها باید کاهش پیدا می‌کرد.

به گفته محمدی شنیده‌ها حاکی از آن بود که تولیدکنندگان در کاهش قیمت‌ها از اخطارهای دولتی تبعیت نکردند و دولت نیز پیگیر اصلاح قیمت‌ها نشده است و تولیدکنندگان همچنان با قیمت‌های بالا به تولید خود ادامه داده‌اند که برای مثال می‌توان به شیر که از جمله لبنیات پرمصرف مردم به شمار می‌رود اشاره کرد که بین 400 تا 800 تومان افزایش یافته است و نسبت به ماه‌های گذشته در برخی از محصولات همانند پنیر با افزایش بیشتر از دو برابری قیمت و ماست تا 70 درصد همراه هستیم

رئیس اتحادیه خوار و بار و لبنیات استان به ضرورت مقابله نهادهای متولی همانند حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان با افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان مدعی‌اند که هزینه‌های ظروف بسته‌بندی و غیره افزایش یافته و این رشد قیمت لبنیات از همین محل نشأت گرفته است.

این مسئول یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت لبنیات توسط تولیدکنندگان را افزایش قیمت ارز عنوان کرد و گفت: این تولید‌کنندگان مدعی‌اند که ظروف بسته‌بندی و غیره وارداتی است و با افزایش قیمت ارز قیمت تمام شده نیز افزایش می‌یابد در حالی که باید شفاف‌سازی لازم در این زمینه که آیا  مواد اولیه مورد نیاز خریداری شده با ارز دولتی بوده یا خیر صورت گیرد تا بهانه‌ای به دست سودجویان برای افزایش قیمت داده نشود.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه تأثیر افزایش قیمت‌ها در کاهش خریدهای مردم خاطرنشان کرد: با فرض این‌که 4 ماه گذشته یک مغازه‌دار دخلش یک میلیون تومان بود در حال حاضر نیز با افزایش کالا درآمدش همان یک میلیون تومان است ولی حجم فروش آن فرق کرده چرا که در 4 ماه گذشته به ازای فروش هزار واحد شیر یک میلیون درآمد داشت ولی در حال حاضر با فروش 700 واحد همان درآمد را دارد.

فروش فوق‌العاده فروشگاه‌ها در مرداد و شهریور امسال و انبار آن‌ها در خانه‌های مردم

محمدی با بیان این‌که افزایش قیمت کالا در کسری فروش تأثیر صد در صدی داشته و مردم اگر در ماه دو بسته رب 8 هزار تومانی خرید می‌کردند در حال حاضر مجبورند یک بسته رب گوجه با قیمت 16 هزار تومانی بخرند، یادآور شد: موضوعی که مطرح است این‌که فروشگاه‌ها در مرداد و شهریور ماه امسال فروش‌های فوق‌العاده‌ای داشتند که تمام کالاها با قیمت‌های گذشته را متأسفانه یا خوشبختانه مردم خریداری و در خانه‌های خود انبار و یا اهتکار کردند که سبب ایجاد بخشی از رکود حاکم در بازار فعلی شده است و در حال حاضر 50 تا 70 درصد خروجی کالا از مغازه‌ها کاهش یافته است و غالب مشتری‌های ما قشر کارگر و کارمندی هستند که توان خرید انبوه و انبار کردن کالاها بیش از نیازشان را در ماه‌های گذشته نداشتند.

وی با اشاره به این‌که مغازه‌داران با وجود افزایش قیمت‌ها به هیچ عنوان از وضعیت کنونی رضایت ندارند چرا که با افزایش قیمت‌ها در حال حاضر امکان خرید اعتباری کالا برای فروشندگان میسر نیست و مجبورند به صورت نقدی خرید کنندچرا که شرکت‌ها با توجه به اوضاع بازار فروش خود را به صورت نقدی انجام می‌دهند، خاطرنشان کرد: خود ما که هم توزیع‌کننده و هم فروشنده هستیم اگر سال گذشته و یا اوایل امسال کالای اعتباری به صورت یک ماهه یا 45 روزه دریافت می‌کردیم در حال حاضر سیستم فروش اعتباری در شرکت‌ها منحل شده است از همین رو فروشندگان و مغازه‌داران عمده نیز مجبورند به شیوه نقدی فروش داشته باشند.

فروشندگان جرأت خرید نقدی را ندارند

رئیس اتحادیه خوار و بار و لبنیات استان به خالی شدن 30 تا 40 درصدی قفسه‌های مغازه‌ها از کالا به دلیل نداشتن توان مالی مغازه‌داران برای خرید نقدی کالاها از شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: رکود حاکم بر بازار نیز این موضوع را دوچندان کرده و جرأت خرید نقدی را از فروشندگان گرفته است.

وی در واکنش به این موضوع که بسیاری از فروشندگان تمایلی به فروش اجناس خود ندارند چرا که می‌توانند به قیمت‌های بالاتر در روزهای آتی به بفروش برسانند، بیان کرد: این موضوع  گرانی در ماه‌های مرداد یا شهریور صادق بود چرا که رب 8 هزار تومانی اواخر شهریور به 16 هزار تومان رسید ولی در حال حاضر شرکت تولیدکننده رب پایا در زنجان قیمت خود را کاهش داده تا کالایش به فروش برسد از همین رو مغازه‌داران نیز خریدهای خود را با قیمت جدید افزایش یافته انجام می‌دهند.

مردم از خرید کالاهایی که برچسب قیمت‌شان مخدوش شده خودداری کنند

محمدی در پاسخ به این سوال که برخی از فروشندگان از جو موجود سوء‌استفاده کرده و کالاهای خریداری شده با نرخ پایین گذشته را به قیمت‌های چندین برابری کنونی و دستکاری برچسب قیمت‌ها به فروش می‌رسانند، تصریح کرد: بر روی مواد غذایی قیمت موجود بوده و مخدوش شدن قیمت‌های درج شده بر روی کالاها نیز مشخص است و طبق قانون نظام صنفی و حمایت از مصرف‌کنندگان تمامی کالاهای ایرانی باید برچسب قیمت، تاریخ تولید و مصرف داشته باشد و غیر از آن یا دستکاری شده و یا شرکت‌های تولیدکننده خلاف کردند که در این شرایط مردم باید از خرید آن کالا خودداری کنند.

وی با بیان این‌که رکود فعلی حاکم بر بازار مواد غذایی و به ویژه لبنیات نشأت گرفته از افزایش قیمت‌ کالای تولیدی از مهر ماه به بعد است، یادآور شد: تولیدات انجام شده در مهر ماه امسال در مقایسه با تیرماه افزایش سه برابری همراه بوده است.

رئیس اتحادیه خوار و بار و لبنیات استان در واکنش به احصاء راهکارهای کوتاه مدت برای جلوگیری از حذف کالای ضروری مورد نیاز مردم از جمله لبنیات به دلیل گرانی از سبد غذایی تأکید کرد: متأسفانه در احصای راهکارها کمتر به صرف و صلاح مصرف‌کنندگان توجه می‌شود و تولیدکنندگان با توجه به بازار به منفعت خود بها می‌دهند در حالی که در زنجان بیش از 80 درصد با قشر ضعیف و روزمزد و حقوق‌بگیر سر و کار داریم و درصدی افزایش تأثیر قابل توجهی سبد کالای آن‌ها دارد.

وی کنترل و نظارت دقیق به منابع تولید را راهکار فعلی مد نظر اتحادیه برای مدیریت وضعیت فعلی بازار به ویژه لبنیات عنوان کرد و گفت: دولت و یا نهادهای متولی سلامت باید برای برخی از کالاهای اساسی و ضروری مردم همانند لبنیات یارانه اختصاص دهد تا گرانی‌ سبب حذف این ماده غذایی از سبد کالایی بسیاری از مردم نشود.

محمدی در ادامه یادآور شد: در حال حاضر شرکت‌های تولیدکننده لبنیات مدعی‌اند که شیر را کیلویی 2 هزار تومان به طور مستقیم از دام‌دار خرید می‌کنند و با فرآوری‌های انجام شده و هزینه ظروف بسته‌بندی در نهایت به 3 هزار و 700 تومان به فروش می‌رسانند .

وجود 60 واحد اختصاصی عرضه شیر در شهر زنجان

وی تعداد واحدهای اختصاصی عرضه شیر در شهر زنجان را 60 واحد عنوان کرد و یادآور شد: در حدود یک هزار و 150 واحد صنفی از قبیل سوپرمارکت‌ها و خواروبارفروشی‌ها که در کنار عرضه دیگر مواد غذایی لبنیات نیز به فروش می‌رسانند، در زنجان فعال است.

به نظر این مسئول اعمال نظارت‌ها در واحدهای خرده‌فروشی از سوی تعزیرات حکومتی در حال انجام بوده یکی از راهکار‌های کوتاه مدت برای کاهش التهاب بازار فعلی را تعیین قیمت واحد برای کالاها از سوی تولیدکنندگان و شرکت‌ها است چرا که در این صورت مغازه‌داران امکان افزایش قیمت بیش از حد قانونی را نخواهند داشت چرا که برای نمونه قیمت پنیر (یو اف) مشخص بوده و در تمامی مغازه‌ها نرخ واحدی دارد.

مرتضی ممیزی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان از تخلفات رخ داده در زنجان در حوزه لبنیات اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال تاکنون 12 پرونده تخلف در خصوص لبنیات در تعزیرات حکومتی استان تشکیل شده است که 8 مورد از آن‌ها به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی و 4 مورد در حوزه گرانفروشی بوده است.

رشد دو برابری شکایات مردمی در ماه‌های اخیر

رئیس اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز از حضور 20 بازرس در سطح شهر برای رصد تخلفات رخ داده در بازار اشاره داشته و بر رشد دو برابری شکایات مردمی در مقایسه با ماه‌های گذشته تأکید کرد.

اسماعیل مسلمی بر این باور است که تلاطمات حاکم بر بازار در ماه‌های شهریور و مرداد ماه در حال حاضر فروکش کرده و به رکورد رسیده است، یادآور شد: با بازرسی‌های انجام شده پگاه، واحد تولیدی مستقر در زنجان به جز یک مورد محصولات دیگر خود را افزایش قیمت نداده است که پیگیری‌های لازم در مورد محصول مورد نظر نیز در حال انجام است.

وی به شناسایی و تشکیل پرونده برای متخلفان حوزه لبنیات اشاره کرد و گفت: برای 5 واحد تولیدی که خارج از زنجان مستقر هستند تشکیل پرونده صورت گرفته و به طور میانگین حدود 400 میلیون تومان نیز جریمه قید شده است.

به گفته این مسئول صنعت معدن و تجارت استان در کنار حفظ حقوق مصرف‌کننده از آنجایی که متولی تولید است باید حقوق تولیدکنندگان را نیز مد نظر داشته باشد.

مسلمی با تأکید بر این‌که طبق دستور اعلامی در مرداد ماه امسال قیمت شیر خام 1570 تومان تعیین شده است که برای سه محصول شیر نایلونی کم چرب، ماست، پنیز پاستوریزه قیمت مصرف‌کننده مشخص بوده و سایر محصولات از این قیمت‌گذاری مستثنی هستند، ابراز کرد: با توجه به افزایش قیمت‌ها در نهاده‌ها و کرایه حمل و غیره دامداران این قیمت را در فروش‌های خود رعایت نکردند.

وی صادرات شیر خشک را عامل دیگری در افزایش قیمت لبنیات دانست و یادآور شد: صادرات شیر خشک به کشورهای هم‌جوار به دلیل تغییرات نرخ ارز به صرفه بود شیر را حتی به قیمت‌های بالاتر خرید کرده و تبدیل به شیر خشک کرده و صادر کنند چرا که درآمد حاصل ازآن قابل توجه بود.

رئیس اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان این‌که عوامل مذکور سبب بروز مشکل کمبود شیر خام شده و قیمت آن در بین کارخانجات رقابتی شده است، یادآور شد: در حال حاضر با توجه به کیفیت شیر خام این قیمت بین 1570 تومان تا 2400 تومان نیز به فروش می‌رسد.

 

#قیمت لبنیات، تعزیرات زنجان، دامداران، نهاده‌های دامی
بازدید استاندار از بازار زنجان