تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه 1397/9/14 9:53رئیس‌کل دادگستری استان:

صدای زنجان- رئیس‌کل دادگستری استان با اشاره به وضعیت آسیب‌های اجتماعی و تعداد پرونده‌های قضایی، تأکید کرد که اطلاعات به‌دست آمده نشان می‌دهد راه‌های نرفته زیادی در استان داریم و اتفاق‌هایی در استان رخ می‌دهد که ملت انتظار وقوع آن‌ها را ندارند.

حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم استان با اشاره به آمار طلاق و ازدواج در استان تصریح کرد: در سال 91 تعداد ازدواج‌های ثبت شده در استان به 18 هزار و 148 مورد می‌رسید که این مقدار در سال گذشته به 9 هزار و 615 مورد رسیده است و در سال جاری نیز تا امروز 12 درصد کاهش نسبت به سال گذشته داشته‌ایم.

صادقی نیارکی در ادامه به آمار شیوع مواد مخدر در استان نیز پرداخت و گفت: امروز نسبت به سال‌های گذشته شاهد افزایش شیوع 47 درصدی مواد مخدر در استان هستیم که این موضوع برای استانی مانند زنجان یک فاجعه به‌شمار می‌رود.

وی افزود: امروز در استان با پدیده‌هایی در حوزه آسیب‌های اجتماعی مواجه هستیم که باید در دستور کار شورای پیشگیری از وقوع جرم استان قرار گیرند. بنا بود همه این موارد را کنترل کنیم و یا جلوی گسترش ان‌ها را بگیریم اما امروز در کمپ‌ها و زندان‌ها شاهد انبارداری هستیم و اماری نداریم تا بفهمیم چه تعداد از زندانیان ما پس از خروج از زندان دوباره بر می‌گردند و را ه گذشته را در پیش می‌گیرند.

مقام عالی قضایی استان تأکید کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی کم‌تر از ظرفیت‌های موجود استفاده نکرده‌ایم و کار به جایی رسیده در حالی که سال 91 تعداد 15 هزار طلاق ثبت شده بود این تعداد در سال گذشته به 25 هزار و 412 رسیده است و رشد 25 درصدی را نشان می‌دهد و یا در سویی دیگر در هشت ماه امسال 200 نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند.

وی تصریح کرد: بی‌جهت با آمارها بازی نکنیم و نمی‌توانیم به ملت بگوییم عملکرد خوبی داشته‌ایم.

رئیس کل دادگستری استان با تاکید بر لزوم داشتن خروجی مثبت از جلسات تشکیل شده افزود: اگر جلسات فایده نداشته باشد حضور در آن‌ها خسته کردن خود است.

صادقی نیارکی با تشریح نتیجه مطالعات خود از پدیده‌های اجتماعی آسیب‌زا در  استان زنجان تصریح کرد: اعضای شورای پیشگیری از وقوع جرم استان باید برای کاهش چالش‌های ناشی از این آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند.

وی شناسایی چالش‌های استانی و شهرستانی و تدوین برنامه برای کاهش آسیب‌های ناشی از این چالش‌ها را متذکر شد و گفت: اگر در حوزه آسیب‌های اجتماعی درست عمل می‌شد شاهد افزایش 47 درصدی اعتیاد در جامعه زنجانی نبودیم.

رئیس کل دادگستری استان زنجان با اشاره به گزارش‌های موجود مبنی بر بازگشت 80 درصدی معتادان حضور یافته در مراکز ترک اعتیاد افزود: آمار و گزارش‌های موجود در مورد زندان‌ها هم بیانگر انبارداری زندان در این حوزه است و گرنه باید زندان‌ها تبدیل به مراکز اصلاح و تربیت می‌شد که نشده است.

وی به هزینه سنگین کمپ‌های ترک اعتیاد برای دولت اشاره و تصریح کرد: به نظر این مراکز تبدیل به مرکزی برای توزیع دارو شده است.

صادقی‌نیارکی آمار بالای فوتی‌های ناشی از تصادفات رانندگی را دیگر پدیده قابل توجه دانست و ادامه داد: خسارت‌های انسانی این پدیده غیرقابل جبران و در برخی مواقع منجر به از بین رفتن همه اعضای یک خانواده هم می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان پرونده‌های نزاع را از دیگر موارد دارای افزایش قابل توجه عنوان و تاکید کرد: آمار وقوع 20 فقره قتل در آغاز سال‌جاری تا کنون، خود بیانگر افزایش تعجب‌آور پرونده‌های مربوط به خشونت در استان نسبت به استان‌های همجوار است.

وی بر لزوم بررسی دلایل کاهش آستانه تحمل مردم و وقوع نزاع تاکید کرد و گفت: باید سؤال شود که آیا برخوردها کفایت می‌کند و نباید عقبه‌ این اقدامات مورد بررسی قرار گیرد.

صادقی‌نیارکی تاکید کرد: در ارزیابی جرائم و آسیب‌های اجتماعی باید بررسی شود که مردم استان از چه چیزی رنج می‌برند.

رئیس کل دادگستری استان با تاکید بر نگران کننده بودن آمار در وقوع آسیب‌های اجتماعی و نتایج آن گفت: نباید با آمار بازی کرد بلکه باید به دنبال خروجی مطلوب بود که راهکار آن درخواست راهکار از اعضای شورای پیشگیری از وقوع جرم برای تبیین برنامه در حوزه استان است تا موانع انجام درست کارها مشخص شود.

وی با بیان اینکه اگر اعضای شورا راهکار و مسائل را طرح نکنند یعنی اینکه هیچ مانعی برای انجام کار در حوزه آسیب‌های اجتماعی وجود ندارد در نتیجه مرکز راهکار ارائه خواهند داد، ادامه داد: اعضای شورا باید نسبت به جذب اعتبارات ملی در این حوزه اقداماتی انجام دهند.

 

#دادگستری زنجان، صادقی‌نیارکی، طلاق، ازدواج، آسیب‌های اجتماعی
بازدید استاندار از بازار زنجان