تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه 1397/9/14 9:52شهردار زنجان دلیل تأخیر در پرداخت حقوق نگهبانان و کارکنان بخش سد معبر را عدم تأیید مصوبه انتخاب پیمانکار از سوی شورا عنوان کرد

الهام احمدی- جلسه رسمی و علنی شورای شهر زنجان دیروز با حضور تمامی اعضای شورای شهر برگزار شد. اسماعیل دویران، رئیس شورای شهر زنجان در نطق پیش از دستور خود به اقدامات انجام شده در حوزه مناسب‌سازی محیط برای معلولان جسمی و حرکتی اشاره کرد و گفت: در قانون سال 68  به بحث مناسب‌سازی محیط برای معلولان تأکید شده و قرار بر این بود که محیط‌های داخلی ‏نهادهای دولتی در عرض یک سال و محیط‌های بیرونی در دو سال مناسب‌سازی شوند.‏

وی با بیان این‌که بعد از گذشت 30 سال این قانون هنوز ‏اجرا نشده است و پیگیری‌های مناسب باید در این زمینه انجام شود، خاطرنشان کرد: باید تمامی نهادها و ارگان‌های دولتی در این زمینه درگیر شده و ‏مناسب‌سازی را برای معلولان در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

رئیس شورای شهر زنجان با اشاره به این‌که تمامی ساختمان‌ها باید برای حضور معلولان مناسب‌سازی شوند و ‏سازمان‌هایی که در این زمینه قصور می‌کنند باید به شورا دعوت شده و پاسخگو باشند، افزود: ‏رعایت مسائل مربوط به ‏مناسب‌سازی محیط‌های اداری وظیفه همه دستگاه‌هاست و ما پیگیری‌های ‏لازم را در این زمینه انجام می‌دهیم.

کم‌توجهی شهرداری به حوزه فرهنگی و ورزشی

امامعلی دادخواه، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر نیز در نطق پیش دستور خود ضمن ابراز ناخرسندی از عدم تحقق بودجه شهرداری در حوزه فرهنگی و کم‌توجهی به این بخش خاطرنشان کرد: علی‌رغم مخالفت‌ها در بودجه امسال شهرداری تنها یک درصد از بودجه به حوزه فرهنگی اختصاص داده شد که در مقایسه با بسیاری از شهرهای دیگر رقم پایینی‌ست. از همین رو در مجموع 2.5 میلیارد تومان بودجه فرهنگی امسال شهرداری بود که بخشی از آن به حوزه ورزشی از قبیل تجلیل از ورزشکاران، توسعه ورزش‌های همگانی، توجه به ورزش محلات و کارکنان و غیره اختصاص داشت.

وی به ضرورت ایجاد مکان‌های ورزشی رایگان به‌ویژه در مناطق کم برخوردار و حاشیه شهرها به منظور استفاده جوانان از سوی شهرداری اشاره کرد و گفت: با توجه به بحران‌های مالی موجود بسیاری از خانواده توان پرداخت برخی از هزینه‌های تفریحی و ورزشی فرزندان‌شان را ندارند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر زنجان با تأکید بر این‌که متأسفانه در برخی از مراکز شاهد بی‌توجهی شهرداری به ورزش‌های همگانی هستیم، یادآور شد: بیش از 28 درصد از جمعیت کشور را جوانان تشکیل می‌دهند که برای گذران فراغت در مکان‌های نامناسب و پاتوق‌ها و پاساژهای شهر حضور می‌یابند که این خود آسیب‌زننده است، هر چند تنها متولی جوانان شهرداری نیست ولی این نهاد می‌تواند با برنامه‌ریزی‌های مناسب در حوزه اوقات فراغت و ایجاد مکان‌های تفریحی نقش موثری را داشته باشد.

وی با اشاره به این‌که در بررسی عملکرد بودجه‌ای 6 ماهه نخست امسال کم‌توجهی به فعالیت‌های فرهنگی مشهود بوده و نشان از تفکر غالب پروژه‌ محوری در شهرداری همانند سال‌های گذشته دارد، تصریح کرد: اعتبارات اندک بودجه‌ای نیز در حوزه ورزشی و فرهنگی تخصیص پیدا نکرده است که امیدواریم در فرصت باقی‌مانده تا پایان سال تلاش‌های لازم در جذب صحیح بودجه و پیگیری مصوبات کمیسیون فرهنگی بیش از گذشته صورت گیرد.

دادخواه به سالن‌های ورزشی برخی از ادارات و سازمان‌ها که بلااستفاده رها شده است اشاره کرد و افزود: شهرداری با شناسایی این سالن‌ها و هماهنگی‌های لازم می‌توان از آن‌ها برای برگزاری برنامه‌های ورزشی و فرهنگی در شان مردم زنجان بهره‌ برد.

بودجه 20 میلیون تومانی ورزش معلولان تاکنون تخصیص نیافته است

وی به اعتبار اختصاص داده شده به ورزش معلولان در بودجه اشاره کرد و گفت: سال گذشته در حدود 20 میلیون تومان برای ورزش معلولان اعتبار تصویب شد که تاکنون اختصاص پیدا نکرده است.

سجاد خدایی، عضو شورای شهر زنجان هم در نطق پیش از دستور خود در ابتدا ضمن قدردانی از شهرداری در زمینه انجام به موقع برخی از پروژه نظیر پیاده‌راه و نیز پل امام حسن(ع) و غیره به عملیاتی بودن بودجه سال آینده شهرداری اشاره کرد و گفت: با توجه به قرارگیری در فصل تدوین بودجه، عدالت‌محوری و عدالت شهری مورد تأکید اعضای شورای شهر بوده و همانند سال 97 بودجه به صورت عملیاتی تدوین شود.

وی به موضوع سد معبر و عدم ساماندهی مطلوب آن علی‌رغم ایجاد یگان انتظامی در شهرداری اشاره کرد و از شهرداری خواست تا در کوتاهترین زمان ممکن دستور برطرف شدن این موضوع را به گونه‌ای که معیشت و کسب وکار آن‌ها تحت تأثیر قرار نگیرد، ارائه کند.

عضو شورای شهر زنجان با بیان این‌که طبق قانون اساسی شورای شهر صرفاً شورای شهرداری نیست بلکه شورای شهر است و در برابر همه امور مردم باید پاسخگو باشد، ابراز کرد: شورای شهر برای نظارت بیشتر بر اقدامات سایر ادارات نیازمند تقسیم کار بین اعضای شوراست و این مهم با برنامه‌ریزی رئیس شورای شهر امکان‌پذیر است.

شهرداری از بیکار شدن نیروهای فضای سبز خودداری کند

وی با تأکید بر این‌که بخش قابل توجهی از مراجعات مردمی به شورای شهر در زمینه اشتغال و بیکاری خود و یا فرزندانشان است از همین رو اعضای شورای شهر برای برطرف شدن مشکلات مردم با ادارات و نهادهای ذی‌ربط باید ورود کند، بیان کرد: در زمینه نیروهای فضای سبز شهرداری و جلوگیری از بیکار شدن آن‌ها نیز شهرداری می‌تواند با راه‌اندازی گلخانه و یا افزایش تولید نهاده‌های گیاهی مانع اخراج این نیروها شده و فرصت را به تهدید تبدیل کند.

مسعود مرادخانی دیگر عضو شورای شهر زنجان نیز در این جلسه به وجود دکل‌های مخابرات و فشار قوی به ویژه در پارک‌های محله‌ای اشاره کرد و یادآور شد: با وجود افتتاح 8 پارک محله‌ای به جای کسب رضایت مردم، آنان از وجود دکل‌های مخابرات در پارک‌های محله‌ای گله‌مندند و آنان را زیان‌بار برای سلامتی‌شان می‌دانند از همین رو شهرداری نباید مجوز استقرار دکل را در این پارک‌ها ارائه دهد.

3 ماه حقوق نگهبانان و نیروهای سد معبر شهرداری پرداخت نشده است

وی به تأخیر افتادن 3 ماهه حقوق نگهبانان و سدمعبر اشاره کرد و گفت: به دلیل عدم عقد قرارداد با این نیروها حقوقشان سه ماه است که پرداخت نشده و همین موضوع سبب مراجعه روزانه آن‌ها به شورا شده است.

در ادامه مسیح‌اله معصومی، شهردار زنجان در پاسخ به صحبت‌های انجام شده از سوی اعضای شورا با بیان این‌که هر چند 2 درصد از بودجه شهرداری را به حوزه فرهنگی اختصاص دادیم ولی با این وجود فضا برای فعالیت در این بخش بسیار گسترده است، بیان کرد: در حال حاضر هیچ پارکی بدون تجهیز به ست‌های ورزشی افتتاح نمی‌شود.

وی در پاسخ به نطق پیش از دستور دادخواه در زمینه حمایت و تجلیل از ورزشکاران خاطرنشان کرد: در این حوزه نیز برنامه‌ریزی ویژه‌ای در بودجه سال آینده مد نظر قرار گرفته است و به سازمان‌ها ابلاغ شده است و هزینه ایجاد فضای بازی در مناطق از سوی مرکز تأمین شود.

شهردار زنجان در زمینه سد معبر و ساماندهی این موضوع به درخواست مجوز از شهرداری برای انعقاد قرار داد در این زمینه اشاره کرد که در شورا رأی نیاورد، یادآور شد: در زمینه دیرکرد در پرداخت حقوق نگهبانان نیز مصوبه‌ای برای انتخاب پیمانکار به صحن شورای شهر ارائه دادیم که مورد تأیید قرار نگرفت و بلاتکلیفیم.

از جمله طرح‌‌های مطرح شده در صحن علنی شورای شهر از سوی حمیدرضا حمیدی با موضوع «تغيير در ساختار بودجه‌ريزی شهرداری با دخالت دادن محلات و تعريف پروژهها ذيل هر محله» بود که در نهایت اعضا برای بررسی و چکش‌کاری بیشتر در کمیسیون مربوطه رأی دادند.

این عضو شورای شهر در توضیح این طرح با اشاره به این‌که در حال حاضر ساختار بودجه شهرداری‌ها متشکل از سه سطح تحت عناوین برنامه، طرح و پروژه است، گفت: در بودجه سال جاری شهرداری زنجان 59 طرح در قالب 9 برنامه گنجانده شده است كه هريک از طرح‌های 59 گانه نيز پروژههای متعددی را شامل می‌شود.

وی با بیان این‌که براساس طرح پیشنهادی حاضر، چهارچوب كلی ساختار بودجه حفظ شده  و سه سطح فعلی یعنی برنامه، طرح و پروژه به قوت خود  باقی است، خاطرنشان کرد: پروژهها را می‌توان از حیث ماهیت و اندازه به دو مقياسِ شهری و محلی تقسيم‌بندی کرد که به طور مثال  تقاطع‌های غيرهمسطح از حیث اندازه یک پروژه شهری محسوب شده و پروژههای مطالعات شهری بنابر ماهیت خود یک پروژه شهری به شمار می‌رود از سوی دیگر منظور از پروژه‌های محلی نیز پروژه‌های عمرانی در سطح محلات شهری است مثل ایجاد یک پارک محلی، تعویض جدول و غیره.

به گفته این عضو شورا اشكالی كه در ساختار كنونی بودجه وجود دارد عمدتاً مربوط به پروژههای عمرانی  خرد (محلی) است، یادآور شد: با توجه به اين‌كه در بودجه سالجاری حدود 600 ميليارد ريال از 1160  ميليارد ريالی بودجه عمرانی معادل 51 درصد بودجه عمرانی از نوع ( پروژههای عمرانی خرد و محلی است)، ضرورت تجديد نظر در برنامه‌ريزی بودجهای قوياً احساس می‌شود.

غیرواقعی بودن بودجه، اشکالات اجرای پروژه‌های خرد محلی

وی از جمله اشکالات مطرح در اجرای پروژه‌های خرد محلی را غیرواقعی بودن بودجه که همه ساله میزان انحراف بالایی را نشان می‌دهد، توزيع ناعادلانه بودجه، مشکل بودن امکان نظارت دقيق توسط نهاد نظارتی شورا بر هزینه کرد بودجه، شفاف نبودن محل دقیق هزينه‌کرد بودجه، پرداختن به اجرای پروژه‌های غيراولويت‌دار، اعمال نظر در محل، نوع و میزان اجرای پروژهها توسط افراد که به نابرابری های  فضایی دامن زده است.

عضو شورای شهر زنجان با تأکید بر این‌که با توجه به موارد مذکور و با عنایت به این‌که محله از دیر باز به عنوان كوچكترين جزء تقسیمات شهریِ قابل برنامه‌ریزی در شهرهای ايرانی شناخته می‌شده است، خاطرنشان کرد:  پیشنهاد می‌کنم در ساختار بودجهريزی محلات شهری دخالت داده شود و پروژههای خرد محلی در سطح محلات شهری گنجانده شده و بر اين مبنا برنامه‌ريزی و توزيع بودجه صورت گيرد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر به همت اعضای شورای شهر و شهردار، طرح« مرز و محدوده محلات» مصوب شده و به عنوان يک سند قانونی در اختيار مديريت شهری قرار گرفته است که می‌تواند مبنای عمل بودجه‌ریزی براساس محله محوری باشد.

حمیدی با اشاره به این‌که برای اجرای ساختار پیشنهادی جدید ابتدا باید با الهام از برنامه‌ريزی شهری مسئله گرا نيازها و مشكلات محلات احصاء و الويت‌بندی شود، تشخیص نیاز و اولویت‌بندی آن‌ها برعهده کمیته‌ای است که متشکل از اعضای شورا، مدیران شهرداری مرکز به انتخاب شهردار و شهرداران مناطق است، تصریح کرد: پيشنهاد می‌شود رئیس شورای شهر مسئولیت این کمیته را برعهده گيرد.

الویت‌بندی نیازهای محلات با مشارکت مؤثر ساکنان

وی با تأکید بر این‌که این کمیته موظف است تشخیص و الویت‌بندی نیازها را با مشارکت موثر ساکنان محلات انجام دهد و باید مکانیزم مشخصی نیز برای نحوه مشارکت مردم طراحی  کند، خاطرنشان کرد: پس از تشخیص نیاز و اولویت‌بندی، براساس ميزان بودجه پيشنهادی هرسال سهم هريک از محلات با در نظر گرفتن ميزان نياز و سطح برخورداری محله، در قالب برنامهها و طرحهای ذیل بودجه مشخص می‌شود.

وی با بیان این‌که نکته مهمی که باید در نظر داشت این‌که عددی که به عنوان میزان بودجه هر طرح (بطور مثال طرح پیادهرو‌سازی)  در بودجه قید می‌شود، باید حاصل جمع نیازهای هر محله در آن طرح باشد، تصریح کرد:  دقیقاً به همین دلیل بودجه نویسی شکل واقعی به خود  گرفته و کمترین انحراف از بودجه در پایان سال رخ می‌دهد.

 

#شورای زنجان، سد معبر، شهردار زنجان، دویران، مرادخانی
بازدید استاندار از بازار زنجان