تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه 1397/9/14 9:51در آیین گرامی‌داشت روز جهانی معلولان در زنجان عنوان شد:

زهره میرعیسی‌خانی- استاندار زنجان در آیین گرامی‌داشت روز جهانی معلولان که صبح دیروز در سالن همایش‌های بین‌المللی روزبه برگزار شد با اشاره به اینکه مهم‌ترین گرامیداشت اقشار مختلف مردم به ویژه قشر دارای معلولیت رعایت حقوق شهروندی آن‌هاست، گفت: بزرگداشت معلولان زمانی به طور واقعی محقق می‌شود که حقوق‌شان در سطح جامعه رعایت شود.

«فتح‌اله حقیقی» ادامه داد: اولین نکته‌ای که باید به آن اذعان داشت؛ این است که نفس ناطق آدمی زمانی که بزرگ باشد هیچ باکی از معلولیت‌ها نیست ضمن اینکه همواره در سطح جامعه شاهد این بوده‌ایم که زنان و مردان بزرگی که دارای معلولیت‌های مختلف جسمی و ذهنی بوده‌اند کارهای بزرگی را که گاهاً از توان انسان‌های عادی نیز خارج بوده است را به انجام رسانده‌اند.

وی افزود: باید بدانیم که معلولان همواره صاحبان روح‌های بزرگی هستند و اقدامی که این افراد انجام می‌دهند از توانایی خیلی از افراد عادی نیز خارج است ضمن اینکه باید توجه داشته باشیم که معلولان همانند اقشار دیگر جامعه از حقوق شهروندی برخوردارند و باید برای این قشر نیز فرصت برابر ایجاد شود.

حقیقی با بیان اینکه اکنون حضور معلولان در جامعه نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده است، اظهار کرد: نباید به این قشر از جامعه نگاه ترحم‌انگیز داشته باشیم چرا که این کار ما را از برخورداری از ظرفیت‌های علنی که می‌توان از آن بهره برد، دور می‌کند.

استاندار زنجان تصریح کرد: خوشبختانه امروز به واسطه جهش فوق‌العاده و بلوغ زودرس فناوری اطلاعات، حضور و مشارکت معلولان در اجتماع نسبت به گذشته خیلی پررنگ‌تر شده است. ضمن اینکه معلولیت را نباید مشکل شخصی خود بدانیم چرا که در واقع معلولیت مشکل اجتماع است. همچنین باید توجه داشت که از 600 میلیون معلول موجود در دنیا، بیش از 80 درصد در کشورهای جهان سوم زندگی می‌کنند و تنها 20 درصد آن‌ها در کشورهای پیشرفته هستند.

حقیقی خاطرنشان کرد: ماده 29 قانون اساسی در رابطه با معلولان است و همه موظف به اجرای آن هستیم. در این راستا، بهینه‌سازی اماکن و وسایل حمل و نقل، همچنین بهینه‌سازی اماکن دولتی و پیاده‌راه‌ها بسیار مورد تاکید است؛ در واقع تک‌تک ما باید حقوق معلولان را رعایت کنیم تا این قشر بتوانند از حداقل امکاناتی که فراهم شده استفاده کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه آمار‌های متفاوتی در زمینه معلولین جامعه وجود دارد، گفت: با ایجاد یک بانک آمار مناسب می‌توان به بررسی مشکلات و آسیب‌های معلولین بپردازیم و در صدد برطرف کردن این مشکلات برآییم.

 در ادامه این مراسم مدیر کل بهزیستی استان با اشاره به اینکه این اداره‌کل تقویت و توسعه تشکل‌های غیردولتی را از سال 92 مورد توجه قرار داده و اقدامات بسیاری خوبی در این خصوص در طی این سال‌ها انجام شده است، گفت: مجموعه اعتبارات بهزیستی استان در سال با احتساب منابع کشوری 64 میلیارد تومان است که 18 میلیار تومان آن از سازمان برنامه و بودجه استان دریافت می‌شود.

محمد محمدی قیداری با شااره به اینکه 26 هزار و 840 خانوار ازخدمات بهزیستی استان بهره‌مند هستند، افزود: این سازمان دو رویکرد در راستای پیشگیری از انواع معلولیت‌ها، آسیب‌های اجتماعی را تحت پوشش دارد که در واقع جمعیت یک میلیون و 57 هزار نفری را شامل می شود.

وی افزود: هم‌اکنون 20 هزار و 239 معلول در سامانه این اداره‌کل ثبت شده‌اند و در این میان 57 مرکز اعم از شبانه‌روزی، روزانه، ویزیت و مراقبت در منزل به‌صورت رسمی و غیررسمی و کلینیک‌ها با دریافت یارانه از بهزیستی به معلولان خدمات ارائه می‌کنند ضمن اینکه بهزیستی استان 309 معلول ضایعه نخاعی را تحت پوشش دارد که 50 درصد آن‌ها به علت رعایت نکردن مسائل ایمنی در کار و تصادفات جاده‌ای معلول شده‌اند.

 این مسئول با اشاره به این‌که 994 دانش‌آموز و 225 دانشجو هزینه‌های تحصیلی خود را از بهزیستی دریافت می‌کنند، خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات خوب دولت با تصویب قانون برنامه ششم، افزایش 3.5 برابری مستمری مددجویان است. این در حالی است که به خاطر جذب پشت نوبتی‌ها و معلولان متوسط و خفیف، تعداد مستمری‌بگیران از 7 هزار  نفر به 14 هزار نفر افزایش یافته است.

محمدی قیداری با بیان این‌که هنوز آن‌طور که باید بستر فیزیکی و فرهنگی جامعه برای حضور معلولان مهیا نیست، افزود: مقرر است که در احداث پروژه‌های جدید، بحث مناسب‌سازی رعایت شود و مصوب شده است که شهرداری از صدور پایان کار برای ساختمان‌های فاقد مناسب‌سازی خودداری کند.

مدیرکل بهزیستی استان با بیان این‌که پارسال 730 نفر از مددجویان صاحب شغل شدند، اظهار کرد: یکی از اقدامات مثبت بهزیستی، تغییر رویکرد از مرکزمحوری به خانواده‌محوری است و در این راستا، 500 نفر خدمات ویزیت در منزل دریافت می‌کنند. همچنین پارسال 9100 مورد وسایل کمک توانبخشی توزیع شد و 25 نفر کودک نیز تحت عمل کاشت حلزون قرار گرفتند.

وی با اشاره به این‌که از سال 92 تاکنون، 11 هزار معلول در قالب توانبخشی مبتنی بر جامعه شناسایی شده‌اند، تصریح کرد: مقوله مناسب‌سازی باید با جدیت هر چه تمام‌تر پیگیری شود. این در حالی است که 9.8 درصد از جمعیت، سالمندان بالای 60 سال هستند و تخمین زده می‌شود که بعد از 15 سال، این میزان به 25 درصد برسد.

محمدی قیداری با اشاره به این‌که مشاوره ژنتیک از بحث‌های مهم بهزیستی است، خاطرنشان کرد: در همین راستا، پارسال 20 هزار نفر آگاه‌سازی شدند و 3000 نفر مورد غربال‌گری قرار گرفتند. همه تلاش ما این است که در این خصوص اقدامات مدونی صورت بگیرد.

 

#روز معلولان، استاندار زنجان، بهزیستی زنجان
بازدید استاندار از بازار زنجان