تاریخ انتشار خبر: دوشنبه 1397/9/12 10:32بررسی وضعیت قیمت‌ها وقتی فروشنده انصاف ندارد و زور ناظر نمی‌رسد

ارائه کالاهای اساسی با قیمت‌های بالا، متفاوت و غیرمنطقی به خریدار توسط فروشندها موجب سردرگمی و نارضایتی مصرف‌کننده‌ها از دستگاه‌های نظارتی شده است.

به گزارش ایرنا، طی چند ماه اخیر هرکدام از واحدهای صنفی زنجان در بخش‌های مختلف اقدام به افزایش خودسرانه قیمت کالاها و اقلام مصرفی کردند که دلیل‌های ارائه شده در این باره به مشتریان قانع‌کننده نیست.

تعدادی از فروشندگان اقدام به فروش محصول خود به بالاتر از نرخ درج شده روی قیمت کالا می‌کنند و دلیل آن را خرید به قیمتی بیش‌تر از رقم روی برچسب جنس بیان می‌کنند.

تعدادی از فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای فعال در شهر زنجان نیز قیمت روی کالاها را مخدوش کرده و قیمت جدیدی روی تابلوی بالای جنس نصب می‌کنند و حتی واحدهای صنفی کوچک نیز قیمتی روی اجناس ندارند و با نرخ دلخواه کالاهای خود را می‌فروشند.

در چنین وضعیتی تعدادی از فروشندگان بدون ارائه فاکتور خرید برای مصرف‌کننده با جرأت و جسارت بیش‌تری اقدام به گران‌فروشی می‌کنند و هیچ واهمه‌ای از گزارش گران‌فروشی و عدم درج قیمت روی اجناس ندارند و تعداد زیادی از شهروندان وجود چنین مواردی را ناشی از ضعف در نظارت می‌دانند.

رئیس اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در این زمینه گفت: 356 پرونده تخلف صنفی از ابتدای سال جاری تا پایان آبان در تعزیرات زنجان تشکیل شده است.

علی حیدری متذکر شد: بخشنامه برخورد با هرگونه گران‌فروشی، کم‌فروشی، عدم درج قیمت و هرنوع تخلف در واحدهای صنفی به این مراکز ارسال شده است.

وی یادآوری کرد: مخدوش و پاک‌کردن نرخ روی کالا، گران‌فروشی و تخلف محسوب می‌شود که مصرف‌کننده در صورت مشاهده چنین موردی باید با سامانه 124 صنعت، معدن و تجارت برای رسیدگی به موضوع گزارش دهند.

قیمت روی کالا ملاک خرید و فروش است

رئیس بازرسی اتاق اصناف استان نیز تأکید کرد: ملاک نرخ‌ها برای بازرسان، هر مسئول، خریدار و فروشنده رقم درج شده بر روی کالاست و هر قیمتی به‌جز این، گران‌فروشی محسوب می‌شود.

سید مشهود شریفی اظهارداشت: چنان‌چه فروشنده کالای خود را به بالاتر از نرخ درج شده روی آن بفروشد موظف به ارائه فاکتور خرید به خریدار است.

به گفته وی، مخدوش شدن برچسب قیمت روی کالا و اقلام مصرفی تقلب به شمار می‌رود و بر اساس قانون و مقررات با آن برخورد می‌شود.

رئیس بازرسی اتاق اصناف استان متذکر شد: فروشندگان موظف هستند هرکالایی را براساس قیمت روی آن بفروشند و چنان‌چه اجناس خرید قبلی را با نرخ جدید ارائه و یا آن را مخدوش کنند در صورت گزارش شهروندان و مشاهده چنین تخلفی پرونده تشکیل و تعزیرات برابر قانون با آن‌ها برخورد جدی می‌شود.

شریفی با بیان اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون 636 مورد پرونده گران‌فروشی، عدم درج قیمت، کم‌فروشی و احتکار از همه واحدهای صنفی استان زنجا اعم از میوه، خواربار، پوشاک و دیگر صنف‌ها تشکیل شده است، یادآوری کرد: متخلفان در این پرونده‌ها 11 میلیارد ریال جریمه شده‌اند.

رئیس بازرسی اتاق اصناف استان خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت مشاهده چنین تخلف‌هایی مورد را برای بررسی اطلاع دهند و اطمینان خاطر داشته باشند که نام گزارش‌دهندگان تخلف‌ها به صورت محرمانه محفوظ می‌ماند.

قیمت‌ها روزانه نوسان دارد

یکی از صاحبان واحدهای صنفی در شهر زنجان اظهار داشت: نظارتی توسط دستگاه‌های نظارتی نیست و فروشندگان به راحتی و با آسایش خاطر اجناس خود را با قیمت دلخواه خود می‌فروشند.

وی تأکید کرد: 90 درصد از کاسبان کالاهایی که با نرخ قبلی خریداری کرده‌اند را در صورت افزایش قیمت آن، با قیمت جدید به مشتری ارائه می‌دهند و در صورت کاهش قیمت، ملاک فروش را خرید قبلی بیان می‌کنند.

این شهروند زنجانی ادامه داد: یکی از واحدهای لبنیاتی کره را بیش‌تر از قیمت تعیین شده می‌فروخت. فقط 85 هزار ریال جریمه نقدی شد در حالیکه چنین مبالغی مانع گران‌فروشی مجدد نمی‌شود.

ملیحه شهباز که در این واحد صنفی مشغول خرید بود ادامه داد: 2 روز قبل نرخ یک کیلو تخمه آفتابگردان را از مرکز عمده‌فروشی آن پرسیدم که 160 هزار ریال بود فردای آن روز برای خرید مراجعه کردم قیمت همان کالا را 210 هزار ریال اعلام کرد.

وی اضافه کرد: این تخمه محصول داخلی بود و وارداتی از کشورهای دیگر نبود تا با ارز روز وارد شده باشد تا نرخ آن در نتیجه این مسائل تغییر کند.

این شهروند زنجانی تأکید کرد: گله‌ای از گران‌فروشان نیست. مردم از نبود برخورد با این واحدها توسط دستگاه‌های نظارتی ناراضی هستند.

شهباز افزود: مگر مسئولان هم‌چون سایر شهروندان از این فروشگاه‌ها خرید نمی‌کنند و این قیمت‌های نامتعارف را نمی‌بینند که هیچ اقدامی نمی‌کنند؟

 

#افزایش قیمت‌ها، بازار
بازدید استاندار از بازار زنجان