تاریخ انتشار خبر: شنبه 1397/8/5 9:37مراسم تجلیل از ورزشکاران و مدال‌آوران زنجانی مسابقات آسیایی و پاراآسیایی برگزار شد

الهام احمدی- به پاس تقدیر از زحمات ورزشکاران اعزامی به مسابقات آسیایی و پاراآسیایی مراسم تقدیری به مناسبت هفته تربیت‌بدنی و با حضور معاون وزیر ورزش و جوانان، استاندار زنجان، معاون استاندار، ورزشکاران و خانواده‌های آن‌ها در سالن اجتماعات مهرانه زنجان برگزار شد.

در این مراسم ابتدا علی خلیلی، مدیرکل ورزش و جوانان استان ضمن ارائه گزارشی از عملکرد سازمان و فعالیت‌ها و افتخارات کسب شده از سوی بازیکنان و قهرمانان در مسابقات کشوری و آسیایی با اشاره به این‌که در حال حاضر ۲۹۵ هئیت ورزشی در استان فعال بوده که در ۴۴ رشته ورزشی بانوان فعالیت دارند، افزود: حاصل تلاش ورزشکاران در این هیئت‌ها، دعوت ۱۶۰ نفر ورزشکار استان به تیم ملی است.

وی با تأکید بر این‌که زنجان میزبان ۵ اردوی تیم ملی بوده است، ابراز کرد: ۳۵۰ نفر به مسابقات کشوری اعزام شده‌اند که حاصل آن کسب ۱۴ مدال جهانی شامل ۷ مدال طلا، ۳ نفره و ۴ برنز است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان به افتخار آفرینی بازیکنان زنجان در مسابقات بین‌المللی اشاره کرد و گفت: در این مسابقات ۲۱ مدال از قبیل ۸ طلا و ۶ نقره و ۷ برنز کسب شده است.

فعالیت ستاد بازی‌های آسیایی در زنجان

وی به تشکیل ستاد بازی‌های آسیایی با تلاش‌های صورت گرفته اشاره کرد که از ابتدای امسال آغاز به کار کرده است، یادآور شد: شناسایی ورزشکاران توانمند برای حضور در مسابقات استانی و کشوری انجام شد که در مجموع مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برآورد شده بود که به هر ورزشکار به طور متوسط ماهانه ۴ میلیون تومان پرداخت شد.

خلیلی با اشاره به این‌که ۲۱ نفر از ورزشکاران در مسابقات آسیایی حضور یافتند که حاصل آن یک مدال طلا، یک نقره و دو برنز است، تصریح کرد: 20 ورزشکار از زنجان در مسابقات پاراآسیایی شرکت کردند که شامل 5 مربی و 15 ورزشکار بودند، نکته قابل توجه حضور چشم‌گیر و پررنگ ورزشکاران خانم در این مسابقات بود.

وی به حمایت بخش خصوصی برای تجلیل و تقدیر از ورزشکاران مدال‌آور اشاره کرد و گفت: گروه صنعتی روی پاسارگاد یکی از صنایع بخش خصوصی استان با اختصاص دو دستگاه پراید برای مدال‌آوران طلایی حمایت خود را از ورزشکاران انجام دادند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان با بیان این‌که در سطح کشوری به منظور قدردانی از مدال‌آوران مسابقات آسیایی برای نفرات دارنده مدال طلا 80 سکه، برای دارندگان نقره 40 سکه و در سطح استان نیز اداره کل ورزش و جوانان با مساعدت نهادهای دیگری همانند بهریستی استان و نیز شهرداری تقدیرهایی را از ورزشکاران مدال‌آور و نیز تمامی ورزشکاران راه‌یافته به مسابقات آسیایی انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: در این بین از سوی نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی نیز 500 هزار تومان به ورزشکاران مدال‌آور آسیایی و پاراآسیایی پرداخت می‌شود.

وی به ضرورت تجلیل از برخی ورزشکارانی که در سال‌های گذشته در مسابقات مختلف مدال کسب کردند ولی مورد تجلیل واقع نشدند، اشاره کرد و یادآور شد: امیدواریم شورای شهر و شهرداری و نیز کارخانجات و صنایع فعال در استان برنامه‌ای برای تقدیر از این ورزشکاران نیز پیش‌بینی کنند تا انگیزه‌ای برای ادامه موفقیت‌های آنان شود.

بهره‌مندی از سرمایه پسماند روی در حمایت از ورزش استان

علی وقفچی، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم تجلیل از قهرمانان بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی استان به استفاده از ظرفیت حمایتی و سرمایه‌گذاری صنایعی همانند روی اشاره کرد و گفت: از آنجایی که پسماند روی زنجان به سرمایه تبدیل می‌شود مسئولان استان باید در حد امکان از این فرصت طلایی برای سرمایه‌گذاری در ورزش استان و تخصیص اعتباراتی از این بخش برای گسترش ورزش به ویژه ورزش‌های همگانی استفاده کرد.

وی با تأکید بر این‌که اگر می‌خواهیم در وضعیت کنونی که با چالش‌های اقتصادی مواجهیم هزینه‌های دولتی را در کشور کاهش دهیم باید همه به این نتیجه واحد برسیم که باید از ورزش حمایت بیشتری شده و مورد توجه باشد چرا که در صورت بها دادن به ورزش به ویژه ورزش همگانی آمار زندانیان، بیماران و چندین مسائل و مشکلات دیگر برطرف می‌شود.

عبدالحمید احمدی، معاون وزیر ورزش و جوانان با اشاره به این‌که ورزش یکی از مهم‌ترین پدیده‌هایی است که می‌تواند در ابعاد مختلف سبب پیشرفت و پیشبرد اهداف جامعه باشد، بیان کرد: در سال 97 علی‌رغم تنگناهای اقتصادی موجود در کشور خوشبختانه جامعه ورزش توانستند با مدال‌آوری خود شور و نشاط  و همبستگی ملی و اجتماعی را به جامعه تزریق کنند و پیروز میدان باشند موضوعی که این روزها به شدن به آن نیازمندیم.

کسب رتبه سوم در مسابقات پاراآسیایی 2018 برای نخستین بار در تاریخ ورزش کشور

وی در ادامه به مدال‌آوری و افتخارات کسب شده از سوی ورزشکاران کشور در مسابقات جهانی و آسیایی اشاره کرد و گفت: کسب رتبه سوم در مسابقات پاراآسیایی 2018 برای نخستین بار در تاریخ ورزش کشور به ثبت رسید در حالی با اختلاف اندکی با رتبه دومی داشتیم که نشان از حرکت بسیار خوب در ورزش جانبازان و معلولان است.

معاون وزیر ورزش و جوانان به صعود قدرتمندانه کشورمان در المپیک جوانان آرژانتین از رتبه 17 با 10 پله صعود به جایگاه هفتم اشاره کرد و یادآور شد: در فوتبال نیز افتخارآفرینی‌هایی را در سطح جهانی و آسیایی داشتیم که از جمله آن می‌توان به پیروی تیم فوتبال پرسپولیس اشاره کرد که امیدوارم این تیم قهرمان آسیا شود.

وی با بیان این‌که همه این افتخارات کسب شده از سوی ورزشکاران کشورمان در طول یک سال بوده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم امسال در ورزش پرونده موفقی از خود بر جای گذاشته و بتوانیم نظام جمهوری اسلامی را در رسیدن به اهداف خود یاری کنیم و همچنان شاهد حمایتاز ورزش کشور باشیم.

تأکید رهبری بر حمایت از قهرمانان مدال‌آور

احمدی با تأکید بر این‌که در دیداری که ورزشکاران پس از بازی‌های آسیایی جاکارتا با رهبر معظم انقلاب داشتند ایشان بر حمایت ویژه و رسیدگی به مشکلات ورزشکاران تأکید داشتند، خاطرنشان کرد: به زودی مراسم تجلیل از قهرمانان مدال‌آور آسیایی و پاراآسیایی و المپیک جوانان و مدال‌آوران سایر رشته‌ها برگزار و پاداش ویژه وزارتخانه متبوع به این ورزشکاران اهدا می‌شود.

اسداله درویش‌امیری، استاندار زنجان نیز با اشاره به این‌که ورزش و تحرک جسمانی برای سلامتی و نشاط به عنوان یک ضرورت در کنار سایر فعالیت‌ها در تاریخ گذشته نیز وجود داشت و انسان‌ها به دنبال نشاط و شادابی بودند، بیان کرد: بهترین مسیر برای فراهم کردن نشاط و سلامت اجتماعی توجه به ورزش است.

وی با بیان این‌که پایه و اساس ورزش به عنوان یک ضرورت در میان مردم رایج بود ولی با گسترش شهرنشینی، افزایش جمعیت، و به وجود آمدن جامعه مدرن و زندگی ماشینی از یک قرن پیش ورزش به عنوان یک پدیده مهم سیاسی، اجتماعی و دیپلماسی و نیز اقتصادی در بین ملت‌ها نمایان شده است، افزود: ورزش در زندگی شخصی، اجتماعی افراد نیز تأثیرگذار بوده و می‌توان با گسترش ورزش‌های همگانی شادابی و نشاط را به جامعه تزریق کرد.

ورزش پدیده مهم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و دیپلماسی است

استاندار زنجان با تأکید بر این‌که تنها در ورزش می‌توان با وجود رقابت، رفاقت نیز داشت و شادی و نشاط را در بین مردم نهاینه کرد، یادآور شد: ورزش امروزه به یک پدیده مهم سیاسی تبدیل شده است و برگزاری بسیاری از مسابقات جام جهانی در بین ملت‌ها سبب به وجود آمدن یک رقابت سالم سیاسی می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در مسابقات جام جهانی، المپیک، آسیایی و پاراآسیایی می‌توان شاهد حضور اندیشه‌ها و ادیان مختلف از کشورهای مختلف در کنار هم بود، تصریح کرد: در این مسابقات همه در کنار هم به رقابت سالم می‌پردازند از همین رو ورزش تبدیل به یک پدیده مهم فرهنگی شده است.

درویش‌امیری ورزش را یک پدیده مهم اقتصادی عنوان کرد که بسیاری از کشورها پول‌های کلانی از این راه نصیب خود می‌کنند، گفت: با برگزاری مسابقات جام جهانی ثروت عظیمی عاید کشور برگزارکننده این مسابقات می‌شود چرا که در حین برگزاری مسابقات حجم عظمی از توریست‌ها حضور یافته و با خود هزینه‌های قابل توجهی را همراه کرده و ثروت آفرین هستند.

 

وی با تأکید بر این‌که ورزش به عنوان مهم‌ترین دیپلماسی بین‌المللی مطرح است چرا که در زمان برگزاری مسابقات ورزشی به تمامی اختلافات بین کشورها خط بطلان کشیده می‌شود، بیان کرد: ورزش به عنوان مهم‌ترین رکن بین‌المللی در بین کشورها مطرح بوده و هر کشوری که بخواهد با برنامه حرکت کند سود بیشتری می‌برد.

استاندار زنجان با بیان این‌که اگر بخواهیم تحلیل درستی از کارنامه‌ اقدامات نظام در طول 40 سال گذشته را داشته باشیم حوزه ورزش یکی از آن‌هاست، خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب فقط یک بار توانستیم در جام جهانی حضور داشته باشیم ولی پس از پیروزی انقلاب بارها عرصه‌های جهانی و المپیکی حضور مقتدرانه داشته و مدال‌های قابل توجهی نیز کسب کردیم به ویژه در بازی‌های پاراآسیایی و پاراالمپیک جوانان ما با وجود سخت‌ترین شرایط جسمی توانستند با عشق و همت و اداره آهنین خود در میادین جهانی حضور داشته باشند.

 
بازدید استاندار از بازار زنجان