تاریخ انتشار خبر: شنبه 1397/2/1 12:0رئیس کمیته روانشناسی هیئت پزشکی ورزشی زنجان عنوان کرد:

صدای زنجان- روح‌اله عباسی، رئیس کمیته روانشناسی هیئت پزشکی ورزشی زنجان در گفت‌وگو با صدای زنجان، هدف از راه‌اندازی این کمیته را ایجاد سلامت روان در بین تمام ورزشکاران جامعه هدف در استان عنوان کرد و از جمله خدمات این کمیته را مشاوره‌های روانشناختی و روانپزشکی دانست.

وی با اشاره به این‌که اعضا این کمیته از کارکنان متخصص و حاذق در حیطه روانشناسی بوده و در زمینه امور روانشناسی ورزشی اعضا جامعه ورزشی به منظور دستیابی ورزشکاران به اهداف هیئت پزشکی ورزشی و کل جامعه ورزشی استان تلاش می‌کنند، تصریح کرد: سابقه فعالیت کمیته روانشناسی در حدود 5 سال بوده که در این مدت جلسات متعددی به صورت انفرادی و گروهی با ورزشکاران استان برگزار شده است.

رئیس کمیته روانشناسی هیئت پزشکی ورزشی زنجان با اشاره به این‌که میزان برگزاری کلاس‌ها به نسبت نیاز هیئت‌های ورزشی بوده و در مجموعه انقلاب بنا به درخواست اعضا تشکیل می‌شود، بیان کرد: ضرورت تشکیل این کمیته از این جهت است که ورزشکاران به ویژه افرادی که عازم مسابقات هستند هر چند به لحاظ آمادگی جسمانی در سطح خوبی قرار دارند ولی از بعد روحی از شرایط لازم برخوردار نیستند.

وضعیت سلامت روان ورزشکاران زنجانی در سطح خوبی است

وی در پاسخ به صدای زنجان در زمینه وضعیت سلامت روان ورزشکاران زنجانی تصریح کرد: طبق بررسی‌های انجام شده و فرم‌های تکمیلی تشخیص بالینی از سوی ورزشکاران، وضعیت سلامت روان در بین این قشر در استان به نسبت خوب ارزیابی می‌شود.

عباسی با بیان این‌که روش کار فعالیت ما به گونه‌ای است که ورزشکاران در صورت نیاز به ما مراجعه می‌کنند و کارشناسان ما به صورت دائمی در کنار تیم حضور ندارند، خاطرنشان کرد: اجباری نیست که همه ورزشکاران به صورت مرتب به کمیته روانشناسی مراجعه کنند بلکه در صورت ضرورت و نیاز هر ورزشکار، این کار انجام می‌شود.

وی در ادامه به اهمیت فعالیت کمیته روانشناسی در تیم‌های ورزشی اشاره کرد و گفت: یکی از ورزشکاران در استان که قرار بود به مسابقات اعزام شود به لحاظ تکنیکی و تاکتیکی آمادگی کامل داشت ولی به لحاظ روانی با مشکل فوبیا مواجه بود و ترس دوری از خانواده داشت و نمی‌توانست جدایی از پدر و مادرش را تحمل کند و اصرار داشت که مادرش نیز باید در مسابقات او را همراهی کند از همین رو اهمیت و ضرورت ورود کمیته روانشناسی در این بخش برای برطرف کردن مشکل روانی و روحی ورزشکاران بیش از پیش خود را نشان می‌دهد.

ضرورت حضور روانشناسان در تمامی مقاطع سنی در بین ورزشکاران

رئیس کمیته روانشناسی هیئت پزشکی ورزشی زنجان با تأکید بر این‌که حضور روانشناسان در تمامی مقاطع سنی در بین ورزشکاران ضروری است و باید حضور داشته و از ابتدا به بررسی مسائل و مشکلات روحی و سلامت روان آن‌ها بپردازند، ابراز کرد: می‌توان با برگزاری کلاس‌های عمومی برای تمام جامعه هدف ورزشی نیز تا حدی سلامت روان ورزشکاران را تأمین کرد.

وی در پاسخ به صدای زنجان در زمینه اجباری شدن حضور دائمی روانشناسان و روانپزشکان در کنار تیم‌ها همانند کمیته فنی نیز خاطرنشان کرد: این ضرورت وجود دارد که حضور کمیته روانشناسی همانند کمیته فنی در کنار تیم‌ها باشد ولی به دلیل مشکلات مالی موجود در هیئت‌های استان این امر تاکنون محقق نشده است ولی در صورتی که هر کدام از تیم‌های ورزشی استان درخواست حضور روانشناسان و روانپزشکان را در کنار تیم‌ها داشته باشند با کمال میل آمادگی لازم برای حضور در کنار تیم از ابتدای تمرینات تا اعزام تیم به مسابقات را داریم.

عباسی با اشاره به این‌که علاوه بر کمیته روانشناسی 9 کمیته‌ دیگر در حوزه‌های مختلف در هیئت پزشکی ورزشی استان تشکیل شده است، یادآور شد: از جمله این کمیته‌های تخصصی فعال می‌توان به کمیته‌های خدمات درمانی، تغذیه، آموزش، روابط عمومی، پشتیبانی، پوشش پزشکی مسابقات، اداری و رفاهی، توانبخشی و فیزیوتراپی و ستاد نظارت بر سلامت باشگاه‌های ورزشی اشاره کرد.

فعالیت مرکز فیزیوتراپی و توان‌بخشی هیئت‌های پزشکی ورزشی استان

وی به فعالیت مرکز فیزیوتراپی و توان‌بخشی هیئت‌های پزشکی ورزشی استان اشاره کرد و گفت: هیئت پزشکی ورزشی استان در راستای فراهم کردن فضای مناسب به جامعه ورزشی از جمله فیزیوتراپی، کاردرمانی، مشاوره و روانشناسی ورزشی، ماساژ ورزشی و تشکیل پرونده سلامت برای ورزشکاران تیم‌های ورزشی در این مکان خدمات ارائه می‌کند.

گفتنی است فدارسیون پزشکی ورزشی ایران در سال 1326 همزمان با ظهور تشکیلات نوین در سیستم ورزشی کشور تأسیس شد و هیئت پزشکی ورزشی استان نیز تحت نظارت فدارسیون پزشکی ورزشی فعالیت می‌کند.

در راستای ارتقا سطح علمی، آموزشی و پژوهشی کادر پزشکی مدیران و ورزشکاران چه در سطوح قهرمانی و حرفه‌ای و چه در سطح همگانی و به ویژه برای جوانان، اقدام به عقد تفاهم‌نامه علمی آموزشی و درمانی کرده است.

با توجه به گستردگی عملکرد فدراسیون پزشکی ورزشی در سطوح داخلی و بین‌المللی در راستای اطلاع‌رسانی فعالیت‌های هیئت پزشکی ورزشی زنجان و پیشبرد اهداف و ارائه عملکرد، فدراسیون پزشکی ورزشی با تشکیل کمیته‌های تخصصی گسترش یافت تا جایی که امروزه فعالیت‌های گسترده‌ای در عرصه ورزش کشور داشته و سبب توسعه حوزه پزشکی ورزشی در ابعاد ورزش قهرمانی و ورزش همگانی شده است.

 

#پزشکی‌ورزشی زنجان، سلامت روان
بازدید استاندار از بازار زنجان