تاریخ انتشار خبر: شنبه 1396/12/19 12:46در نشست فرمانده نیروی انتظامی استان با اصحاب رسانه مطرح شد:

الهام احمدی- سردار علی آزادی فرمانده نیروی انتظامی استان در نشست خود با اصحاب رسانه به منظور ارائه عملکرد یکساله در حوزه‌های مختلف در پاسخ به سوالی در زمینه آماری از کشف حجاب‌ انجام شده در طول سال اظهار کرد: خوشبختانه پرونده‌ای در مورد کشف حجاب نداشتیم فقط یک ماه پیش دختری که سن و سال کمتری نیز داشت اقدام به برداشتن روسری خود کرده بود که خوشبختانه با روش‌های ارشادی موضوع خاتمه پیدا کرد.

وی با بیان این‌که طبق قانون مجازات اسلامی فردی که حجاب اسلامی نداشته باشد مجرم بوده و وظیفه رسیدگی به جرم نیز توسط نیروی انتظامی انجام می‌شود، بیان کرد: اعتقاد داریم این گونه موارد از موضوعاتی نیست که در حیطه پلیس و دستگاه قضایی باشد بلکه دستگاه‌های متولی و فرهنگی باید اقدامات لازم را انجام دهند و در نهایت کار پلیس یا دستگاه قضایی ورود کند، ما نیز تابع قانون هستیم و وظایف ما نیز مشخص کرده است.

کشف 308 بوته ماده مخدر گل و گراس کشت شده در سطح استان

سردار آزادی در پاسخ به خبرنگار روزنامه صدای زنجان در زمینه وجود لابراتوار تولید مواد مخدر صنعتی و نیز وضعیت کشت انواع مواد مخدر از قبیل گراس و گل در استان تصریح کرد: تاکنون لابراتواری تولید مواد مخدر در استان کشف نشده است و گزارشی نیز در این زمینه دریافت نکردیم ولی گزارشاتی در زمینه کشت مواد مخدر گراس و گل در بخش‌های مختلف استان دریافت کردیم به طوری که در این بخش تاکنون حدود 308 بوته ماده مخدر گل و گراس در سطح استان کشف شده است که این میزان نسبت به کشفیات تریاک در رده‌های پایین‌تری قرار دارد.

وی در پاسخ به دیگر سوال صدای زنجان در زمینه کشفیات رو به رشد قاچاق و ضرورت تشدید نظارت‌ها در مبادی ورودی و خروجی با استفاده از تکنولوژی‌های به روز این‌گونه عنوان کرد: افزایش کشفیات کالاهای قاچاق یکی از دلایل رشد قاچاق کالاها است ولی دلیل اصلی در این بخش کنترل بیشتر در عمق مرزی است.

فرمانده نیروی انتظامی استان خاطرنشان کرد: در راستای کاهش ورود کالاهای قاچاق به استان از ابتدای سال تاکنون در حدود 5 هزار ایست بازرسی موقت و دائمی در مبادی ورودی و خروجی استان انجام شده است که نتیجه آن افزایش کشفیات در نقاط مختلف بوده است که در بین تعداد دستگیرشدگان در 11 ماه و 15 روز گذشته نسبت به مدت مشابه سال 95 افزایش 19 درصدی داشته است.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه سرانجام کالاهای قاچاق کشف شده در استان نیز عنوان کرد: مواد محترقه و مواد مخدر کشف شده به طور کامل امحا می‌شود و فقط بخشی از مواد مخدر کشف شده به تهران و برای موارد دارویی ارسال و مورد استفاده قرار می‌گیرد استثنایی که در مورد برخی از کالاها کشف شده وجود دارد این است که سازمان اموال تملیکی ضمانتنامه‌های بانکی را در خارج از کشور به فروش برساند.

کشف کالاهای قاچاق به ارزش 40 میلیارد تومان در زنجان

سردار آزادی با بیان این‌که در 11 ماه و 15 روز گذشته کالاهای قاچاق به ارزش 40 میلیارد تومان کشف و ضبط شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش 17 درصدی همراه بوده است، ابراز کرد: نیروی انتظامی استان عزم جدی برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق به استان دارد و با قاچاقچیان به شدت برخورد می‌کند چرا که یکی از موارد آسیب زننده به اقتصاد مقاومتی ورود کالاهای قاچاق به استان است و در صورتی که بتوانیم با معضل قاچاق به طور کامل برخورد کنیم برخی از مشکلات موجود در حوزه اشتغال و تولید برطرف می‌شود.

وی در زمینه گوشی‌های قاچاق کشف شده و به فروش رساندن از طریق مزایده آن‌ها توسط برخی از افراد نیروی انتظامی نیز عنوان کرد: این موضوع جرم است و در صورت مشاهده به شدت برخورد می‌شود هر چند در سال‌های گذشته این اقدام صورت می‌گرفت و نیز با هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام برخی از اقلام بر حسب نیاز به سازمان‌ها، ادارات و غیره با قیمت‌های پایین‌تر واگذار می‌شد.

فرمانده نیروی انتظامی استان نخستین جرم در استان را نزاع‌های فردی عنوان کرد و افزود: متأسفانه در بخش نزاع و درگیری جزو 23 امین استان قرار داریم که براساس آمارهای اعلامی امسال نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

رشد چشم‌گیر وقوع جرایم در فضای مجازی

در ادامه سرهنگ آدینه‌لو رئیس پلیس فتای استان به وقوع جرائم در فضای مجازی طی ۱۱ ماه امسال در استان اشاره کرد و افزود: طی این بازه زمانی وقوع جرائم در فضای مجازی رشد چشم‌گیری داشته است.

وی به وقوع جرائم مالی در فضای مجازی در استان اشاره کرد و گفت: طی ۱۱ ماه سال جاری وقوع جرائم کلاهبرداری اینترنتی در زنجان ۴۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

رئیس پلیس فتای استان به مردم توصیه کرد به پیامک‌هایی که برایشان ارسال می‌شود اعتماد نکنند و با وعده هدایا و جایزه‌های مختلف میلیونی فریب افراد سودجو را نخورند، همچنین به هنگام استفاده از ایمیل هم رمز عبور خود را محرمانه نگه‌دارند و رمز عبور برداشت از حساب بانکی را درگوشی خود ذخیره نکنند چراکه ممکن است با گم‌شدن گوشی تمام اطلاعات دست افراد کلاهبردار بیفتد.

وی گفت: مصرف‌گرایی، تجمل‌گرایی در شبکه‌های اینترنتی تبلیغ می‌شود و اگر فضای مجازی مدیریت نشود، همان تغییر سبک زندگی نیز بیشتر می‌شود . بیشترین قربانیان در فضای مجازی نوجوانان و جوانان هستند و اما در زمینه انتشار عکس، بانوان بیشترین قربانیان هستند.

در ادامه سردار آزادی به اهمیت امنیت در جامعه اشاره و آن را پیش زمینه توسعه در همه ابعاد عنوان کرد و افزود: این امنیت در کشور به ویژه در استان وجود دارد و خوشبختانه زنجان جزو استان‌هایی است که در طول سال‌های گذشته در بخش‌های مختلف از جمله مرگ و میر ناشی از تصافات با کاهش همراه هستیم که ناشی از فرهنگ‌سازی و جلب مشارکت‌های مردمی است.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه تعداد دستگیر شدگان در اغتشاشات چند ماه گذشته یادآور شد: در دی‌ماه سال‌جاری برخی از مردم نسبت به وضعیت معیشت اعتراض داشتند که در روزهای نخست بدون اعمال تخریب بر اموال عمومی و مردم پایان یافت ولی در روزهای بعدی با توجه به حضور برخی افراد سودجو در بین مردم و تخریب اموال عمومی توسط آنان سبب شد مردم همیشه آگاه و بیدار صف خود را از این افراد جدا کنند و در ادامه پلیس نیز با این افراد برخورد کرد و در همین راستا تعدادی از افراد مخل نظم و امنیت دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

فرمانده انتظامی استان با اشاره به این‌که یکی از مواردی که می‌تواند مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد، چهارشنبه پایان سال است، عنوان کرد: از مدت‌ها پیش برخی در تلاش برای تحریک افراد برای بر هم زدن نظم در این روز بودند، ولی خواسته مردم برقراری نظم در جامعه است.

وی با تأکید بر این‌که در چندین ماه گذشته 59 درصد افزایش کشفیات مواد محترقه را در استان شاهد بودیم که در این بین 981 هزار مورد مواد محترقه کشف و 40 نفر نیز در این زمینه دستگیر شدند، خاطرنشان کرد: هدف نیروی انتظامی این است که نشاط و شادی مردم در کمال آرامش انجام شود و والدین نیز در این زمینه با فرزندان همراهی کنند.

با برهم زنندگان نظم و امنیت در چهارشنبه آخر سال به شدت برخورد می‌کنیم

سردار آزادی با اشاره به این‌که پلیس به صورت جدی با بر هم زنندگان نظم عمومی در استان در چهارشنبه پایان سال برخورد می‌شود، اظهار کرد: با توجه به قوانین برخورد با متخلفان این حوزه دستگیرشوندگان در روز چهارشنبه آخر سال تا پایان تعطیلات در بازداشتگاه باقی می‌مانند و خودروهای توقیفی که ایجاد مزاحمت کرده‌اند نیز پس از پایان تعطیلات نوروزی ترخیص می‌شوند.

وقوع 9 مورد قتل در زنجان

وی با اشاره به این‌که در 9 ماه گذشته از سال‌جاری 9 مورد قتل در استان به وقوع پیوسته است که در همه این موارد قاتلان شناسایی و دستگیر شدند، گفت: در اسفند‌ماه سال‌جاری دو مورد قتل در استان زنجان روی داده است که هر دو پرونده هم‌اکنون در دست بررسی است و در این بین در وقوع حوادثی چون قتل سی‌ودومین استان کشور هستیم که این وضعیت نشان از مطلوب بودن آن دارد.

فرمانده انتظامی استان با بیان این‌که در سال‌جاری دستگیری معتادان متجاهر نسبت به سال نزدیک 30 درصد افزایش داشته است، عنوان کرد: در سال‌جاری 661 معتاد متجاهر دستگیر شده است.

وی در رابطه با برخورد با تخلفات رانندگی نیز خاطرنشان کرد: برخورد پلیس در رابطه با تخلفات رانندگی مطابق با قانون بوده و رفتاری غیر از این نخواهیم داشت و معتقدیم اگر در مورد تخلفات رانندگی کوتاهی کرده و راننده خاطی را اعمال قانون نکنیم، بی‌شک این خطا در مسیر تداوم یافته و منجر به خسارات جانی و مالی می‌شود، لذا اولویت اصلی پلیس در اعمال قانون، پیشگیری است.

«آرامش بهاری با نظم و امنیت» شعار امسال پلیس در طرح نوروزی

سردار آزادی با اشاره به این‌که شعار امسال پلیس در طرح نوروزی «آرامش بهاری با نظم و امنیت» است، افزود: هیج فعالیتی در کشور بدون برخورداری از زیرساخت مهمی چون امنیت، محقق نمی‌شود، به همین خاطر امنیت، خط قرمز پلیس بوده و به شدت با کسانی که قصد بر هم زدن امنیت مردم را داشته باشند، برخورد می‌شود.

وی با اشاره به این‌که امسال نیز همانند سال‌های گذشته، پلیس با اقتدار در طرح نوروزی انجام وظیفه می‌کند، ادامه داد: خوشبختانه زنجان جزو استان‌هایی است که در بحث تلفات جاده‌ای روند کاهشی در طول یک دهه اخیر داشته است، به همین خاطر در طرح نوروزی تلاش خواهیم کرد با استفاده از همه امکانات در بخش راهور و پلیس‌راه و نیز بخش انتظامی، شرایطی را فراهم کنیم که مردم سفر خوبی در این ایام تجربه کنند.

 

#فرمانده انتظامی استان زنجان، لابراتوار تولید مواد مخدر
بازدید استاندار از بازار زنجان