تاریخ انتشار خبر: شنبه 1396/12/19 12:44رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در همایش تغییر اقلیم و گرمایش زمین در زنجان گفت:

عیسی کلانتری روز پنج شنبه گذشته در همایش تغییر اقلیم و گرمایش زمین که در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان برگزار شد، عنوان کرد: دانش دانشگاه‌ها باید به داد سیاست‌گذاری‌ها برسد، اهواز در نیمه دوم سال ۵۰ روز هوای بسیار خطرناک داشت.

به گزارش رسانه‌های استان، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: کشور ما با توجه به این‌که کشور در حال توسعه است به دلیل عدم رعایت قوانین توسعه پایدار و عدم دقت در برنامه‌های توسعه‌ای به دلیل نداشتن برنامه آمایش سرزمینی و دانش فنی پایین به ویژه در دهه‌های اول پس از پیروزی انقلاب خسارت‌های جبران‌ناپذیری را در حوزه محیط زیست متحمل شده است.

وی با اشاره به این‌که اقتصاد ما تحت تأثیر مسائل سیاسی بوده و مسائل سیاسی نیز تحت تأثیر مسائل ایدئولوژیک بوده است، ابراز کرد: به همین خاطر اهداف ایدئولوژیک بر مسائل سیاسی و اقتصادی غالب شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: ما به خاطر مسائل ایدئولوژیک باید زمین‌ها را شخم می‌زدیم تا گندم تولید کنیم با این دیدگاه که ممکن است به ما گندم ندهند، این تفکر سبب شد تا شیب‌ها را هم شخم بزنیم و به همین سبب گیاهان و مراتع را از بین بردیم و به دلیل مقدار کم و این‌که دیم بود گندم کاشته شده را برداشت نکردیم و سن گندم‌ها را خورد و با سرما هم از بین نرفت و شروع به زاد و ولد کرد.

وی با اشاره به این‌که مبارزه با سن گندم از ۵۰ هزار هکتار سال ۵۵ به ۲.۵ میلیون هکتار در سال ۶۱ رسید، خاطرنشان کرد: اتفاقات جزئی و رعایت نکردن برخی مسائل سبب می‌شود تا جامعه ما با مشکلاتی روبرو شود و برخی ناهماهنگی‌ها به محیط زیست آسیب زد.

کلانتری با بیان این‌که مصرف سم از ۱۵ هزار تن به ۶۰ هزار تن رسید، عنوان کرد: اتفاقات پشت سر هم به خاطر اشتباهات روی داد و به نوعی اشتباهات را با اشتباه دیگر جبران کردیم.

وی با اشاره به این‌که ما به دنبال این بودیم که غذا را خودمان تولید کنیم که این تولید غذا نیاز به آب داشت، بیان کرد: برخی سدسازی‌ها نیز در همین راستا دنبال شد تا بتوانیم غذا تولید کنیم، آب را از زیر زمین بیرون آوردیم تا نیازهایمان را در این حوزه برآورده کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر این‌که امروزه مشکلات محیط زیست ما اثرات تصمیمات اشتباهی است که نباید تکرار کنیم، تصریح کرد: استانداردهای بین‌المللی می‌گویند که حق ندارید بیش از 40 درصد از آب‌های تجدیدپذیر را مصرف کنید، آب‌های تجدید‌پذیر ما چهل سال پیش ۱۳۲ میلیارد متر مکعب بود که اکنون به زیر ۹۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

وی ادامه داد: استانداردهای بین‌المللی می‌گویند که حداکثر با رعایت تمامی ریسک‌های مدیریتی ۴۰ درصد می‌توانید بهره‌برداری داشته باشید در حالی که ما امروز ۱۱۰ درصد بهره‌برداری می‌کنیم، چاد با ۶۳ درصد کشوری بود که قبل از ما بیشترین بهره‌برداری را داشته است.

کلانتری با بیان این‌که امروز در خراسان رضوی ۱۳۲ درصد آب‌های تجدید پذیرش مصرف می‌شود، ابراز کرد: استان کرمان ۱۱۲ درصد بهره‌برداری انجام می‌دهد و استان فارس نیز ۱۰۳ درصد بهره‌برداری می‌کند.

وی بیان کرد: ما در حوزه دریاچه ارومیه که خشک شده ۶۹ درصد بهره‌برداری انجام می‌دهیم، علت خشک شدن دریاچه ارومیه که در سال ۹۳ بررسی شد به این نتیجه رسید ۱۸ درصد تغییر اقلیم تأثیرگذار بود و ۸۲ درصد مربوط به خطاهای انسانی بوده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این‌که اگر چارچوب توسعه پایدار مشخص نباید تبدیل به تخریب سرزمین می‌شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه هیچ کدام از اصول توسعه پایدار را رعایت نکردیم که بارزترین آن رعایت حقوق نسل‌های آینده است.

وی با اشاره به این‌که امروزه استحصال از آب‌های زیرزمینی ۵۱.۵ میلیارد مترمکعب است، گفت: در حالی که تزریق ما از طریق طبیعت و بازچرخانی ۲۶ میلیارد مترمکعب است، این برداشت بی‌رویه ما از آب‌های فسیلی است که طبق برآورد وزارت نیرو آب‌های فسیلی ما ۵۰۰ میلیارد مترمکعب بوده که ۳۰۰ میلیارد مترمکعب آن آب شور و بقیه آب شیرین است.

کلانتری با تصریح این‌که با این کار به حقوق‌ نسل‌های آینده تجاوز کرده‌ایم، اظهار کرد: گرمایش و تغییر اقلیم خود به تنهایی مصیبت‌های بزرگی برای محیط زیست به ارمغان می‌آورد، اگر همه رفتارهای ما علمی، منطقی و برمبنای اصول توسعه پایدار باشد همین تأثیرات تغییر اقلیم و گرم شدن زمین مشکلات زیادی به بار می‌آورد.

وی  بیان کرد: یکی از مسائل پیچیده تغییر اقلیم که ما در حوزه دریاچه ارومیه شاهد آن خواهیم بود و هیچ موقع پیش‌بینی‌های لازم را نکردیم بحث اثرات تغییر اقلیم در تغییرات ژنتیکی است که به طور یقین به وجود می‌آید، جهش‌های ژنتیکی به طور یقین به وجود می‌آید و ما هیچ‌گونه اطلاعی نداریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در اثر خشک شدن دریاچه ارومیه در شرق این دریاچه زنبور عسل مقصد خود را گم کرده است، اگر زنبور حداکثر بین هشت تا ۱۰ سال در یک منطقه فعال نباید کشاورزی آن منطقه ریشه‌کن می‌شود. 

وی با بیان این‌که بر اثر همین تغییر اقلیم بیماری‌های پوستی، تنفسی و برخی از سرطان‌ها در منطقه به شدت افزایش می‌یابد، عنوان کرد: در زمینه دریاچه ارومیه ۱۸ درصد تغییر اقلیم تأثیر داشته و بقیه مربوط به خطاهای انسانی بوده است، ما باید برگردیم و روش‌ها را اصلاح کنیم و شجاعت پذیرفتن اشتباهات را داشته باشیم.

کلانتری با بیان این‌که دانش دانشگاه‌ها باید به داد سیاست‌گذاری‌ها برسد، گفت: خودخواهی برنامه‌ریزان و ضعف دانشگاه‌ها این مشکلات را به وجود آورده است، تأثیر دانشگاه‌های ما در برنامه‌ریزی‌ها معنی‌دار نیست.

وی با اشاره به وضعیت خوزستان افزود: امروزه در خوزستان از حدود ۱۶۶ روز نیمه دوم سال شهر اهواز بیش از ۱۰۰ روز هوای ناسالم و ۵۰ روز هوای بسیار خطرناک داشته است عامل این ریزگردها داخلی بوده است، در خوزستان با ایجاد سدها جلوی سیلاب‌ها را گرفتیم و جایگزینی نیز برای این کار نداشتیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری در پارس جنوبی و عسلویه و رعایت نکردن برخی مسائل زیست محیطی بیان کرد: به خاطر رعایت نکردن اصول توسعه پایدار چیزی برای نسل آینده باقی نمی‌گذاریم.

وی با تأکید بر این‌که محیط زیست بازدارنده توسعه نیست، تصریح کرد: باید توجه داشت که نخستین قربانی عدم توسعه و فقر خود محیط زیست است بنابراین محیط زیست به هیچ عنوان بازدارنده توسعه نیست.

کلانتری با بیان این‌که نمی‌توانیم با کم آبی و گرمایش زمین مقابله کنیم، خاطرنشان کرد: باید راه همزیستی را پیدا کنیم.

ممنوعیت کشت برنج در خارج از شمال کشور

عیسی کلانتری در ادامه با بیان این‌که امروز به دعوت دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان در همایش تغییر اقلیم و گرمایش زمین حضور پیدا کردیم، اظهار کرد: کشور ما به علت این‌که در یک منطقه نیمه حاره قرار دارد و بازندگی نیز کم بوده و تبخیر زیاد است، تغییر اقلیم مشکلات جدیدی را برای محیط زیست کشور به وجود آورده است.

وی با بیان این‌که باید خودمان را با تغییر اقلیم سازگار کنیم، ابراز کرد: ما نمی‌توانیم در مقابل تغییر اقلیم قرار بگیریم، باید با بی‌آبی و افزایش حرارت خودمان را سازگار کنیم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این‌که دولت در جلسه هفته گذشته مصوبه‌ای در مورد کارگروه اصل ۱۳۸ برای سازگاری با کم آبی و خشکی کشور داشت، عنوان کرد: این کار به این خاطر بود که با خسارت‌های تغییر اقلیم و خشکسالی مواجه نباشیم و خودمان را سازگار و پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهیم.

وی بیان کرد: برای سال زراعی ۹۶-۹۷ یکسری مقرراتی تصویب شده تا مصرف کمتر و تولید بهتر آب، بهره‌وری بیشتر و ممنوعیت کشت برنج در خارج از شمال کشور را شاهد باشیم و در این راستا استانداران نیز مسئولیت اجرایی این کارگروه را دارند و خودشان نیز در استان‌ها نمایندگی کارگروه‌ها را به عهده می‌گیرند.

کلانتری با تأکید بر این‌که باید خودمان را با تغییرات اقلیم سازگار کنیم، گفت: مسئله اصفهان در کارگروه آب مطرح شده است، اصفهان مشکل آب دارد و سد نیز تقریباً خالی شده است و تصمیماتی با حضور استاندار اصفهان اتخاذ شد تا مصرف آب به مرور کم شود و کشت‌های گلخانه‌ای جایگزین کشت‌های صحرایی شوند و تمهیدات دیگری نیز در حدود ۱۰ ماده به استان ابلاغ شد.

وی در مورد آخرین وضعیت دریاچه ارومیه افزود: وضع دریاچه بد نیست، آب این دریاچه در حال حاضر حدود پنج سانتی‌متر بالاتر آمده است و دولت نیز مصمم است تا در صورت تأمین منابع مالی که مجوزی نیز برای استفاده از منابع خارجی دریافت شده است، تا دو سال آینده آب رودخانه زاب به این دریاچه برگردد که تونل این کار حدود ۲۰ کیلومتر پیشرفت داشته است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: اگر سالی ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه کنیم و برنامه‌های جاری در زمینه کاهش مصرف آب در حوزه کشاورزی، بهره‌وری و انتقال پساب‌ها به شهرهای اطراف مانند تبریز و ارومیه را دنبال کنیم تا ۱۲ سال آینده این دریاچه به تراز اکولوژیک خود برگردد.

** باید در حوزه مهندسی کربن به توانمندی برسیم

رئیس بررسی طرح‌های انرژی صنایع نفت در پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به این‌که مشکلات وجود دارد ولی باید نگاه را عوض کرده و از فرصت‌ها بهره برد، اظهار کرد: باید دانشجویان ترغیب شوند تا برای توسعه پایدار در کشور فعالیت کنند.

کاظم کاشفی در همایش منطقه‌ای تغییر اقلیم و گرمایش زمین مدیریت گازهای گلخانه‌ای در سال‌های اخیر با توجه به گرم شدن زمین بسیار حائز اهمیت است، گفت: فرصت‌ها و ظرفیت‌های زیادی در حوزه مهندسی کربن وجود دارد و در دنیا به این موضوع پرداخته شده است و باید از این فرصت بهره لازم را برد.

وی تصریح ‌کرد: باید در حوزه مهندسی کربن به توانمندی برسیم و فرآیندهایی را انتخاب کنیم که یکپارچه به موضوع نگریسته شود. فرصت‌های بسیاری در این حوزه وجود دارد که در دنیا به آن توجه شده است.

کاشفی با بیان این‌که دی‌اکسید کربن را در دنیا به فرصت تبدیل کرده و محصول با ارزش از آن تولید می‌کنند، گفت: شرکت‌های متعدد در این حوزه در حال فعالیت است و باید در این رابطه در کشور نیز دانشجویان و اساتید همت کرده و به این موضوع ورود پیدا کنند.

وی با اشاره به این‌که تبدیلات دی‌اکسید کربن بسیار زیاد بوده و می‌تواند فرصت اشتعال‌زایی بالایی را فراهم کند، گفت: در صنعت نفت می‌توان از دانش دنیا در این حوزه بهره برد. تخصص‌های گسترده در حوزه کربن وجود دارد که باید به آن ورود پیدا کنیم.

کاشفی با تأکید بر این‌که باید خلق ایده کنیم، گفت: در بازارهای بین‌المللی کربن جایگاه ایران کجاست؟ ظرفیت‌های بالایی وجود دارد که باید به آن توجه کنیم.

با وجود کم‌آبی باید به سمت مدیریت تقاصا برویم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان نیز در ادامه گفت: تأمین آب استان عمدتاً از ۱۱۶ حلقه چاه آب شرب انجام می‌شود و از دو سد نیز در این رابطه بهره‌مند می‌شویم.

علیرضا جزءقاسمی با اشاره به این‌که ۶۳ درصد سطح استان تحت خشکسالی متوسط است، تصریح‌ کرد: وضعیت بارندگی در کل کشور بعد از پاییز خشک، در زمستان وضعیت مناسبی داشت ولی نباید چشم‌مان به آسمان باشد ما باید دنبال راهکار دائمی باشیم و باید با اصلاح الگوی مصرف شرایط را مدیریت کنیم.

این مسئول با اشاره به این‌که در سال‌های گذشته بارش برف در استان مناسب بود ولی در حال حاضر شاهد تغییر اقلیم و تغییر رژیم بارش هستیم.

وی با تأکید بر این‌که باید پذیرفت در اقلیم خشک واقع شده‌ایم، گفت: البته با مدیریت می‌توان شرایط را به پشت سر گذاشت.

این مسئول با بیان این‌که علی‌رغم افزایش بارندگی در هفته‌های آینده رواناب‌ها کاهش یافته است که دلیل آن تغییر رژیم بارندگی است، گفت: از ابتدای سال‌جاری شاهد کاهش چشم‌گیر بارش برف هستیم.

جزءقاسمی با بیان این‌که بیش از 7000 چاه غیرمجاز در استان داریم، افزود: اصلاحات باید در کشاورزی رخ دهد. سرانه مصرف در کشور ۲۰۲ لیتر است که دو برابر مصرف دنیا است.

وی با تأکید بر این‌که باید بپذیریم که حتماً به سمت مدیریت تقاضا برویم و باید آنرا مدیریت کرد چون منابع جدید نمی‌توان ایجاد کرد، خاطرنشان ‌کرد: لزوم توجه به آمایش سرزمین در توسعه و توجه به تکنولوژی نو بیش از گدشته نمود پیدا کرده است.

این مسئول تصریح‌ کرد: به آب باید به‌عنوان کالای اقتصادی نگاه کرد و توجه به تصفیه و بازچرخانی و اصلاح الگوی کشت باید مدنظر گیرد.

توسعه؛ درک و فهم پتانسیل‌های واقعی است

استاد دانشگاه زنجان نیز در ادامه این همایش با تأکید بر توسعه پایدار گفت: مفهوم توسعه پایدار با رشد پایدار جابه‌جا شده و با این تغییر به سمت جهنم می‌رویم.

عباسعلی زمانی با اشاره به این‌که توسعه؛ درک و فهم پتانسیل‌های واقعی است، گفت: برای آینده زنجان به دنبال احداث سد ایجاد شهرک صنعتی بازیافت زباله و تولید انرژی و امثالهم است در حالی که دلیلی ندارد در شهری که آب ندارد، دنبال صنعت فولاد باشیم.

وی تصریح ‌کرد: آیا با این رشد در شهر زنجان زمان داده‌ایم که طبیعت بازیابی شود. ما در جهان محدود زندگی می‌کنیم. زمین متناهی نیست که ما هر کاری مایلیم انجام دهیم. اگر این رشد ادامه یابد زمین ما را محو می‌کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در شهر زنجان با مرور گذشته مشاهده می‌کنیم که در شهر زنجان ۹ درجه اختلاف دما بین سال ۹۵ با ۶۶ به ‌وجود آمده است. کاهش درختان باعث افزایش دما شده و این برای شهر خطرناک است.

زمانی با بیان این‌که توسعه پایدار یعنی که خرد تصمیم بگیرد، افزود: اگر خردورزی انجام شد توسعه پایدار داشته‌ایم و غیر از این رشد کرده‌ایم و توسعه‌ای نداشتیم. توسعه پایدار اقتصاد پایدار را به وجود می‌آورد.

وی تأکید کرد: ما منابع‌طبیعی و سرمایه را برای زندگی نیاز داریم و باید این دو را در کنار هم داشته باشیم. باید جواب‌گوی نسل آینده باشیم. اگر کاری کنیم که منابع را از دست دهیم باید به نسل آینده جواب دهیم. توسعه پایدار باید باعث ریشه‌کنی فقر شود.

 

#عیسی کلانتری، اقلیم و گرمایش زمین در زنجان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه
بازدید استاندار از بازار زنجان