تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه 1396/12/16 9:0
الهام احمدی- در مراسم روز درختکاری روزنامه صدای زنجان در بین رسانه‌های مکتوب استان از سوی اداره کل منابع طبیعی به عنوان رسانه سبز معرفی و تجلیل شد.

مراسم روز درختكاری دیروز به همت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و نیز شهرداری زنجان با حضور مسئولان استاني در محل پارک بانوان برگزار شد.

خلیل آقاجانلو، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به عنوان نخستین سخنران در این مراسم به اقدامات انجام شده در حوزه آبخیزداری و نیز اهمیت تثبیت مالکیت دولت به عنوان متولی موضوع اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 98 درصد این زمین‌ها سند مالکیت داشته و بخش قابل توجهی از آن‌ها با استفاده از سیستم کاداستر به روز شده است.

وی پیگیری پرونده‌ها از سوی مراجع قضایی را دیگر فعالیت‌های مهم انجام شده در این بخش دانست به طوری که امسال در حدود 4200 هکتار خلعیت و تصرف انجام شده است، افزود: اطفا حریق نیز به عنوان یکی از چالش‌های اصلی منابع طبیعی محسوب می‌شود که امسال با توجه به اقدامات انجام شده در این بخش نسبت به سال گذشته کاهش خسارت‌ها را داشتیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به این‌که با توجه به بحران کم‌آبی موجود در استان پروژه‌های آبخیزداری در دستور کار قرار گرفته که در این بخش تأمین آب شرب شهرستان زنجان و یکی از شهرهای‌ خدابنده مورد توجه است.

ارزش اقتصادی منابع طبیعی تجدید‌شونده بیش از درآمد نفتی است

وی با بیان این‌که متأسفانه‌ برنامه‌ریزان به ارزش اقتصادی منابع طبیعی تجدید‌شونده کمتر بها می‌دهند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال از  2میلیون و 200 هزار هکتار مساحت موجود استان که 56 درصد از آن را اراضی ملی تشکیل می‌دهد حدود 65 هزار هکتار جنگل طبیعی داریم که طبق مطالعات انجام شده توسط فائو برای خدمات زیست محیطی که هر هکتار جنگل ارائه می‌دهد برای استان در سال حدود 260 میلیارد تومان برآورد شده و در این میان ارزش زیست محیطی مراتع نیز حدود 880 میلیارد تومان است که با احتساب مساحت کل کشور میزان درآمد در این بخش بیش از درآمد نفتی می‌شود.

وی به اقتصاد سبز مطرح در دنیا با چندین رویکرد متعدد از قبیل مدیریت خاک، مدیریت پسماند، کاهش مصرف انرژی، مدیریت آب و غیره اشاره کرد و گفت: خوشبختانه نگاه مثبت دولت تدبیر و امید به اهمیت زیست محیطی در حد شعار نبوده و با توجه به مطالعات آمایش سرزمینی که 8 سال متوقف شده بود و با روی کار آمدن دولت فعلی مجدداً آغاز به کار کرد انجام شده این توجه در عمل نیز محسوس است، سند آمایش سرزمینی استان که متولی آن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است نیز تهیه شده و در حال حاضر این سند مراحل نهایی خود را سپری می‌کند که در آن امکان توسعه در بخش‌های مختلف نیز تعیین شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان این‌که با اجرایی شدن سند آمایش سرزمینی بسیاری از مشکلات مطرح در حوزه زیست محیطی تا حدودی برطرف می‌شود، تصریح کرد: در سند آمایش سرزمینی توسعه در بخش‌های مختلف مشخص بوده و این‌که چه نوع صنایعی امکان استقرار در استان را دارند در این سند بررسی و عنوان شده است.

سرانه فضای سبز زنجان بیش از متوسط کشوری است

در ادامه مراسم مسیح‌اله معصومی شهردار زنجان نیز به وضعیت سرانه فضای سبز شهر زنجان اشاره و آن را در حد مطلوب ارزیابی کرد و یادآور شد: در حال حاضر سرانه موجود در شهر زنجان بالاتر از میانگین کشوری بوده به طوری که میانگین سرانه شهری استاندارد تعیین شده باید در حدود 7 تا 14 هکتار باشد در حالی که این میزان در شهر زنجان حدود 14.25 درصد است.

وی استفاده حداکثری از فضاهای موجود شهری و نیز حفظ و نگهداری از روندهای گذشته را در افزایش فضاهای سبز شهری از وظایف کنونی شهرداری عنوان کرد و افزود: خلاهای موجود در حوزه روشنایی، زیباسازی، ارتقا امکانات تفریحی در این فضاها و غیره باید مرتفع شود.

شهردار زنجان با تأکید بر این‌که سیاست عنوان شده در بودجه سال آینده شهرداری در حوزه افزایش سرانه فضای سبز شهری حفظ روند گذشته و نیز ارتقا روند نگهداری و تجهیز این فضاها است، خاطرنشان کرد: با افتخار اعلام می‌کنیم که شهر زنجان یکی از شهرهای پیش‌رو در استفاده از آب خام برای آبیاری فضاهای سبز شهری است به طوری که در حدود 90 درصد فضای سبز شهر زنجان از آب خام استفاده می‌شود در صورتی که در خیلی از شهرها از آب آشامیدنی برای آبیاری استفاده می‌شود.

وی با بیان این‌که بی‌توجهی به نقش شهروندان به عنوان استفاده‌کنندگان خدمات شهری، هر‌گونه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در راستای دستیابی به اهداف را با مشکل مواجه می‌کند، اظهار کرد: حفظ ارتباط مردم با محیط زیست ضروری بوده و بی‌توجهی به این مسئله ضمن خسارت به محیط زیست اقتصاد شهر را نیز با چالش مواجه می‌سازد.

 

#رسانه سبز، صدای زنجان،
بازدید استاندار از بازار زنجان