تاریخ انتشار خبر: يك شنبه 1396/12/13 8:59معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با اشاره به خط‌‌‌‌دهی برخی اعضای شورا و مدیران شهرداری در اعتراض‌های اخیر کارگران خدماتی شهرداری:

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با اشاره به این‌که در جریان برون‌سپاری خدمات شهرداری فلان شورای شهر در خفا خط می‌دهد، هدایت‌گری کارگران را می‌کند که اینجا بیایید و آن‌جا بروید، در صورتی که امروز دیگر از این خبرها نیست و اگر قبلاً بوده امروز حتماً دستگاه‌های نظارتی برخورد می‌کنند و ما در این بخش با کسی تعارف نداریم.

به گزارش فارس، صبح دیروز سیدبیوک موسوی در مراسم افتتاح پروژه‌های شهرداری زنجان با اشاره به این‌که ارتباط دو سویه بین دستگاه‌ها بسیار مهم است و ما نیاز داریم که بیشتر از گذشته در کنار هم باشیم و مشکلات و معضلات را به هم گوشزد کنیم، تصریح کرد: هدف از برگزاری جلسات حل مشکل است، نه این‌که در آن‌جا بنشینیم و از هم‌دیگر تعریف کنیم، بلکه بیان کاستی‌ها و گرفتاری‌های مردم و مشخص کردن آن‌ها و ارائه راهکار برون رفت باید مورد توجه باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با بیان این‌که شهر یک سرمایه مشاعی است که همه شهروندان در آن سهیم هستند و شهرداری یک دستگاه اداری حاکمیتی نیست، بلکه یک شرکتی است که وظیفه آن خدمت‌‍رسانی به شهروندانی است که تک‌تک آن‌ها در این سرمایه سهیم هستند، افزود: هرکس به اندازه حضور خود و نفسی که در شهر می‌کشد، در این شهر صاحب نظر است و به همین میزان نیز سهمی دارد بر همین اساس کل کارهای یک شهر در قالب پکیج در اختیار شهرداری گذاشته شده و باید آن را مدیریت کند، اما ذکر این نکته لازم است که شهرداری باید به ثروت شهر اضافه کند، نه این‌که فقط هزینه کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با اشاره به این‌که تنها داشتن رشته مرتبط معماری برای اداره شهر کافی نیست، گفت: شهرداری چون مسئولیت فراگیری دارد، حتماً باید کسی که انتخاب می‌شود، باید بخشی از جامعه‌شناسی و بازرگانی را بلد و به بخشی از اقتصاد شهر نیز وارد باشد و اینجاست که یک شهردار موفق می‌شود، چرا که علاوه بر افزایش ثروت شهر به حضور سرمایه‌گذار نیز کمک می‌کند.

موسوی با اشاره به این‌که سرمایه‌گذاری تنها با گفتاردرمانی انجام نمی‌شود و این‌که بگوییم سرمایه‌گذار بیاید، کافی نیست، چرا که وقتی ما ده‌ها مانع سر راه سرمایه‌گذار و صدور مجوز داریم، سرمایه‌گذار چگونه اعتماد کند و بیاید، گفت: حتماً باید فعالیت‌هایی انجام شود که امور مربوط به سرمایه‌گذار تسهیل شود، هر چند که شهرداری در این زمینه اقداماتی انجام داده و یکی از آن‌ها ارائه مشوق به ساخت در بافت‌های فرسوده بوده است که البته در این زمینه استانداری نیز حمایت و نظارت لازم را انجام می‌دهد.

وی در ادامه به شرایط حاکم بر استان در زمان ورود به زنجان اشاره کرد و افزود: در آن مقطع زمانی احساس کردم، یک فاصله معناداری بین دستگاه‌های استان به‌ویژه استانداری، فرمانداری و شهرداری وجود دارد و حداقل این امر در مرکز استان محسوس بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با اشاره به این‌که در آن زمان حس کردم، یک حصاری بر شهرداری کشیده شده است،‌ البته این مربوط به خود شهردار نبود در حالی که وقتی شخصی توسط شورا که نماینده مردم هستند، انتخاب می‌شود، این یعنی شهردار نماینده کل مردم است، در حالی که برخی به آن تن نمی‌دهند، یادآور شد: اگر یک عضو شورای شهری انتخاب شده است، پس کار تمام بوده در نتیجه شمشیر کشیدن در کل این چهار سال معنایی ندارد، هر چند در کل دولت نیز همین است، باید بدانیم یک رقابت انتخاباتی بوده است که تمام شده و یک شورا رأی آورده است، باید اجازه دهیم منتخب چهار سال کارش را انجام دهد، منتهی با یک نظارت نقادانه و پرسش‌گرایانه کار را دنبال کنیم و به دنبال ایجاد مانع و تخریب نباشیم.

وی با اشاره به این‌که وظیفه همه ما کمک به شورا برای کار کردن درست و اصولی است و البته این نیز به شرطی است که شورا کار کند نه داستان‌سرایی خاطرنشان کرد: شهرداری تصمیم‌ می‌گیرد که برون‌سپاری کند چرا که نمی‌شود در یک مجموعه عظیم و گسترده و فربه حرکت‌های انفجاری انجام داد و حتماً باید این مجموعه کوچک‌سازی شود، هر چند اگر ایرادی هست، حتماً باید بیان و گفته شود.

وی با تأکید بر این‌که برون‌سپاری نباید موجب شود که حق حتی یک شخص نادیده گرفته شود و حتماً باید حقوق آن‌ها در نظر گرفته شود و وقتی تصمیم گرفته شد، باید موش و گربه بازی را کنار بگذاریم، بیان کرد: در جریان این برون‌سپاری فلان عضو شورای شهر خط می‌دهد، هدایت‌گری کارگران را می‌کند که اینجا بیایید و آنجا بروید، در صورتی که امروز دیگر از این خبرها نیست و امروز حتماً دستگاه‌های نظارتی برخورد می‌کنند و ما در این بخش با کسی تعارف نداریم.

موسوی ادامه داد: «اصلاً بحث اینجاست، فلان مدیر در خود شهرداری می‌گوید، اینجا این‌گونه بگویید و اینطوری بکنید و وقتی کسی می‌آید و رضایت کارگران را جلب می‌کند، اجازه نمی‌دهند و می‌گویند، بگذار تجمع کنند.»

وی با اشاره به این‌که تجمعات کار نیروی انتظامی را سخت می‌کند هر چند باید این را متذکر شویم که نیروی انتظامی در این تجمعات برخوردی نمی‌کند، چرا که کارگران برادران خود نیروی انتظامی هستند، ابراز کرد: این رسم رفتار نیست که وقتی تصمیمی در مجموعه‌ای گرفته شد، فلان آقایی که عضو شوراست، بیاید و در آن‌جا موش بدواند و مشکل‌سازی کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با اشاره به این‌که تصمیمی درست یا غلط گرفته شده است و اگر ایراداتی دارد باید در اتاق سر بسته به خود شهردار گفته شود، اضافه کرد: اگر قرار است، 200 نفر شرکتی شود، با آن‌ها صحبت کنید، قانع می‌شوند و این امر در راستای اعاده حقوق 500 هزار از شهروندان انجام می‌شود.

وی با اشاره به این‌که کار برون‌سپاری برای چابک‌سازی و اداره بهتر مجموعه انجام شده است، گفت: این درست نیست که با این تصور که چون من اینجا قبلاً مسؤولیتی داشتم و 20 نفر را وارد مجموعه کردم، پس چون با این کار آینده شغلی آن‌ها به خطر می‌افتد، دیگران را به تجمع تشویق کنم، این درست نیست.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با اشاره به این‌که قطعاً مجموعه استانی در مدیریت این تجمعات، مدیریتی به شکل جمع‌آوری نمی‌کند، افزود: ما در مدیریت ریشه‌یابی می‌کنیم، چرا که امنیت و آرامش از همین مسائل کوچک آغاز می‌شود.

وی تأکید کرد: این اصلاً درست نیست که ما در نقطه‌ای از شهر بساط یک دست فروش را جمع کنیم و در نقطه‌ای دیگر از شهر کسی با چهار طبقه غیرمجاز تخلف انجام دهد و ما حرفی نزنیم، در حالی که همین تبعیض‌ها خون به دل افراد می‌کند و این موارد باید نظارت شود.

 

 موسوی ادامه داد: وقتی شهردار انتخاب می‌شود، باید از وی حمایت شود، من در سنوات گذشته دیده‌ام که شهردار را آورده‌اند و پس از شش ماه یک اتفاقات دیگر افتاده است، مگر شهرداری دکه است؟ همان روز که انتخاب می‌کردید باید به این فکر بودید اصلاً چطور است که وقتی مردم شورای شهر را انتخاب می‌کنند، همه باید چهار سال همراهی و حمایت کنند؟

 وی با اشاره به این‌که انتخاب‌ها باید به گونه‌ای باشد که وقتی شخصی می‌آید، حداقل بتواند دو سال تا سه سال کار کند، چون با انتخاب شهردار، مشاعات 500 هزار نفر در اختیار شهردار قرار می‌گیرد، گفت: انتخاب شهردار دکه نیست که هرجا منافعمان ایجاب کرد، بگوییم خوب است و وقتی منافع شخصی ما به خطر افتاد، بگوییم، بد است.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با اشاره به این‌که حتماً مجموعه استانداری بنا به وظایف ذاتی خود باید تعاملی مثال‌زدنی با همه دستگاه‌ها به ویژه شهرداری داشته باشد که قطعاً این تعامل به صورت نظارتی و حمایتی است، گفت: اتفاقی که روز پنج‌شنبه در جریان تجمع کارگران رخ داد، خاطر نیروی انتظامی و اطلاعات را مکدر کرد.

موسوی ادامه داد: به هم ریختن شهر به این راحتی نیست، البته ما از تجمع نمی‌هراسیم، چون از نظر ما مشکلی ندارد، کارگرانی که زحمت‌کش هستند و دست آن‌ها را نیز می‌بوسم، مقابل استانداری بیایند، اما این اتفاقات زمانی رخ می‌دهد که کسی پاسخگو نباشد، در حالی که اگر در همان لحظه چند نفر از شورا و مدیران شهرداری بیایند و مشکل کارگران را جویا شوند، این اتفاقات رخ نمی‌دهد.

وی با اشاره به این‌که هر اتفاقی می‌افتد، نباید به 110 زنگ بزنیم، گفت: البته 110 فعالیت دارد و مقتدرانه نیز فعالیت می‌کند، اما در کنار این، همه ما وظیفه‌ای داریم و این وظایف فقط در امضاء زدن نیست، پز بدهیم بگوییم مدیر فلان جا هستم و مواقعی که چنین اتفاقاتی رخ ‌می‌دهد نیز باید پای کار باشیم.

 وی با اشاره به این‌که طولانی شدن ساخت پروژه‌ها تبدیل به معضل و گاهاً ساخت لطیفه و جک شده است، افزود: این‌ها برازنده شهر نیست و با این کار آرامش روحی و روانی شهر به هم می‌ریزد.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با اشاره به اینکه یکی از وظایف شهرداری اتمام پروژه‌ها سر موعد مقرر است، ادامه داد: البته در این زمینه از معصومی شهردار فعلی زنجان تشکر می‌کنم که به این امر توجه داشته‌اند، چون قطعاً طولانی شدن پروژه‌ها اعتماد مردم را سلب می‌کند.

شهردار به سرمایه‌گذار به عنوان یک فرصت نگاه کند، نه غنیمت جنگی

موسوی افزود: درباره سرمایه‌گذار نیز مباحثی مطرح است که من از شهردار می‌خواهم به سرمایه‌گذار به عنوان یک فرصت نگاه کنند، نه غنیمت جنگی، و باید زمانی که سرمایه‌گذار به شهر وارد می‌شود، باید نگاه توسعه‌ای داشته باشیم و اگر می‌توان قوانینی را رفع و رجوع کرد، دریغ نکنیم.

وی با بیان این‌که شهرداری در همه حوزه‌ها مسئولیت دارد چون اگر توجه به سلامت و فرهنگ در این مجموعه مورد توجه باشد، در دل پروژه‌ها این امر است، پس اگر ورزش همگانی در برنامه شهرداری وجود دارد، نیازی نیست که به فلان هیئت ورزشی چون عضو یک عضو شورا در آنجا مسئولیت دارد، بیشتر بدهیم، ولی دیگری چون ارتباط ندارد، جواب سلام وی را هم ندهیم، گفت: این صحبت بنده به هیئتهای مذهبی نیز صدق دارد، چون اصلاً درست نیست که به فلان هیئت توجه ویژه شود و به هیئت دیگر بنا به دلایلی توجهی نشود، در صورتی که شهرداری وظیفه دارد که به اشاعه فرهنگ مذهبی کمک کند و اگر هم ارتباطی در این زمینه است با همه هیأت‌ها باشد.

 وی با اشاره به این‌که بسیاری از موضوعات فرصتی برای شهر است، گفت: برخی به ما خرده می‌گیرند که چرا دنبال نیروی بومی نیستید، البته نه این‌که بنده به نیروی بومی اعتقاد نداشته باشم، چون اگر نیروی بومی کارآمد باشد، باید از حضور وی استفاده کرد، اما مهم‌تر از این موضوع وقتی شورا تصمیم گرفته شخصی را بیاورد، پس باید به این تصمیم احترام بگذاریم.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان افزود: بسیاری از اتفاقات ممکن است، به علت بومی بودن شخص و بسیاری از ملاحظات قابلیت اجرایی نداشته باشد، اما نیروی غیربومی بتواند آن را انجام دهد، چون با کسی تعارف ندارد، چون بعضاً در گذشته برخی از اتفاقات ناگوار در مجموعه شهرداری رخ داده است که البته بسیار هم مشهود نیست.

 وی ادامه داد: البته من به بومی بودن و غیربومی بودن کاری ندارم، وقتی شورا تصمیمی گرفته باید به این نظر احترام گذاشته شود.

افتتاح پاسگاه مشترک نیروی انتظامی و شهرداری

در ادامه شهردار زنجان نیز خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم رضایت‌مندی شهروندان حاصل شود.

مسیح‌اله معصومی تصریح‌ کرد: شهرداری در همه حوزه‌هایی که قانون‌گذار وظیفه بر عهده‌اش گذاشته، فعال است.

وی با اشاره به فعالیت‌های شهرداری در بخش‌های مختلف و تلاش‌های صورت گرفته در رابطه با ارتقای کیفیت خدمات ارائه شده، گفت: تلاش ما بر این است که با ارائه خدمات بهتر در مجموعه شهر زنجان رضایت‌مندی در شهر را به وجود آوریم.

این مسئول با اشاره به افتتاح پاسگاه مشترک نیروی انتظامی و شهرداری است، افزود: یکی از معضلاتی که امروز شهر با آن درگیر است، سد معبر است، آن چنان که در جلسه مشترک با دادگستری نیز به این امر تأکید شد و در همین راستا با برگزاری جلسات مشترک با حضور فرمانداری و نیروی انتظامی، یگان مشترک افتتاح شد.

معصومی با اشاره به این‌که امروز شاهد افتتاح یک یگان انتظامی مشترک شهرداری هستیم و هدف نیز آن است که با کسانی که سد معبر کرده و در شهر مشکل ایجاد می‌کنند، برخورد شود، افزود: امیدواریم با همکاری تنگاتنگ نیروی انتظامی این اتفاق رخ دهد.

معصومی با اشاره به این‌که ۶۰ نفر از پرسنل نیروی انتظامی در یگان انتطامی مشترک در کنار مأموران شهرداری هستند، گفت: قطعاً این اقدام باعث تسهیل در کار می‌شود و رضایت شهروندان را نیز کسب می‌کند.

شهردار زنجان با بیان این‌که دیگر پروژه افتتاحی نیز سرای محله است، تصریح کرد: برای این‌که بتوانیم بیشتر از نظرات شهروندان استفاده کنیم، به دنبال ایجاد سراهای محله هستیم.

معصومی با اشاره به این‌که در بی‌سیم محلی بود که نه تنها از نظر منظر شهری مناسب نبود، بلکه محلی برای وقوع برخی از آسیب‌های اجتماعی نیز بود، گفت: به همت شهرداری در زمینی به مساحت 500 مترمربع یک محیط مفرح برای سالمندان ایجاد شده است.

وی با اشاره به این‌که یکی دیگر از موضوعات مورد توجه در این زمینه حضور نیروهای ما در بحث برون‌سپاری کمک‌حال شهرداری است، تصریح کرد: بر این اساس نحوه ارائه خدمات شهرداری در محلات مختلف را خود مردم ناظر بوده و درباره آن نظر می‌دهند.

شهردار زنجان در ادامه به بحث تخریب آخرین تملکات پروژه سبزه‌میدان نیز اشاره کرد و افزود: آخرین تملکات که شامل 13 پلاک است با 10 میلیارد تومان انجام می‌شود.

وی همچنین درباره تاکسی اینترنتی نیز توضیح داد: تاکسی اینترنتی شامل تاکسی‌های با پروانه است که از طریق اینترنت مردم از آن‌ها استفاده کنند.

سد معبر، مردم را به ستوه آورده است.

احمد نصیری نیز در مراسم افتتاح پروژه‌های عمرانی شهرداری زنجان اظهار کرد: امیدواریم با افتتاح این یگان، شهر از بی‌نظمی رها شده و با همکاری همه جانبه نیروی انتظامی شاهد حل این معضل باشیم.

وی با اشاره به این‌که شهردار زنجان با شهامت بوده و در بسیاری از امور این را به اثبات رسانده است، گفت: وی در برون‌سپاری برخی بخش‌های شهرداری و نیز در زمینه نابسامانی‌های شهر اقدامات خوبی انجام داده است.

سهم زنجان از جرائم کشور فقط نیم درصد است

در ادامه فرمانده انتظامی استان نیز با اشاره به این‌که یکی از مهم‌ترین موضوعات در استان که رتبه خوبی در این زمینه نداریم، مباحث مربوط به نزاع فردی است، تصریح کرد: در این زمینه زنجان استان بیست و سوم است که البته بیشتر این نزاع‌ها فردی است.

سردار علی آزادی اظهار کرد: نزاع دسته‌جمعی و گروهی در استان کم است و با همکاری نهادهای مرتبط، امروز این آمار بهبود بخشیده شده و حدود 30 درصد نزاع‌ها کاهش یافته است.

وی بیان این‌که استان از نظر کاهش وقوع جرائم جایگاه خوبی دارد، تصریح کرد: در بحث تعداد جان‌باختگان حوادث نیز آمار 9 درصد کاهش یافته است. البته باید این نکته را یادآور شویم که استان پایتخت شور و شعور حسینی است و از امنیت زیادی نسبت به سایر استان‌ها برخوردار است.

این مقام انتظامی با اشاره به این‌که ما به این حد قانع نبوده و در تلاش هستیم که امنیت بیشتر شود، گفت: طبق آمار با وجود این‌که استان 1.3 درصد از جمعیت کشور را دارد، اما فقط نیم درصد از جرائم کل کشور در استان رخ می‌دهد.

وی در بخش دیگری با تأکید انتظام بخشی در امور و این‌که شهر دارای نظم و انضباط باشد، آن شهر به سمت توسعه پیش می‌رود، ادامه داد: امیدواریم با افتتاح یگان انتظامی بتوانیم در این راستا گام‌های مثبتی برداریم.

فرمانده انتظامی استان با بیان این‌که یک موضوع مهم در توسعه شهر همدلی است، گفت: برای این کار باید مسائل حاشیه‌ای و حزبی کنار گذاشته شده و به فکر خدمت برای مردم و داشتن شهری زیبا باشیم.

 

#سیدبیوک موسوی، شهردار زنجان، افتتاح طرح‌های شهرداری زنجان،
بازدید استاندار از بازار زنجان