تاریخ انتشار خبر: شنبه 1396/12/12 12:10در جلسه‌ پرسمان پیشرفت و عدالت سازمان بسیج دانشجویی استان عنوان شد

پس از آن‌که رئیس دادگستری استان و استاندار زنجان در هفته‌های گذشته با حضور در جلسه‌ پرسمان پیشرفت و عدالت سازمان بسیج دانشجویی استان پاسخگوی سؤالات دانشجویان بودند، پنج‌شنبه هفته گذشته نوبت به رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان رسید تا در جلسه پرسمان پیشرفت و عدالت سازمان بسیج دانشجویی استان حاضر شود.

به گزارش فارس در این جلسه که در سالن جلسات دانشگاه آزاد واحد زنجان برگزار شد، ناصر فغفوری با اشاره به وضعیت پتروشیمی زنجان و سرانجام آن، مهم‌ترین مشکل دولتی پیش روی این مجموعه را موضوع ارز اعلام کرد که رئیس‌جمهوری در سفر اردیبهشت‌ماه امسال خود به زنجان، ۳۲۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی برای رفع آن در نظر گرفت، تصریح کرد: مصوبه این تصمیم دولت را گرفته‌ایم و مدیران پتروشیمی ۶ ماه فرصت دارند و در مجموع خردادماه سال آینده وضعیت پتروشیمی مشخص می‌شود.

فغفوری هم‌چنین با بیان اینکه در سال ۱۳۹۳ پس از تشکیل اتاق فکر، توسعه استان بر روی صنعت متمرکز شد، خاطرنشان کرد: در همین راستا برنامه عملیاتی نوشته شد و فرصت‌ها و برنامه‌ها در این بخش مشخص شد.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه صنعت بیش‌ترین تمرکز برای جذب واحدهای بزرگ سرمایه‌گذاری و هم‌چنین احیای واحدهای تعطیل گذاشته شد، ابراز کرد: در بخش معدن نیز مقرر شد تا اکتشافات پررنگ و و تکلیف معادن‌ بلاتکلیف مشخص شود.

وی با بیان اینکه در بخش اصناف نیز مقرر شد با کم‌ترین دخالت و حاشیه‌ها، بخش خصوصی با خود کنترلی بازار خود را به یک سطحی رساند، ابراز کرد: در حوزه تجارت نیز تنوع در بازار هدف و محصولات صادراتی و افزایش کمی صادرات در دستور کار قرار گرفت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه در اسفندماه سال ۱۳۹۲، حجم سرمایه‌گذاری پروانه‌های بهره‌برداری در استان 2 هزار و 500 میلیارد تومان بود، خاطرنشان کرد: 10 پروژه بزرگ یا به بهره‌برداری رسیده و یا تا پایان سال ۱۳۹۷ افتتاح می‌شود.

فغفوری با اشاره به روند مطلوب ورود سرمایه‌گذار در بخش صنعت استان، ابراز کرد: نخستین معاون معدن زنان در ایران در استان انتصاب شد که پس از آن نیز تبریز اقدام به این کار کرد.

وی با بیان اینکه مهرماه امسال اداره صنعت معدن و تجارت استان در بین ۳۱ استان کشور رتبه نخست را برای نخستین‌بار کسب کرد، اظهار کرد: در استان ۵۷ اتحادیه وجود دارد و ما به دنبال چابک‌سازی اتحادیه‌ها و همگن کردن فعالیت آنها بودیم تا اتحادیه‌ها بزرگتر شده و نظارت بیشتر شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به اینکه اتحادیه‌ در سطح استان وجود دارد که درآمد یک سال آن 3 میلیون تومان می‌شود، ابراز کرد: ۱۴ اتحادیه را ادغام کردیم،که حاشیه‌ای نیز ایجاد کرده و برخی هیئت مدیره‌های اتحادیه‌ها در برابر این موضوع مقاومت می‌کنند و هیچ توجهی به صنف خود ندارند.

فغفوری با بیان اینکه هیئت مدیره با انتخاب اعضا و بیش‌ترین آرا در اتحادیه‌ها انتخاب می‌شوند، تصریح کرد: هیچ دخل و تصرفی در انتخابات فرد و یا افراد به عنوان هیأت مدیره اتحادیه‌ها نداریم.

وی با اشاره به اینکه هر اتحادیه برای خود کمیسیون نظارت دارد، خاطرنشان کرد: در چند وقت اخیر دو رئیس اتحادیه در استان عزل شدند که در نوع خود بی سابقه بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با تأکید بر اینکه در حوزه اصناف ۹۰ درصد برنامه‌ها با همکاری بسیج اصناف استان تدوین می‌شود، گفت: در حال حاضر کالاهایی که مشمول استاندارد اجباری بوده باید به صورت برند ثبت کنند که این فیلتر موجب سرمایه‌گذاری و برندسازی می‌شود.

فغفوری با اشاره به اینکه سه واحد بزرگ شوینده در استان به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: مجموعه گلرنگ که فاز نخست آن ۴۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده و همچنین مجموعه بینگو که یک مجموعه خیلی بزرگ شوینده با سرمایه‌گذاری ترکیه‌ای‌ها در زنجان است.

وی با بیان اینکه هر جایی که محدودیت ایجاد شد رانت ایجاد می‌شود، ابراز کرد: فرش جایگاه خاصی در استان زنجان داشته و در مناطق مختلفی از زنجان فرش‌های خوبی بافته می‌شود به طوری که در گذشته ۲۴ هزار بیمه فرش و صنایع دستی داشتیم که از دولت بابت بیمه اعتبار گرفته‌اند، اما پس از پایش در یک سال و نیم گذشته این تعداد به ۱۱ هزار نفر رسیده و با رویه پایش کنونی به ۷ تا ۸ هزار نفر خواهد رسید که شاغلین اصلی در این صنعت محسوب می‌شوند.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان با بیان اینکه سه نقشه فرش استان به ثبت رسیده است، ابراز کرد: یک واحد رنگرزی فرش در زنجان توسط یکی از سرمایه‌گذاران این حوزه، احداث خواهد شد و در مجموع بازار سال 1396 نسبت به سال گذشته در بخش فرش مطلوب بوده است.

فغفوری با بیان اینکه در سال ۱۳۹۳ در حدود ۳۰ درصد واحدهای تولیدی استان غیرفعال بودند که این رقم در حال حاضر به ۲۱ درصد رسیده است، خاطرنشان کرد: از ۲۱ درصد ۱۴ درصد به هیچ عنوان امکان بازگشت به چرخه تولید ندارند که یا توجیه اقتصادی نداشته و یا دیگر تبدیل به انبار شده‌اند.

وی با بیان اینکه تا پایان دی‌ماه امسال حتی یک واحد نیز به لیست واحدهای تعطیل استان اضافه نشده است، ابراز کرد: ارتباط صنعت و دانشگاه نسبت به ۶ سال گذشته بسیار مطلوب شده است و اکثر هیأت علمی‌های دانشگاه‌ها خود در کار تولید قرار دارند.

فغفوری از آماده‌سازی شهرک تخصصی برق در کهناب خبر داد و گفت: ۴۰ درصد از شهرک تخصصی قابل واگذاری است و همچنین مرکز دیسپاچینگ شمال کشور در زنجان قرار دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه ۷۰ درصد تجهیزات سنگین صنعت برق کشور در زنجان تولید می‌شود، گفت: در حوزه برق رونق خوبی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه ماهانه نمایشگاه‌های خارج از کشور برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: اما حضور واحدهایی از استان زنجان در آنها ضعیف است.

 

#پتروشیمی زنجان، فغفوری، بهره‌برداری از پتروشیمی
بازدید استاندار از بازار زنجان