تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه 1396/12/9 9:2فریدون احمدی در واکنش به برخی اخبار مبنی بر دریافت رشوه توسط برخی نمایندگان مجلس برای عزل و نصب مدیران:

مهدی سهرابی- نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس در پاسخ به سؤال خبرنگار صدای زنجان درباره اظهار نظرها پیرامون دریافت رشوه توسط برخی نمایندگان مجلس برای دخالت در عزل و نصب‌ها و سفارش‌های تلفنی به مسئولان استانی برای انجام برخی موارد غیر قانونی با ذکر جمله «ما منکر فساد نیستیم و ممکن است داخل مجلس هم فساد باشد»، تصریح کرد که «باتوجه به مسئولیت‌های اجرایی که قبلاً داشتم، منکر چنین مسائلی نیستم و این موضوع بعید نیست».

فریدون احمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه ادامه داد: «واقعیت این است که به نظر می‌آید شرایط فعلی کشور، شرایط خاصی است که هیچ‌وقت چنین وضعیتی را تجربه نکرده‌ایم. شرایط سخت است نه به معنی ناامیدکننده».

احمدی در این نشست که شامگاه دوشنبه هفته جاری برگزار شد، با اشاره به برخی اظهرا نظرها در مورد ناکارآمدی دولت تأکید کرد: «زمانی می‌گفتند دولت ناکارآمد است اما امروز احساس می‌کنم هرسه قوه نسبتی از ناکارآمدی را دارند که مطلق نیست. ما امروز یک انباشت مطالبات 40 ساله را داریم که از هرسه قوه بابت آن‌ها سؤال می‌شود».

وی افزود: «مردم با استفاده از امکانات مختلف از جمله فضای مجازی درباره این مطالبات 40 ساله به‌صورت کاملاً شفاف سؤال می‌پرسند و پاسخ شفاف می‌خواهند و فضا نسبت به دو یا سه سال گذشته نیز بسیار متفاوت است».

این نماینده مجلس دهم با نگاهی به وضعیت اقتصادی کشور و استان اظهار کرد: «به لحاظ اقتصادی تقریباً بیش‌ از 90 درصد بودجه کشور صرف هزینه‌های جاری می‌شود. ما در مجلس دو ماهی درگیر بودجه سال آینده بودیم اما درکل چیز دندان‌گیری در آن نیست. خیلی‌ها امید دارند که با تصویب قانون بودجه کشور یک سال کشور را اداره کنند اما بودجه برای برنامه نوشته می‌شود بدین معنی که برنامه‌ای داریم که با پول بودجه می‌خواهیم به اهداف برنامه برسیم که همه آن برنامه‌ها ادامه وضع موجود است. یعنی این حقوق کارمندان دستگاه‌های اجرایی کشور».

احمدی ادامه داد: «اندازه قوه مجریه بسیار بزرگ است به‌طوری که حدود 20 برابر متوسط اندازه دستگاه‌های اجرایی در دنیاست. این بزرگی درجه بوروکراسی را بالا برده و فساد را ایجاد کرده‌ است که مستقیماً در کسب‌و کار تأثیر دارد. سال گذشته رتبه کسب‌وکار ایران در دنیا 120 بود که در سال میلادی جاری فعلاً به 124 رسیده‌ است».

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: «بعد از انقلاب چون نتوانسته‌ایم سرمایه‌گذاری جدیدی جذب کنیم، همه مسائل مربوط به اشتغال را به دستگاه‌های اداری برده‌ایم و بیش‌از اندازه بزرگ شده‌اند. پول نفت داشتیم و ساختمان ساخته‌ایم و کارمند را سرکار برده‌ایم و همین سیستم امروز بلای جان‌مان شده‌است».

نماینده زنجان و طارم در مجلس با ذکر این مطلب که «همه این مسائل دست‌به‌دست هم داده‌اند و تدبیر ما در حوزه اقتصاد را ناکارآمد کرده‌اند»، یادآور شد: «دغدغه امروز کشور اقتصاد است و برای حل این دغدغه باید تولید رخ دهد اما شرایط برای تولید مهیا نیست. همه شرایط از قوانین، قوا، حرکت‌ها گرفته تا حمایت‌ها، همه ضد تولید هستند».

احمدی ادامه داد: «قوای کشور برای رسیدن به اهداف چشم‌‌انداز، برنامه منسجمی ندارند و ازسویی دیگر کشور یک مغز برنامه‌ریزی ندارد. به‌عنوان مثال سازمان مدیریت‌و برنامه‌ریزی کشور که قرار است نقش این مغز را بازی کند در شش یا هفت سال گذشته سه‌بار دست‌خوش تغییر شده‌است. این نشان‌می‌دهد که در سیستم اداری کشور راهبردی که بتواند مارا به جایی برساند وجود ندارد. ممکن است عده‌ای بگویند ما با برنامه حرکت می‌کنیم اما واقعیت این است که این حرکت از روی اتفاق یا شانس انجام می‌شود. تصمیمی که برای ادغام دو وزارتخانه صنعت و معدن و بازرگانی گرفته شد، یک شبه بود و تصمیمی که امروز به‌دنبال تفکیک دوباره آن‌هاست نیز یک شبه است».

وی تأکید کرد: «اگر این مسائل را کنار هم بگذاریم خواهید دید که از این ساختار نباید محصول خوبی حاصل شود و اگر حاصل شد باید شک کرد. در مجلس هم همین شرایط را داریم و به‌نظر گرفتار پوپولیسم هستیم و به‌خاطر رأی دور بعد و برخی مسائل دیگر شاهد به حرکت‌های پوپولیستی روی آورده‌ایم. برخی از تصمیم‌های مجلس نشان می‌دهد که این قوه کارآمد نیست. معلوم نیست برخی مسائل چگونه از فیلترهای مجلس رد شده و درصحن علنی آن رأی گرفته است».

این نماینده مجلس با اشاره به وضعیت قوه قضائیه نیز گفت: «رئیس قوه قضائیه گفته که وجود پرونده‌های زیاد دراین قوه نشانه اعتماد مردم است! اما ظاهراً به‌طور متوسط باید 500 هزار پرونده در کشور را داشته‌باشیم درحالی که رسماً 15 میلیون و غیررسمی 30 میلیون پرونده قضائی در کشور وجود دارد. این موضوع نشان می‌دهد که سیستم خارج ‌از ریل است. حالا ما می‌خواهیم این سه قوه را کنار هم بگذاریم تا بتوانند حکومت را کارآمد بکنند.

احمدی با تآکید بر وخامت وضعیت مدیریتی کشور نیز اظهار کرد: «امروز 2 هزار مدیر اول کشور اگر جرأت دارند رزومه‌های کاری خود را منتشر کنند. اطمینان می‌دهم 30 درصد از این مقدار قبل از انتشار رزومه‌ها استعفا می‌دهند چون یا مدرک تحصیلی تقلبی دارند یا مدرک‌شان غیر مرتب است. وقتی لیسانس معارف را در صدر بزرگ‌ترین  شرکت صنعتی کشور قرار داده‌ایم باید منتظر فرار مغزها که هیچ فرار سرمایه هم باشیم که به تازگی مطرح شده و وحشتناک‌تر از فرار مغزهاست».

وی با تأکید بر این موضوع که «پست‌ها در کشور خرید‌وفروش می‌شوند یا برای آن‌ها لابی می‌کنند و یا سهم آدم‌هاست»، افزود: ابتدای سال رهبری به موضوع مهمی اشاره کردند و گفتند کشور دچار سوءمدیریت است وگرنه ما منابع خوبی داریم. یک نفر از اول انقلاب تاکنون به‌خاطر سوءمدیریت محاکمه نشده‌است و همگی مدال افتخار گرفته‌اند و معلوم نیست این خرابی‌ها به ‌عهده کیست در حالی ‌که سیستم مدیریتی کشور همیشه تشویق کرده ‌است.

این نماینده مجلس دهم تصریح کرد: «مشکل این کشور آدم‌هایی است که کار بلد نیستند اما به ‌هر دری می‌زنند تا مسئولیت بگیرند. ما گیر تحریم‌ها نیستیم و بزرگ‌ترین تحریم همین آدم‌ها هستند طوری که کوچک‌ترین فشار دشمن به ناکارآمدی در حوزه‌ها منجر می‌شود».

او ادامه داد: «اگر مردم بدانند همه مالیاتی‌ که می‌گیریم و نفتی که می‌فروشیم می‌شود حقوق دستگاه‌های اجرایی می‌شود دیگر کسی رغبتی برای مالیات دادن ندارد. مالیات برای بهبود وضعیت آموزش، زیرساخت‌ها و زندگی مردم است اما مردم مالیات می‌دهند تا حقوق دستگاه‌هایی داده ‌شود که دست آخر سبب پایین‌آمدن رتبه کسب‌وکار کشور در دنیا می‌شود».

وی با اشاره به چهل سالگی انقلاب گفت: «40 سال از انقلاب گذشته‌است و به‌نظر می‌آید باید مسیر، نوع نگاه‌ها و رویکردها را تغییر دهیم چون تکلیف مسیر فعلی مشخص است. مسیر نظام باز است اما به‌نظر ذهن مدیران بسته است و وقتی ذهنی بسته می‌شود باید آن‌را کنار گذاشت.

احمدی با اشاره به 2 سال حضور خود در مجلس دهم نیز تصریح کرد: «تجربه 2 ساله من در مجلس فعلی نشان می‌دهد این مجلس توانایی اداره کشور را ندارد. مجلس در برخی موارد از مسیر خود منحرف شده‌است، مثل دخالت در انتصاب‌ها. نماینده‌ای که به‌دنبال انتصاب مدیر است نماینده نیست و وزیری که با حرف نماینده مدیر جابه‌جا کند، وزیر نیست. تصور من قبل از ورود به مجلس چیز دیگری بود».

نماینده زنجان و طارم در مجلس ادامه داد: «یکی از مسائل کشور ما آدم‌های بازنشسته‌ای هستند که سرکار برگشته‌اند. اگر آدم‌های موفقی بودند باز قابل تحمل بود اما وضعیت امروز کشور حاصل مدیریت همین آدم‌هاست. همگی دنبال انیزه‌های شخصی‌اند و به‌فکر خدمت نیستند. بخش اعظم حقوق‌های نجومی مربوط به افرادی بود که در دستگاه‌ها بازنشسته بودند».

وی در پاسخ به سؤالی درباره اظهار نظرها پیرامون دریافت رشوه توسط برخی نمایندگان مجلس برای دخالت در عزل و نصب‌ها و سفارش‌های تلفنی به مسئولان استانی برای انجام برخی موارد غیر قانونی تأکید کرد: « کاش می‌شد در رسانه‌ها بنویسیم که پست‌ها در کشور خرید‌و فروش می‌شوند. ما منکر فساد نیستیم و ممکن است داخل مجلس هم باشد. برخی سفارش‌های نمایندگان به مدیران دستگاه‌های اجرایی در دوره فعلی نمایندگان استان را بعید می‌دانم اما از آن‌جایی که قبلاً مسئول اجرایی بودم منکر چنین مسائلی نیستم و این موضوع بعید نیست».

این نماینده مجلس افزود: «گاهی نمایندگان مجلس فشارهای غیرمنطقی به وزرا وارد می‌کنند. سؤال‌هایی تکراری در مجلس وجود دارد که جواب منطقی ندارند اما ابزاری برای امتیازهای غیرمنطقی هستند».

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به وضعیت تصویب بودجه سال آینده کشور و برخی تغییرات در آن به خاطر اعتراض‌های دی‌ماه سال جاری که از سوی برخی مسئولان دولتی به بی‌قانونی تعبیر می‌شود نیز گفت: «مجلس هم مثل جاهای دیگر رگه‌هایی از پوپولیسم دارد و این رفتار طبیعی بود. این نشان‌ می‌دهد انسجام لازم بین مسئولان نیست و رقابت‌های سیاسی، جاهایی خصمانه شده‌ است و کسی حاضر نیست مسئولیت قبول کند و دنبال این هستند که کار را گردن دیگری بیاندازند. در نوشتن بودجه بی‌قانونی وجود دارد چون برنامه‌های بالادستی کمّی نیستند و خط‌کش درستی ندارند.

نماینده مردم زنجان و طارم در خانه ملت گفت: جوان‌ها را محدود به عرصه انتخابات نکنیم، عده‌ای حاضر نیستند برای حضور جوانان خوش‌فکر کنار بکشند و اگر علاقه به خدمت دارند به عنوان یک مشاور ادامه فعالیت داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: ولی با همه اینها اعتقاد داریم کشور را می‌شود ساخت و جمهوری اسلامی جای رشد و اعتلا دارد و همه سازوکارها آماده است اما مشکل در مدیریت است و به دشمن هم ربط چندانی ندارد اگر کار دست مدیر کاربلد نباشد حربه دشمن بیش‌تر اثر می‌کند.

احمدی با انتقاد از تجمیع همه اختیارات در پایتخت، گفت: چه کسی گفته ما این همه اختیارات را در تهران مستقر کنیم و برای یک امضا باید به وزارتخانه برویم و امضاهای طلایی در وزارت‌خانه است و همه فسادها سر امضای طلایی درست می‌شود و منشأ برخی از همین امضاهای طلایی در مجلس است. چرا در مواردی اختیارات را به حوزه‌های استانی ندهیم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس با اشاره به تغییرات مدیریتی در استان اظهار کرد: شایعات مبنی بر جابه‌جایی مدیران از جمله استاندار علاوه بر آسیب‌زدن به اقتدار و قاطعیت مسئولان در تصمیم‌گیری و انجام امور، سیستم مدیریت را متزلزل می‌کند.

او با اشاره به شایعه تغییر استاندار زنجان افزود: مدیران تا آخرین روزی که در پست خود مسئولیت دارند باید با صلابت و اقتدار به وظایف خود عمل کنند. آقای درویش‌امیری بنا نیست برای همیشه استاندار بمانند اما تا آخرین روزی که در زنجان حضور دارد تمام مدیران، مسئولان و نمایندگان باید همراهی لازم را با وی داشته باشند.

احمدی تأکید کرد: همه ما چرخ‌های یک ماشین هستیم و به سمت یک مقصد حرکت می‌کنیم به حتم نباید اجازه دامن‌زدن به شایعات را بدهیم. برخی از افراد، فضای سیاسی را به سمت فضایی خصمانه کشیده‌اند و مراعات انصاف نمی‌کنند. برخی انصاف را کنار گذاشته‌اند در حالی که در یک تیم، همه باید هم‌دل بوده و به یکدیگر اعتماد داشته باشند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: هم اکنون دوران مدیریت اصلاح‌طلبان است و معنا ندارد که در پست‌های حساس و سیاسی، افراد غیر اصلاح‌طلب حضور داشته باشند، این حضور به نحوه عملکرد مدیران عالی رتبه استان و پیشبرد برنامه‌های دولت لطمه می‌زند. آقای درویش‌امیری تا زمانی که مسئولیت استانداری را بر عهده دارد، همراهی ما نمایندگان را هم با خود می‌بیند چون در غیر این صورت مردم ضرر می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: تا روزی که افراد بر سر مسئولیت هستند نباید با شایعات عملکرد آن‌ها را از روند مناسب منحرف کرد و باید اجازه داد که کار خود را انجام دهند. استاندار هم باید از عملکرد خود دفاع کند و این عملکرد هم باید با مقدورات و شرایط موجود ارزیابی و سنجیده شود.

 

#فریدون احمدی، صدای زنجان، رشوه
بازدید استاندار از بازار زنجان