تاریخ انتشار خبر: پنج شنبه 1396/10/28 9:9سعید مالکی

نیاز به یادآوری و تکرار نیست که تغییر درهر نهاد و ارگانی لازم و گاه حیاطی ست. چه برای وارد کردن شوک و چه تغییر روند سکون یا پسرفت و برای جلوگیری از ادامه ی روند ضرر و زیان و گاه برای جانشینی مدیر خوبی که برای استانی بزرگ تر و مهم‌تر انتخاب شده و رفته است!

مدتی است با قطعی شدن انتقال مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان البرز، بحث و گفت‌وگو درباره انتخاب جانشین وی به اصطلاح داغ و نقل محافل مختلف سیاسی و حتی بعضی شب نشینی‌های خانوادگی شده است به خصوص این روزها که شایعه‌های نگران‌کننده درباره طرح برخی نام‌های جانشین بیشتر از همیشه ورد زبان‌ها شده است. بدون شک انتخاب مدیر هر ارگان و اداره کلی از اختیارات وزارت خانه و سازمان مطبوع آن نهاد است و همه نیز می‌دانیم این انتخاب‌ها هر‌گز بدون تأیید مدیریت ارشد اجرایی استان و گاه نماینده‌های مجلس شورای اسلامی به سرانجام نرسیده است و دست کم به سرانجام‌هایی نیکو و خوش خیم!

اما گاهی و در بعضی انتخاب‌ها به خصوص در انتخاب‌هایی از این دست که خیل عظیمی از جمعیت فرهنگی چشم به آن دوخته و بر آن حساب باز کرده‌اند حساسیت دو چندان می‌شود. به خصوص‌تر آن که این جمعیت طیفی گسترده از علاقه‌مندان فرهنگ و هنر را در بر می‌گیرد که مهم و تاثیر‌گذار هستند. هنرمندان، اهالی مطبوعات و گروه‌های مختلف مذهبی و بسیاری از علاقه‌مندان هنر درگیر و چشم انتطار این انتخاب هستند.

مدیریت سابق اداره کل ارشاد یکی از بهترین انتخاب‌های سال‌های اخیر در این حوزه محسوب می‌شود. شاید دلایل مختلفی برای آن بتوان ذکر کرد اما مهم‌ترین دلیل بدون شک اینکاره بودن شخص مقدم به واسطه حضور متمادی‌اش در بطن اداره کل فرهنگ و ارشاد استان و آگاهی و تبحر و تسلطش بر شاخص‌های درگیر در کنترل و هماهنگ نمودن عناصر گوناگون و گاه متضاد فرهنگ و هنر استان است، شاخصی است که در کمتر گزینه‌های به اصطلاح روی میز فعلی دیده می‌شود. با این حال در همین محدوده نیز می‌توان بهترین انتخاب را کرد و بدون شک برای این انتخاب مشورت با اهالی فرهنگ استان می‌تواند بهترین گزینش را پیش‌روی استاندار زنجان قرار بدهد.

باید اذعان کرد شنیدن برخی نام‌ها هر شنونده فرهنگ دوست و علاقه‌مندی را ناخواسته به وحشت می‌اندازد و این نه به خاطر انتخاب کننده که با توجه به همان شناختی ست که بی‌شک این اهالی بیشتر و کامل‌تر از هر شخص و گروه حزب و باند دیگری بر افراد دارند و باید تأکید شود که این شناخت تنها در این حوزه قابل شناسایی ست و بدیهی ست که همان افراد شاید در مناصبی دیگر مفیدتر باشند!

نگارنده از ابتدا قصد ورود به این موضوع را نداشتم به این امید که انتخابی شبیه به انتخاب « مقدم » تکرار شود. اما در چند روز گذشته و با تماس‌های رفقا و نگرانی‌هایی که داشتند و تنها برای انتقال دغدغه دست کم بخشی از علاقه‌مندان فرهنگ و هنر استان و به خصوص بخشی از جامعه مطبوعاتی و رسانه‌ای استان درباره این انتخاب این سطورقلمی شد به این امید که حداقل از مدیران و اعضای خانه‌های اهالی فرهنگ استان نظر و مشاوره گرفته شود که صاحبان اصلی آن‌ها هستند.

شک نداریم در نهایت این استاندار زنجان و وزارت خانه مطبوع است که مسئول نهایی این انتخاب خواهند بود و باید برای آن پاسخگو باشند. اما هنوز و با حضور افرادی روشن و وارد و دلسوز در سطح اول مدیریت استان می‌توان به این انتخاب امیدوار ماند! ... می‌توان ؟!
بازدید استاندار از بازار زنجان