تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه 1396/6/1 10:54صدای زنجان از لیست 30 نفره شورای شهر پنجم برای تصدی سمت شهرداری گزارش می‌دهد:

الهام احمدی- امروز شورای شهر جای خود را به شورای پنجم می‌دهد و برخلاف بسیاری از شهرهای کشور که قبل از زمان تحلیف اعضای شورا کاندیداهای پیشنهادی در روزهای گذشته مورد بررسی قرار داده و در اعلام گزینه نهایی به اجماع رسیده‌اند اعضای شورای دور پنجم زنجان پس از گذشت حدود سه ماه از انتخابات هنوز نتوانسته‌اند در انتخاب رئیس شورا به اجماع برسند تا چه رسد به انتخاب شهردار.

در مصاحبه‌های انجام شده با برخی از اعضای شورا در زمینه انتخاب شهردار به فرصت قانونی سه ماهه شورا پس از روی کار آمدن برای انتخاب شهردار اشاره کرده‌اند و تحرکات محسوسی در این زمینه مشاهده نمی‌شود.

وجود چهره‌‌های شناسنامه‌دار سیاسی از گروه‌های اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در بین اعضای شورای دور پنجم شاید یکی از دلایل اصلی به اجماع نرسیدن اعضا در انتخاب رئیس شورا و نیز ارائه گزینه‌های متعدد برای تصدی کرسی شهرداری است.

با توجه به بررسی‌های انجام شده در حال حاضر 30 نفر در لیست گزینه‌های شهرداری زنجان حضور داشته و رزومه ارائه داده‌اند که در این بین اسامی افرادی چون محمدرضا حسن‌پور، سعید خدادادی، سیروس میانجی، علیرضا فیروزفر، احمد کرمی، صفی‌اله کرامتی، حبیب یگانه و اکبر حمدی به چشم می‌خورد که در این بین فقط سه نفر از آنان دارای سابقه فعالیت در سمت شهرداری را دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به سعید خدادادی، صفی‌اله کرامتی و حبیب یگانه اشاره کرد.

به طور یقین انتخاب افراد شاخص از بین لیست 30 نفره برای تصدی سمت شهرداری نیازمند اتخاذ معیارهای متناسبی است که باید موجود توجه اعضای شورای شهر قرار گرفته و فردی را بر صندلی شهرداری بنشانند که بتواند از پس مشکلات موجود در شهر و وجود کاستی‌هایی که نشأت گرفته از عدم هماهنگی و ضعف مدیریتی است، برآید.

یکی از راهکارهای موجود برای انتخاب درست استفاده از نظرات کارشناسان و اساتید فعال بوده به طوری که بدون در نظر گرفتن مباحث سیاسی و حربی فرد شاخص و برجسته را با برگزاری اتاق فکر و بهره‌گیری از نظرات کارشناسان انتخاب کنند.

به اعتقاد کارشناسان و اساتید دانشگاهی، شهرداری یک مجموعه خدمات‌دهنده به کل شهر بوده و به لحاظ اداری و عمومی غیردولتی است و نباید در خدمت گروه و یا منافع و جریان خاصی باشد و در این بین نیز شهردار نباید صد در صد تابع سیاست‌های دولت بوده بلکه باید سیاست خاص خود را دنبال کند.

حسن طغرانگار، استادیار دانشگاه زنجان و رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان این‌که در صورتی که اعضای شورا در انتخاب شهردار دقت کافی را نداشته باشند در تامین حداکثرها که هیچ در حداقل‌ها نیز به مشکل برمی‌خوریم که این زیبنده شهر و در کل نظام نیست.

** تجربه کاری در سمت شهرداری شاخص اصلی شهردار آینده

وی از جمله شاخصه‌های اصلی شهردار را تجربه کاری در سمت شهرداری عنوان کرد به طوری که در رزومه کاری وی در نظر گرفتن منافع عمومی جامعه و تعهد اتخاذ سیاست در این مسیرها به کامل مشهود باشد.

استادیار دانشگاه زنجان کاربلد بودن و ارائه خدمات به صورت تخصصی، اشرافیت به مباحث شهر و مسائل و مشکلات و ظرفیت‌های موجود در آن، دارا بودن دانش نظری گسترده را از جمله معیارهای دیگر شهردار منتخب را عنوان کرد.

وی با تأکید بر این‌که شهردار منتخب علاوه بر دارا بودن دانش نظری باید دارای تجارب عملی در سطوح مختلف شهرداری را داشته باشد، خاطرنشان کرد: خدمات شهری مرتبط با کل جامعه بوده و بخشی از آن مرتبط با شهروندان و بخش دیگر با نهادها است به همین دلیل شهردار باید توانایی ایجاد ارتباط موثر با بخش‌های خصوصی و دولتی و در کلیات با سیستم مدیریت شهری داشته باشد.

کاظم افشارچی عضو شورای دور پنجم در گفت‌وگو با روزنامه صدای زنجان وجود افراد شناسنامه‌دار سیاسی در بین ترکیب اعضای شورای پنجم را نگران کننده دانست و گفت: متاسفانه شاید این امر در به اجماع رسیدن اعضا در موارد مختلف از جمله انتخاب رئیس شورا و شهردار مانع ایجاد کند ولی ما تمام سعی خود را در دخالت ندادن تفکرات سیاسی خود در این موارد داریم چرا که در ابتدا نیز اعلام کردیم حاضریم تمامی کمیسیون‌ها را به اعضای اصلاح طلب و دیگر اعضا واگذار کرده و تمایلی به حضور در ترکیب هیئت رئیسه نیز نداریم.

** برای معرفی گزینه‌ تصدی شهرداری گرایش سیاسی را در نظر نگرفتیم

وی با بیان این‌که برای معرفی گزینه‌ تصدی شهرداری گرایش سیاسی را در نظر نگرفتیم و به طور کل در انتخاب شهردار توجه به مسائل حزبی را درست نیست، خاطرنشان کرد: از جمله معیارها و فاکتورهای مد نظر در انتخاب شهردار پاک دستی، کارآمدی، شجاعت، داشتن باور قلبی به توانمندی‌های داخلی، داشتن تحصیلات مرتبط و تجارب کافی است.

عضو شورای دور پنجم در پاسخ به سوال صدای زنجان در زمینه بررسی‌های انجام شده و تعیین تکلیف رئیس شورا نیز خاطرنشان کرد: برای تصدی ریاست شورا امامعلی دادخواه تنها گزینه مورد اجماع بین تمامی اعضا بود ولی خود از قبول آن خودداری کردند و پس از آن در مورد گزینه‌های دیگر نیز هیچ اجماعی حاصل نشد به همین دلیل پس از مراسم تحلیف با رآی اکثریت آرا رئیس شورا انتخاب می‌شود.

** گزینه جناحی برای تصدی سمت شهردار ندارم

احمد نصیری دیگر عضو شورای شهر با گرایش اصلاح طلبی نیز در گفت‌وگو با روزنامه صدای زنجان وجود اختلاف نظر در بین اعضای شورا را آزاردهنده عنوان کرد و وجود افراد با تجربه در دوره پنجم شورای پنجم را در کاهش فاصله اختلافات موثر عنوان کرد چرا که هر عضو به سبب دارا بودن تجربه و سابقه کاری بر عقیده و نظر خود اصرار دارد.

وی با تأکید بر این‌که تمام تلاش خود را در عدم دخالت گرایشات سیاسی و حزبی خود در شورا و تصمیمات اتخاذ شده به کار می‌بریم، خاطرنشان کرد: در معرفی کاندید برای تصدی سمت شهرداری نیز گزینه جناحی ندارم.

اکنون میدان عمل به منتخبین پنجم واگذار می‌شود تا با بهره‌گیری از تجربه و سوابق علمی به توسعه شهر شتاب داده و این شهر را از معضلاتی همچون ترافیک، و کمبود فضاهای عمومی، کمبود وسائط نقلیه عمومی نجات داده و با همراهی دیگر ارگان‌های خدماتی و بهره جستن از استعدادهای مادی و معنوی و نیروی انسانی گام‌های بلندی بردارند.

از آنجایی که خروجی تلاش‌های شورا در مقام بحث و بررسی و در نهایت تصمیم‌گیری بدست شهردار به اجرا در آمده و هرگونه خطا در انتخاب درست و فرصت سوزی آثار زیان‌باری را بر شهر و مجموعه شورا و شهرداری به همراه دارد که غیر قابل جبران است گواه این مدعا آزمون و خطایی است که شورای چهارم در انتخاب شهردار در اوایل کار خود داشت به طوری که زمان زیادی را صرف سوال و استیضاح از شهردار کرد و در نهایت با حرکتی محافظه‌کارانه به انتخاب نخست خود بازگشت.

از شورای پنجم انتظار می‌رود با دقت و تأمل نسبت به شناسایی و بررسی گزینه‌های خود پرداخته و تخصص و قدرت فردی را ملاک گزینش خود قرار دهد چرا که مردم نیز در انتخابات اعضای شورا به صلاحیت فردی و توانمندی و درستکاری رأی داده‌اند و در مورد گرایشات سیاسی نیز ترتیبی داده‌اند که از هر جناحی حضور داشته باشند پس به احترام رأی همان مردم شخصی باید تصدی سمت شهرداری را بر عهده بگیرد که فارغ از جریانات سیاسی بوده و در حوزه اجرا قوی باشد چرا که به طور یقین همین عامل سبب افزایش بهر‌وری شورای پنجم و نزدیک شدن آن به طیف وسیعی از شهروندان شوند.

انتصابات انجام شده در شهرداری زنجان در اواخر دوران عمر شورای چهارم نیز واکنش‌هایی را از سوی اعضای شورا در پی داشت به طوری که در آخرین جلسه علنی شورای چهارم یکی از اعضا با انجام انتصابات جدید مخالفت کرد.

در این بین سجاد خدایی منتخب شورای دور پنجم نیز اتفاقات اخیر صورت گرفته در شهرداری زنجان در مورد انتصابات عجولانه دقیقه نودی در مرحله گذر شورا از دوره چهارم به پنجم را غیر منطقی دانسته و این اقدام را در راستای اهداف و نیات خیرخواهانه عنوان نکرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هیچ‌کدام از انتصابات اخیر پایدار نبوده و شورای پنجم پس از استقرار و بررسی اتفاقات اخیر، براساس شایستگی و لیاقت افراد تصمیم می‌گیرد.

 

#  روزنامه صدای زنجان؛دیدگاه؛ شهردار
بازدید استاندار از بازار زنجان