تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه 1398/2/25 10:37صدای زنجان روند اجرای پروژه‌های احداث هتل 5 ستاره و رستوران‌گردان را بررسی می‌کند

مهتاب نظری- دو پروژه بزرگمقیاس منطقه گردشگری گاوازنگ مربوط به ساخت و احداث هتل 5 ستاره و رستوران‌گردان، 2 سال پس از کلنگ‌زنی هنوز چشم‌انتظار مسئولانی است که قول مساعد دادند با برطرف کردن تمامی موانع حقوقی و قانونی و تامین زیرساخت‌ها، شرایط را برای توسعه این منطقه فراهم کنند.

منطقه گاوازنگ به لحاظ موقعیت و توپوگرافی از مستعدترین مناطقی است که در توسعه استان، بهبود شاخص‌های اجتماعی، ارتقا نشاط و شادی بین شهروندان و به ویژه در اشتغالزایی پایدار نقش بسزایی دارد.

اجرای پروژه بزرگ گردشگری گاوازنگ متشکل از پروژه‌های بزرگ و کوچک‌مقیاس از اوایل دهه 70 از سوی مسئولان وقت مطرح و به تصویب نهائی رسید اما با گذشت بیش از 20 سال، روند اجرای پروژه‌ها در این منطقه به صورت لاک‌پشتی است.

پروژه گردشگری گاوازنگ که تاکنون در دوره‌های مختلف برای پیشبرد اهداف بیش از 10 مجوز اخذ کرده است سال 75 توسط مسئولان وقت به عنوان منطقه گردشگری انتخاب شد. این پروژه به لحاظ زیرساخت‌ها، معابر و مسیرهای مواصلاتی، دوره‌های پرفراز و نشیبی را تا به امروز پیموده است. احداث راه‌های مواصلاتی و تعریض راه‌ها و تکمیل بیش از 10 کیلومتر راه، آماده‌سازی شهرک 16 هکتاری، آماده‌سازی و فراهم‌سازی زیرساخت طرح‌های مشارکتی نظیر مکان‌های تفریحی و بازی، هتل 5 ستاره، جنگل‌کاری، سینما روباز، کلبه شادی، حوضچه‌های آبی، احداث پارکینگ، فعالیت‌های تبلیغاتی مستمر با نصب بلیبوردها از جمله اقدامات عملی برای به انجام رسیدن پروژه گاوازنگ بوده است.

به گفته مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان، بر اساس برنامه‌ریزی‌ها بیش از 10 پروژه برای رونق بخشی به منطقه گاوازنگ و تحقق اهداف مربوط به پروژه گردشگری گاوازنگ تعریف شده است که در دوره سه ساله عملیات آن استارت می‌خورد. رستوران و کافی شاپ اکو که اخیرا افتتاح شده است از اقدامات مهم انجام شده در مسیر اجرای پروژه بزرگ گردشگری گاوازنگ بوده که با سرمایه‌گذاری 700 میلیون تومانی بخش خصوصی به صورت b.o.t بازسازی، تجهیز و احداث شده است. پروژه موسوم به فودکورت‌ها نیز در مسیر منتهی به سد گاوازنگ متشکل از 21 غرفه جهت فراهم آوردن و تهیه اغذیه و انواع خوراکی‌ها به زودی افتتاح خواهد شد. قرار است پروژه گردشگری گاوازنگ با اجرای پروژه‌های بزرگ مقیاس و کوچک مقیاس به مراحل تکمیلی برسد اما این در حالی است که برای 2 پروژه بزرگ‌مقیاس آن هنوز اقدام جدی صورت نگرفته و پروژه در مرحله انتخاب سرمایه‌گذار و حتی تعویض آن است.

آبان ماه 96 مراسم کلنگ‌زنی هتل 5 ستاره گاوازنگ زنجان با حضور مسئولان ارشد استان در کنار سرمایه‌گذاران این طرح بزرگ برگزار شد. قرار بود با همکاری مشترک بخش خصوصی و دولتی این هتل 5 ستاره با اعتبار 50 میلیارد تومان ساخته شود.

علاه بر هتل 5 ستاره به منظور همکاری مشترک بخش خصوصی و دولتی، تفاهم‌نامه احداث رستوران‌گردان در منطقه گاوازنگ هم به امضا رسید که با توجه به کمبود مراکز اقامتی در استان و نیز برگزاری مراسم‌های باشکوهی نظیر دسته حسینیه اعظم و زینبیه اعظم به نظر می‌رسید ایجاد چنین هتلی در زنجان و پروژه‌هایی از این قبیل نقش مهمی در افزایش درآمدهای گردشگری استان و افزایش زمان ماندگاری مسافران در زنجان داشته باشد.

قرار شد رستوران گردان با سرمایه‌گذاری 20 درصدی سازمان همیاری شهرداری‌های استان و مشارکت 80 درصدی شرکت صدرانور ساخته شود که در این زمینه تفاهم‌نامه مربوطه امضا شد.

مجریان و سرمایه‌گذاران امر بنا داشتند رستوران گردان زنجان با زیربنای خدماتی همچون کافی‌شاپ، رستوران، فروشگاه، فودکورت آشکده را در 5 طبقه احداث کنند که چهار طبقه آن ثابت بوده و طبقه پنجم آن متحرک (گردان) باشد.

محل در نظر گرفته شده برای احداث رستوران گردان در مجموعه تفریحی و گردشگری گاوازنگ زنجان در منطقه ای بالاتر از تاج سد جاده منتهی به مزار شهدای گمنام در قسمتی که کوه دارای منابع طبیعی و چشم انداز وسیعی از سطح شهر و آب و هوای مناسبی است، بود.

استاندار وقت در مراسم کلنگ‌زنی هتل 5 ستاره منطقه گاوازنگ با اشاره به ضرورت ایجاد بسترهای مناسب جهت حضور سرمایه‌گذاران و سفر گردشگران داخلی و خارجی به زنجان و تبدیل شهر به هدف سرمایه‌گذاری و مقصد گردشگران با هدف ایجاد تحول در اقتصاد عمومی شهر زنجان بر لزوم حمایت از سرمایه‌گذاران فعال در بخش ساخت هتل‌ها و مراکز اقامتی تاکید کرد.

نبود هتل‌های بزرگ از جمله چالش‌های زنجان در برپایی نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و کنفرانس‌های بین المللی و ملی بود که از سوی اسدالله درویش‌امیری اعلام شد.

جواد رحمتی، معاون وقت امور عمرانی استاندار نیز در آن مراسم با بیان اینکه هتل 5 ستاره با سرمایه‌گذاری سازمان همیاری شهرداری‌های استان و با مشارکت شرکت سیاحتی جهانگردی و فرهنگی همیار زنگان در مساحت 15 هزار و 749 مترمربع در 12 طبقه با امکاناتی نظیر رستوران، استخر و باشگاه ورزشی در نزدیکی تاج سد گاوازنگ احداث می‌شود، دلیل اصلی کندی توسعه منطقه گاوازنگ را مشکلات اداری، حقوقی و قضایی پیش آمده در گذشته اعلام کرد.

این مقام مسئول اضافه کرد: با مساعدت‌های نهادهای متولی مشکلات نامبرده برطرف و زمینه برای توسعه منطقه فراهم گردیده است.

اما بررسی‌های صدای زنجان نشان می‌دهد که پس از گذشت 2 سال از اظهارات این مسئولین نه تنها زیرساخت‌های اولیه برای آغاز ساخت این دو پروژه فراهم نگردیده بلکه از همان ابتدا پیمانکاری برای ساخت هتل 5 ستاره انتخاب نشده بود.

معاون فعلی امور عمرانی استاندار زنجان با رد این موضوع در گفت‌وگو با صدای زنجان اصلی‌ترین مشکل اجرای پروژه‌ها را مربوط به جذب سرمایه‌گذار می‌داند و معتقد است در 2 سال اخیر شرایط اقتصادی کشور متلاطم شده و به تبع آن سرمایه گذاران هم ترجیح می‌دهند در شرایط مناسبی فعالیت کنند.

به گفته مهرداد سلطانی اولین سرمایه‌گذاران پروژه‌های رستوران گردان و هتل 5 ستاره بر مبنای شرایط اقتصادی 2 سال قبل کشور برای همکاری آماده بودند و در حال حاضر بنا به مشکلاتی که گفته شد کنار رفته‌اند و طبیعتا روند اجرا نیز متوقف گردیده است البته در حال پیگیری اقدامات جذب سرمایه‌گذار برای این دو پروژه هستیم.

سلطانی با اشاره به فراهم بودن برخی از زیرساخت‌ها جهت پیشرفت پروژه‌های منطقه گاوازنگ این را هم گفت که همه امکانات طبق توسعه‌ای که مجریان نیازمندند موجود نیست.

موانع پیش روی اجرای پروژه‌ها در منطقه گاوازنگ برطرف نشده است

با این وجود مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان از روند کند اجرای پروژه‌ راضی نیست. سعید امیدی نبود زیرساخت‌ از جمله آب و گاز، موانع حقوقی و قانونی، اختلاف نظر بر روی املاک و اماکن‌های موجود در منطقه را از علل و موانع جدی برای روند کند پروژه اعلام می‌کند.

امیدی که هم که همانند معاون عمرانی استاندار باور دارد مشکلات اقتصادی کشور در کندی اجرای پروژه تاثیر داشته است، می‌گوید: پروژه‌های مربوط به هتل 5 ستاره و رستوران گردان نیز مربوط به دوره‌های قبل بوده و سرمایه‌گذاران آن به دلایلی فعلا حضور ندارند از این رو این سازمان به دنبال سرمایه‌گذاران جدید است.

وی اضافه می‌کند: برای عملیاتی‌تر شدن پروژه هتل 5 ستاره و بالا بودن هزینه ساخت و تکمیل ممکن است این پروژه از این حالت 5 ستاره بودن خارج شود و به یک اقامتگاه تبدیل شود. رستوران گردان نیز به دلیل گران قیمت بودن ممکن است به شکل رستوران معمولی ساخته شود چرا که با مشرف بودن به شهر و دارا بودن ویوی مناسب محل احداث این پروژه دیگر نیازی به ساخت طبقه گردان در طبقه بالای رستوران نمی‌باشد.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان در پاسخ به سئوال صدای زنجان مبنی بر علت صرف‌نظر مسئولین ذیربط از تغییر پروژه‌های هتل 5 ستاره به اقامتگاه و تبدیل رستوران گردان به رستوران معمولی تصریح می‌کند: واقعیت این است که ما می‌خواهیم در فضای واقعی کار کنیم، قبل از هر چیز باید شرایط را بسنجیم و پروژه‌ها را در کنار یکدیگر قرار داده و مرحله به مرحله اجرایی و نهایی کنیم.

با توجه به شرایط فعلی و اظهارات مسئولان چنین به نظر می‌رسد که برنامه‌ریزان فقط در حرف برای منطقه گاوازنگ نسخه توسعه‌یافتگی پیچیده‌اند، اما در عمل تقریبا به جز کلنگی که استاندار وقت برای عملیاتی شدن پروژه زد هیچ کاری انجام نداده‌اند.

 

#هتل گاوازنگ، رستوران گردان گاوازنگ، جواد رحمتی، سعید امیدی، اسداله درویش‌امیریبازدید استاندار از بازار زنجان