تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه 1398/2/25 10:33در اولین جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان شد:

زهره میر‌عیسی‌خانی- اولین جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ستاد اجرایی خدمات سفر استان زنجان دیروز در حالی برگزار شد که موضوع  افتتاح خانه ملیله و ثبت استان به عنوان شهر جهانی ملیله در دستور کار این جلسه بود.

افتتاح خانه ملیله استان

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اشاره به ثبت زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله، اظهار کرد: ملیله دستاورد تمدنی شهر زنجان محسوب می‌شود.

یحیی رحمتی با بیان اینکه با نام‌گذاری زنجان به عنوان شهر ملی ملیله، جهانی شدن آن نیز پیگیری می‌شود که با حضور رئیس شورای جهانی صنایع دستی در منطقه آسیا و اقیانوسیه، ظرفیت‌های استان زنجان در این زمینه معرفی و در بازدید‌هایی که از شهر زنجان صورت گرفت، موافقت اولیه شورای جهانی صنایع دستی را برای ثبت زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله اخذ کردیم که این دستاورد بسیار خوبی است.

وی با اشاره به اینکه امید است امسال تا اواسط تابستان، زنجان را به عنوان شهر جهانی ملیله ثبت کنیم، گفت: به این منظور به دلیل اینکه شورای جهانی صنایع دستی یک سازمان مردم‌نهاد است و سازمان مردم‌نهاد همواره وابسته به سازمان ملل است برای اینکه این ثبت را نهایی کنیم؛ بایستی مدیریت‌های شهری و سیاسی منطقه درگیر این موضوع باشند و متعهد شوند که پایبند این هنر اصیل در منطقه خواهند بود.

این مسئول از راه‌اندازی خانه ملیله تا آخر تابستان در زنجان خبر داد و گفت: یکی از ضرورت‌های جهانی شدن زنجان به عنوان شهر ملیله راه‌ اندازی این خانه است که با تکمیل و تعمیر خانه حکیمیان2، این خانه به عنوان خانه ملیله استان در نظر گرفته می‌شود.

رحمتی با اشاره به فعالیت 232 نفر در 52 کارگاه ملیله در استان زنجان، خاطرنشان کرد: ملیله زنجان به واسطه نوع عیار نقره که 99 درصد است، ملیله مرغوبی است و از همین جهت است که به شهرت جهانی رسیده است.

در این خصوص معاون عمرانی استاندار با اشاره به مطرح شدن زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله، خاطرنشان کرد: ضروری است المان‌های ملیله در جای جای سطح شهر گنجانده شود.

مهرداد سلطانی ادامه داد: بیلبوردهای به کارگیری شده از سوی میراث فرهنگی زنجان دارای محتوا و شکل فاخری است و از سرمایه‌های انسانی استان در این بیلبوردها استفاده مطلوبی شده است.

این مسئول تصریح کرد: نگاه سیاست‌زده موجب می‌شود تا همواره از اسم و عکس تعبیر سیاسی شود اما اداره کل میراث فرهنگی زنجان همواره به مناسبت‌های مختلف اسم و عکس هنرمندان زنجانی را به مردم معرفی می‌کند که جای قدردانی دارد.

 در این خصوص معاون شهردار زنجان از برگزاری برنامه‌های فرهنگی برای حمایت و معرفی ملیله در زنجان خبر داد و گفت: استفاده از ظرفیت‌ها برای انتخاب زنجان به عنوان شهر پیشرو در زمینه ملیله در بین کشورهای عضو اکو، اجرا و نصب المان‌ها و احجام ملیله در سطح میادین شهری، برگزاری دوره‌های آموزشی ملیله کاری و تحویل غرفه در محل فرهنگسرای زندگی در پارک بانوان، همکاری در نصب بنرهای معرفی هنر ملیله در سطح شهر و انتخاب کارهای ملیله به عنوان جوایز اعطایی از طرف شهرداری در جشنواره‌ها و برنامه تشویقی شهرداری، همچنین نامگذاری معابر و میادین شهر در ارتباط با هنر ملیله به ویژه استفاده از استادان مطرح در این زمینه از جمله اقدامات شهرداری در این زمینه است.

احمدی اظهار کرد: شهرداری اعلام آمادگی می‌کند تا از هر برنامه‌ای که در هر ارگانی در زمینه حمایت از ملیله صورت ‌گیرد و در راستای کاری شهر‌داری باشد، حمایت کند و همکاری‌هایی در این زمینه داشته باشد.

راه‌اندازی سریع‌تر پایانه جنوب زنجان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل پایانه‌های استان زنجان در ادامه این جلسه، با اشاره به اینکه یک میلیون و 449 هزار و 531 جابه جایی در قالب 222 هزار و 571 سفر در سال 97 در جاده‌های استان ثبت شد، گفت: این میزان در مقایسه با سال گذشته 5 درصد کاهش داشته است.

عبد‌الحسین علی‌اکبری با اشاره به اینکه وظیفه احداث و نگهداری پایانه‌های مسافربری برعهده شهرداری است، ادامه داد: هم اکنون 4 پایانه مسافربری در استان زنجان فعالیت دارند. همچنین در کنار آن متاسفانه باید اذعان داشت که چهار شهرستان ماهنشان، طارم و خرمدره و سلطانیه پایانه مسافری ندارد که راه‌اندازی پایانه مسافری توسط شهرداری باید در دستور کار قرار گیرد.

این مسئول در خصوص توسعه و تکمیل مجتمع‌های خدماتی و رفاهی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 20 مجتمع در دست احداث است و 37 مورد نیز درخواست در این زمینه ارائه شده است و 21 مورد مجتمع مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل پایانه‌های استان زنجان بر ضرورت ارتقای کیفیت خدمات‌رسانی در مجتمع‌های خدماتی استان تاکید کرد و گفت: در این زمینه اقدامات لازم در حال انجام است که امید است در این راستا به نتیجه خوبی برسیم.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان در این خصوص گفت: پایانه جنوب زنجان سریع‌تر راه‌اندازی شود تا خدمات‌رسانی مطلوبی به مردم ارائه شود.

سلطانی ادامه داد: پایانه جنوب زنجان سریع‌تر راه‌اندازی شود چرا که از واجبات محسوب می‌شود و در حال حاضر وضعیت مطلوبی در این زمینه در استان حاکم نیست.

سلطانی بر ضرورت ارتقای کیفیت پایانه‌های استان تاکید کرد و گفت: شهرستان‌هایی که دارای پایانه نیستند، نسبت به راه‌اندازی آن شود.

بازدید روزانه 30 هزار نفر از جشنواره غذای اکو

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان نیز در این جلسه به آمار بازدیدکنندگان جشنواره غذای اکو اشاره کرد و گفت: به طور میانگین روزانه 30 هزار نفر از جشنواره غذای اکو- جاده ابریشم در زنجان بازدید کردند.

این مسئول اظهار کرد: پنجمین جشنواره غذای اکو- جاده ابریشم امسال به عنوان مهمترین رویداد گردشگری خارجی برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اشاره به حضور گردشگران خارجی از کشور‌های آلمان، ایتالیا، فرانسه، لهستان و ترکیه در این جشنواره، گفت: برخی از کشورهای عربی نیز در طول برگزاری این جشنواره در آن حضور داشتند و از آن بازدید کردند.

وی افزود: این رویداد با حضور 17 تیم خارجی آشپزی و هشت تیم ایرانی از استان‌های مختلف برگزار شد. همچنین 18 استان کشور نیز با برپایی 30 غرفه صنایع دستی نسبت به فروش صنایع دستی استان‌های خود اقدام کردند.

معاون امور عمرانی استانداری افزود: کیفیت برگزاری جشنواره اکو هر سال افزایش می‌یابد و برنامه‌های خوبی در قالب این جشنواره در زنجان برگزار می‌شود.

استان زنجان، امن‌ترین استان در تعطیلات نوروزی

در این خصوص رحمتی با اشاره به اینکه امسال نیز همچون سه سال گذشته زنجان جزو شهرهای نمونه در زمینه ارائه خدمات سفر بود، گفت: نظر‌سنجی‌های انجام شده در بین گردشگران، نشان می‌دهد که امنیت استان زنجان در تعطیلات نوروزی همواره مورد توجه گردشگران بوده است.

وی افزود: امسال این نظرسنجی به صورت کشوری انجام شده است که نیروی انتظامی زنجان در این زمینه توانسته است برترین رتبه را در سطح کشور کسب کند.

رحمتی در زمینه مکان‌های بوم‌گردی استان افزود: در سال گذشته 96 اقامتگاه بوم‌گردی در استان زنجان فعالیت می‌کردند که استان زنجان در این زمینه دارای رتبه چهارم کشوری است.

ضرورت تعریف پکیچ‌ها خرد برای طرح گردشگری سد گلابر

طرح گردشگری سد گلابر موضوعی بود که در این زمینه، شرکت آب منطقه‌ای زنجان از آخرین وضعیت و اقدامات در زمینه فعال‌سازی ظرفیت‌های گردشگری سد گلابر و بررسی پیشنهادات مربوط به نحوه واگذاری مجموعه گردشگری سد گلابر به متقاضیان خرد و کلان گزارش داد و نماینده شرکت آب منطقه‌ای استان از عدم استقبال سرمایه‌گذاران در این مجموعه خبر داد.

در این خصوص معاون عمرانی استاندار زنجان نیز بر ضرورت تعریف پکیچ‌ها خرد و ارائه آن به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان تاکید کرد و گفت: در این خصوص بنا بود تا هم به صورت جامع و هم به صورت پکیج‌های خرد این پروژه به مزایده گذاشته شود چرا که با شرایط اقتصادی موجود نمی‌توان انتظار داشت که یک شرکت در سطح کلان در این زمینه سرمایه‌گذاری کند؛ اما باید توجه داشت که باید از یک نقطه‌ای رونق این منطقه از طریق عوامل خرد شکل بگیرد تا سرمایه‌گذاران ترغیب شوند در این زمینه ورود پیدا کنند و این کار را انجام دهد.

مهرداد سلطانی ادامه داد: پکیج‌های خرد ارائه شده برای این منطقه باید از سوی شرکت آب منطقه‌ای استان برای اظهارنظر به سازمان میراث فرهنگی ارسال شوند تا این سازمان متناسب با این پکیج‌ها، دو اقدام انجام دهد که یکی اصلاح و تکمیل پکیج‌های خرد ارائه شده است و دیگری معرفی سرمایه‌گذاران متناسب با این موضوع است که هر دو اقدامات بایستی در یک بازه سه ماهه انجام گیرد.

 

#خانه ملیله زنجان، جشنواره اکو، پایانه مسافربری
بازدید استاندار از بازار زنجان