تاریخ انتشار خبر: شنبه 1398/1/24 10:48جلسه هم‌اندیشی شهرداری با هنرمندان در مورد اصلاح خطوط حمل و نقل عمومی برگزار شد

الهام احمدی- جلسه هم‌اندیشی با هنرمندان در مورد اصلاح خطوط حمل و نقل عمومی که از سوی معاونت فرهنگی شهرداری زنجان در روز پنج شنبه برگزار شده بود حاشیه‌های قابل توجهی داشت تا جایی که این حاشیه‌ها بر متن جلسه حدود سه ساعته غلبه کرده بود و جلسه‌ای که برای هم‌اندیشی و بیان نظرات هنرمندان بود به اعتراضات کسبه خیابان امام و چهارراه سعدی در زمینه اجرایی شدن طرح تبدیل شد و هنرمندان در اندک فرصت پایانی باقی‌مانده به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در مورد طرح اصلاح خطوط حمل و نقل عمومی پرداختند که در نهایت بخش قابل توجهی از آنان اعتقاد به عدم اجرای آن داشتند.

در ابتدا ساسان قجر، کارگردان، تهیه‌کننده و هنرمند فعال استان به بیان انتقادات خود پرداخته و عنوان کرد: چالش‌ها در زمینه اجرایی شدن طرح اصلاح خطوط حمل و نقل عمومی همانند دیگر طرح‌های اجرایی شده در زنجان زیاد است همانند خیابان زینبیه که اعمال تغییرات در آن سبب اختلاط فرهنگی شد چرا که گشایش یک معبر فرهنگ محله را به هم می‌ریزد.

عدم توجه به ضرورت فرهنگ‌سازی پیش از اجرای پروژه‌ها

وی ضمن انتقاد از عدم توجه به زیرساخت‌های فرهنگی پیش از اجرای طرح‌ها گفت: قبل از اجرا باید زیرساخت فرهنگی صورت می‌گرفت به طوری که با اجرای نمایش خیابانی اطلاع‌رسانی صورت گرفته و با استفاده از فرهنگ‌سازی، زمینه‌سازی برای اجرای طرح انجام می‌شد.

این هنرمند فعال استان به ضرورت انجام فرهنگسازی پیش از اجرای هر پروژه‌ای اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر تصمیم شهرداری بر انتقال آرامستان و دفن اموات در مزار جدید است برای زمینه‌سازی و مهیا کردن بستر برای اجرا پیشنهاد کردیم با استفاده از ظرفیت و توانمندی نمایش و اجرای آن  به مردم اطلاع‌رسانی شود تا در حین اجرای پروژه درگیری و اختلاف نظر به وجود نیاید.

وی با اشاره به اعتراضات کسبه بر عملکرد نادرست آنان اشاره داشته و عنوان کرد: متأسفانه ۸ سال پیش مسافری که به زنجان آمده بود در مورد چرایی بسته بودن مغازه‌ها در ایام تعطیلات به ویژه عید نوروز سوال کرد که همین عامل سبب عدم ماندگاری مسافران در زنجان می‌شد ولی خوشبختانه از دو سال گذشته تاکنون برخی از مغازه‌ها باز هستند.

امیر سهامی، کارگردان و هنرمند فعال استان نیز در ابتدا با تأکید بر این‌که بنده نظراتم را به عنوان یک شهروند بیان می‌کنم و نه از مقام هنرمندی تصریح کرد: متأسفانه در بیشتر طرح‌های اجرا شده مقایسه با شهرهای داخلی و توجه به کارهای انجام شده در آن‌ها می‌شود در حالی که لازمه پیشرفت وجود نگاه فراتر و توجه به فعالیت‌ها و تجربیات شهرهای سایر کشورهای موفق است

وی با اشاره به این‌که عامل اصلی پیشرفت هر شهری شهروندان و نوع دیدگاه‌ها و مطالبات آن شهر دارد، خاطرنشان کرد: یکی از معضلات کنونی شهر زنجان عدم شناخت فرهنگ است چرا که فرهنگ ارتباط شکل نگرفته است.

توجه به وقت مردم

این هنرمند یکی از محاسن طرح اصلاح خطوط حمل و نقل عمومی را توجه به وقت و انجام تردد در کم‌ترین زمان ممکن دانست و اضافه کرد: در حال حاضر در تمام دنیا به وقت ارزش قائل شده و روی وقت مردم سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی در واکنش به گلایه‌مندی کسبه‌های خیابان امام و چهارراه سعدی در خصوص اجرایی شدن طرح این‌گونه عنوان کرد: من نیز به عنوان یک شهروند از مغازه‌داران شاکی هستم چرا که هر یک از آن‌ها با چند میله جلوی مغازه‌های خود را گرفته و امکان پارک را از دیگر شهروندان سلب کرده‌اند و در حال حاضر پارک‌های حاشیه خیابان متعلق به شهروندان نیست و برخی از مغازه‌داران در این بخش حق خوری کرده‌اند.

سهامی ضمن انتقاد از سوء مدیریت‌های رخ داده در کشور و به تبع آن در زنجان به موثر بودن نظرخواهی از مردم در انجام طرح‌های شهری اشاره کرد و افزود: سوالی که در این طرح مورد بحث مطرح می‌شود این است که چرا تمامی طرح‌ها به مرکز شهر سوق داده می‌شود؟ چرا باید شهروندان برای انجام هر کاری به دلیل تجمع خدمات به مرکز شهر مراجعه کنند؟ تا کی می‌خواهیم به شهرک‌های جدیدالاحداث به دید صرفاً ساخت و ساز نگاه کنیم؟ با هزینه‌ای که برای کاهش ترافیک در بافت مرکزی شهر صرف می‌شود می‌توان در شهرک‌های اقماری سرمایه‌گذاری کرده و هر منطقه را بورس یک محصول کرد تا این خدمات‌دهی در کل شهر پخش شود نه فقط بافت مرکزی چرا که این کار ترافیک را از داخل شهر خارج می‌کند.

وی با اشاره به این‌که قدمت خیابان سعدی و یا امام به بیش از 100 سال مرتبط است چرا طرح را بر بستری که یک قرن از آن می‌گذرد پایه‌ریزی می‌کنید، افزود: نباید برنامه‌ای را اجرایی کنیم که در سال‌های بعد دردسرساز شود.

معضل اصلی نبود فرهنگ ارتباط و تبادل افکار است

این هنرمند فعال استان با تأکید بر این‌که مشکل اصلی در عدم فرهنگ‌سازی و و نبود فرهنگ ارتباط و گفت‌وگوست چرا که متأسفانه تبادل افکار نداریم و زمانی که این فرهنگ گفت‌وگو وجود نداشته باشد چگونه می‌توانیم دیدگاه‌ها را انتقال دهیم، خاطرنشان کرد: در ایران از هنرمندان صرفاً نظرخواهی می‌کنند در حالی که باید از ظرفیت آن‌ها برای ایجاد فرهنگسازی در جامعه و پیش از اجرای طرح‌ها بهره بگیرند متأسفانه هزینه‌ای برای ایجاد ایجاد فرهنگ نمی‌کنیم.

در ادامه ناصر محمدی، عکاس زنجانی نیز در ادامه این هم‌اندیشی ضمن مخالفت با اجرایی شدن این طرح با تأکید بر این‌که بنده به عنوان شهروند مخالف اجرای این طرح هستم چرا که عملکرد شورا و شهرداری در برخی موارد با سوء مدیریت همراه بوده است، یادآور شد: در حال حاضر ناوگان عمومی شهر فرسوده  بوده متأسفانه در راستای  اشاعه فرهنگ عبور و مرور هیچ اقدامی صورت نگرفته است و به همه طرح‌ها با دید اقتصادی و عمرانی توجه می‌کنیم در حالی که هیچ فرهنگ‌سازی برای رانندگان صورت نگرفته است.

حل معضل ترافیک با فرهنگسازی نه اجرای طرح‌های تنش‌زا

وی با طرح این سوال که چرا بر روی اتوبوس‌های درون شهری هیچگونه سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شود، افزود: به جای اجرای طرح‌هایی که تنش‌زا بوده و مشکلاتی را برای شهروندان به وجود می‌آورد با مدیریت دقیق و منظم و با فرهنگ‌سازی معضل ترافیک را برطرف کرد در حال حاضر اتوبوس‌های درون شهری هیچ همخوانی با خیابان‌های شهر نداشته تا جایی که اتوبوس‌ها امکان دور زدن در برخی از خیابان‌ها را ندارند از همین رو می‌توان به جای اتوبوس از ون برای حمل و نقل بهره برد همان کاری که در ترکیه انجام شده و روی فرهنگ سرمایه‌گذاری کردند.

محمدی با تأکید بر این‌که بسیاری از مشکلات مطرح در شهر با برطرف کردن مشکلات جزئی حل می‌شوند، بیان کرد: بسیاری از این مشکلات جزئی با استفاده از ظرفیت هنرمندان برطرف می‌شود چرا که هنرمندان چشمان تیز جامعه هستند و در صورتی که به این قشر فرصت داده شوند می‌تواند فرهنگ‌سازی لازم را داشته باشند.

این هم اندیشی با حضور برخی از اعضای شورای شهر از جمله سجاد خدایی، حمیدرضا حمیدی، کاظم افشارچی و امامعلی دادخواه برگزار شد.

حمید رضا حمیدی، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر زنجان در این جلسه به بیان ضرورت اجرای طرح اصلاح خطوط حمل و نقل عمومی اشاره کرد و گفت: این طرح در حال حاضر یکی از اقدامات خوب شورای پنجم در راستای ساماندهی حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس‌رانی است که مصوبه شورای ترافیک و کمیته فنی را نیز اخذ کرده است.

راهکار تعریض معابر و زوج و فرد کردن حلال معضل ترافیک نیست

وی با تأکید بر این‌که برای بهبود حمل و نقل و کاهش ترافیک در بافت مرکزی راهکارهای تعریض معابر و یا زوج و فرد کردن راهکار خوبی در دراز مدت نیست، بیان کرد: یکی از راهکارها تقویت حمل و نقل عمومی و تبدیل الگوی تک پایانه‌ای به چند پایانه‌ای است و در حال حاضر ۱۴۶ اتوبوس درون شهری از یک محور عبور می‌کنند.

حمیدی با اشاره به این‌که کسبه خیابان سعدی و امام  در مورد اجرایی شدن این اصلاح خطوط نگرانی داشتند که برای آگاه‌سازی در این زمینه جلساتی برگزار و توضیحات لازم در مورد اهداف طرح به آنان داده شد، گفت: متأسفانه در حال حاضر مردم در صورت اجبار از اتوبوس درون شهری برای تردد استفاده می‌کنند چرا که یکی از عیب‌های آن سرعت پایین حرکت است.

وی با تأکید بر این‌که در حال حاضر سرعت حرکت اتوبوس‌های درون شهری ۱۸ کیلومتر در ساعت است در حالی که استاندارد  تعریف شده در این بخش ۳۶ کیلومتر است، عنوان کرد:  اجرای این طرح شاید در شروع مشکلات ترافیکی در خیابان سعدی به وجود آورد ولی به مرور برطرف می‌شود و نیازمند صبوری و همکاری مردم هستیم چرا که در حال حاضر هیچ چاره‌ای جز اجرای این طرح نداریم چون به نفع شهر بوده و نیاز به حمایت مدیران شهری و استانی دارد.

در ادامه سجاد خدایی، سخنگوی شورای شهر زنجان در پاسخ به اعتراض کسبه به اجرای طرح مذکور این‌گونه عنوان کرد: دغدغه همه اعضای شورا و شهرداری در هر کاری انجام خدمت ماندگار است و در همه طرح بر رعایت پیوست‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و غیره تأکید می‌شود.

معتقد به بی‌عیب و نقص بودن طرح اصلاح خطوط حمل و نقل عمومی نیستیم

وی با تأکید بر این‌که به هیچ عنوان طرح اصلاح خطوط حمل و نقل عمومی را بی‌عیب و نقص نمی‌دانیم و برگزاری این جلسات هم‌اندیشی برای دریافت نظرات مختلف است تا در نهایت به یک تصمیم منطقی و به دور از هیجان و تعصب برسیم.

در پایان سمانه شاددل سرپرست حوزه ترافیک و حمل و نقل شهرداری زنجان نیز با ارائه توضیحاتی از جزئیات طرح اصلاح خطوط حمل و نقل عمومی با اشاره به این‌که در حال حاضر ترافیک مرکزی شهر جزو دغدغه همه شهروندان شده و شهرداری نیز وظیفه برطرف کردن آن را با تعیین همه جوانب بر عهده دارد.

حق داریم نسبت به هم بی‌اعتماد باشیم

وی با اشاره به این‌که با توجه به اهمیت موضوع این طرح اولین طرح ترافیکی است که در شورای تأمین مطرح و به تصویب رسیده است نسبت به اعتراضات کسبه نیز این‌گونه واکنش نشان داد: با توجه به اقدامات نادرست و تصمیم‌گیری‌های غیر علمی در گذشته، حق داریم نسبت به هم بی‌اعتماد باشیم ولی همه ما شهروند هستیم و نباید در هر طرحی صرفاً نیمه خالی لیوان را ببینیم.

این مسئول با تأکید بر این‌که به هیچ عنوان شهرداری بر تخریب کسبه و یا کاهش رونق درآمد آن‌ها  کمر نبسته و تمام تلاش خود را برای حفظ هویت بافت مرکزی شهر در اجرای این طرح به کار می‌گیرد، گفت: همه ما خاطراتی در این هسته مرکزی داریم از همین رو حفظ هویت در بافت مرکزی شهر یکی از الزمات است.

وی یادآور شد: کسبه اگر دغدغه کاهش درآمدشان را دارند باید بدانند که برای رونق گرفتن درآمدشان باید مردم به مغازه‌هایشان مراجعه کند نه خودرو از همین رو باید در راستای جذب افراد به بافت مرکزی شهر تلاش کنیم در عین حال که به فکر کسبه خیابان امام و سعدی هستیم باید به فکر رانندگان اتوبوس و تاکسی نیز باشیم چرا که آنان نیز معیشتشان از این طریق بوده و باید در طرح دیده شوند.

حذف پارکینگ سیاست غلط گذشته

شاددل با اشاره به این‌که درست است یک سری سیاست‌های غلطی در گذشته همانند حذف پارکینگ بوده ولی در حال حاضر نیز نباید اشتباه گذشته را تکرار کنیم، خاطرنشان کرد: گلایه‌های مردم از عدم ساماندهی ترافیک مرکزی شهر است که در این مسیر تقویت ناوگان عمومی اثرگذار است .

وی با تأکید بر این‌که یکی از موارد تأکید شده در طرح توجه ویژه به زمان و ارزش‌گذاری به وقت مردم است، بیان کرد: در حال حاضرتمامی 146 دستگاه اتوبوس به مرکز شهر می‌آیند و همین عامل ترافیک شده است در حالی که با اجرای این طرح و ایجاد خطوط ویژه و افزایش پایانه‌ها از یک به 3 پایانه آن هم خارج از مرکز شهر همانند میدان ارتش، بلوار آزادی و سه راه امجدیه شاهد کاهش ترافیک در این هسته مرکزی شد.

وی با بیان این‌که با اجرایی شدن طرح اصلاح خطوط حمل و نقل عمومی مسیر اتوبوس‌ها و انتخاب کوتاهترین مسیر مد نظر بوده و ساکنان شهرک‌های اقماری در کمترین زمان می‌توانند خود را به هسته مرکزی شهر برسانند، افزود: برای پارک خودروها و تردد با حمل و نقل عمومی در مرکز شهر پارکینگ‌هایی را اختصاص دادیم که از جمله آن اجاره زمین از ارتش در سمت پادگان و میدان ارتش و نیز بلوار آزادی است.

این مسئول در پایان با اشاره به این‌که در حال حاضر سرعت حرکت اتوبوس‌ها به این دلیل که درآمد راننده ارتباط مستقیم با تعداد مسافر داشته و در تلاش برای سوار کردن مسافرهای بیشتر است که از جمله آن حرکت کند و یا سوار کردن مسافر خارج از ایستگاه و غیره است، گفت: برای برطرف کردن این مشکل نیز شهرداری با رانندگان قرارداد منعقد کرده و مقرر شده ماهانه به رانندگان 7 میلیون تومان پرداخت شود در ازای آن رانندگان نیز باید طبق ضوابط تعیین شده از سوی شهرداری فعالیت کنند.
بازدید استاندار از بازار زنجان