تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه 1398/1/21 9:56بابت نارضایتی مردم از وضعیت آسفالت معابر شهر زنجان

الهام احمدی- شصتمین جلسه رسمی و علنی شورای شهر زنجان دیروز با حضور همه اعضای شورای شهر، شهردار و برخی از معاونان او برگزار شد. از جمله مهم‌ترین مباحث مطرح در این جلسه روند اجرای طرح اصلاح خطوط حمل و نقل درون شهری و تصویب طرح دو فوریتی در خصوص کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده به میزان حداکثر 500 میلیون تومان به انضمام ماشین‌آلات مورد نیاز بود که برای تسریع در اجرا، تصویب آن توسط فرمانداری از طریق برقراری تماس تلفنی و تأیید آن از سوی فرماندار انجام شد.

در ابتدای این جلسه اسماعیل دویران، رئیس شورای اسلامی شهر زنجان به مشکل آسفالت و نارضایتی شهروندان در این زمینه اشاره کرد و ضمن عذرخواهی از مردم گفت: متأسفانه در شهریور ماه توان خرید قیر فراهم نشد ولی به محض خرید نیز با فصل بارندگی مواجه شدیم و به محض مساعد شدن شرایط جوی آسفالت‌ریزی‌ها انجام می‌شود.

این مسئول در ادامه ضمن همدردی با حادثه‌دیدگان سیل اخیر یکی از ضعف‌های موجود در شهرها را کور شدن مسیل‌های شهری دانست و خاطرنشان کرد: برای مثال در شهر زنجان ۱۲ مسیل وجود دارد که طبق بازدید انجام شده که بسیاری از آن‌ها با مشکل مواجهند.

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان به موضوع  شعار سال و تأکید مقام معظم رهبری بر مبحث اقتصاد و رونق تولید اشاره کرد و گفت: باید در مجموعه شهرداری نیز در راستای عملیاتی کردن این موضوع اقدام شود همانند شورای چهارم که چند پروژه در این حوزه واگذار شد.

 طرح اصلاح خطوط حمل و نقل اقدام خوب شورای پنجم

حمیدرضا حمیدی، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر زنجان  نیز در ادامه به طرح اصلاح خطوط حمل و نقل اشاره داشته و آن را یکی از اقدامات خوب شورای پنجم دانست و افزود: برای ساماندهی حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس‌رانی مصوبه شورای ترافیک و کمیته فنی اخذ شده است.

وی با تأکید بر این‌که برای بهبود حمل و نقل و کاهش ترافیک در بافت مرکزی راهکارهای تعریض معابر و یا زوج و فرد کردن راهکار خوبی در دراز مدت نیست، بیان کرد: یکی از راهکارها تقویت حمل و نقل عمومی و تبدیل الگوی تک پایانه‌ای به چند پایانه‌ای است و در حال حاضر مسیر ۱۴۶ اتوبوس از یک محور عبور می‌کند.

حمیدی با اشاره به این‌که کسبه خیابان سعدی و امام  در مورد اجرایی شدن این اصلاح خطوط نگرانی داشتند که برای آگاه‌سازی در این زمینه جلساتی برگزار و توضیحات لازم در مورد اهداف طرح به آنان داده شد، گفت: متأسفانه در حال حاضر مردم در صورت اجبار از اتوبوس درون شهری برای تردد استفاده می‌کنند چرا که یکی از عیب‌های آن سرعت پایین حرکت است.

 سرعت حرکت اتوبوس‌های درون شهری زنجان بسیار پایین‌تر از استاندارد است

وی با تأکید بر این‌که در حال حاضر سرعت حرکت اتوبوس‌های درون شهری ۱۸ کیلومتر در ساعت است در حالی که استاندارد  تعریف شده در این بخش ۳۶ کیلومتر است، عنوان کرد:  اجرای این طرح شاید در شروع مشکلات ترافیکی در خیابان سعدی به وجود آورد ولی به مرور برطرف می‌شود و نیازمند صبوری و همکاری مردم هستیم چرا که در حال حاضر هیچ چاره‌ای جز اجرای این طرح نداریم چون به نفع شهر بوده و نیاز به حمایت مدیران شهری و استانی دارد.

در ادامه مسیح‌اله معصومی، شهردار زنجان نیز به طرح اصلاح خطوط اتوبوس‌رانی اشاره کرد و گفت: برای بررسی این طرح  بیش از ۱۰۰ جلسه برگزار شده و یکی از موضوعاتی است که بیشتر جلسات را بر آن متمرکز بودیم چرا که  به لحاظ علمی تنها راه نجات ترافیک در هسته مرکزی شهر توسعه حمل و نقل عمومی است به همین دلیل باید تلاش کنیم کیفیت ناوگان را افزایش دهیم که در این راستا ۱۴۰ دستگاه اتوبوس در ایام نوروز معاینه فنی شدند و در تلاشیم قیمت بلیط اتوبوس را به ویژه در هسته مرکزی کاهش دهیم.

وی با اشاره به این‌که برای ایجاد نظم حرکتی در اتوبوس‌ها جی پی اس نصب و تمامی اتوبوس‌ها در مدت زمان مشخص حرکت می‌کنند و در صورت عدم اجرای برنامه زمان‌بندی جریمه می‌شوند، خاطرنشان کرد: در ابتدای اجرای طرح شاید به دلیل تغییرات با مشکلاتی مواجه شده و برخی از رانندگان و کسبه خیابان سعدی و امام را ناراضی کند ولی به مرور این مشکلات برطرف می‌شود چرا که شورا و شهرداری عزم جدی برای اجرای این طرح داشته و کوچکترین تردیدی در این بخش نداریم.

 پایان 97 هیچ حقوق و پاداش عقب افتاده در شهرداری نداشتیم

شهردار زنجان سال ۹۷ را سال طلایی برای شهرداری به لحاظ مالی دانست و یادآور شد: در پایان سال گذشته نه حقوق عقب‌مانده و نه پاداش عقب افتاده داشتیم و بودجه نیز بیش از حد ۱۰۰ درصد محقق شده بود.

وی در پایان به برنامه‌های شهرداری برای سال جاری از جمله اتمام پل گلشهر، انتقال بهشت زهرا(س) به آرامستان جدید، ساخت پل جدید، آغاز به کار منطقه ۴ شهرداری، حل جدی مشکل آسفالت زنجان، پروژه کارخانه قیر و پارک آبی، بحث جهانی شدن شهر زنجان و عملیاتی کردن اقدامات در این مسیر اشاره کرد.

 جهانی شدن زنجان

سجاد خدایی، سخنگوی شورای شهر زنجان نیز در جلسه علنی دیروز شورای شهر با اعلام خبری در خصوص جهانی شدن شهر زنجان و تخصیص اعتباراتی از سوی سازمان فرهنگی اکو به شهر زنجان تصریح کرد: سال گذشته پیگیر موضوع تخصیص اعتبارات از سازمان فرهنگی اکو بودیم و مصوبه آن هم تصویب شد و در نهایت در عید نوروز امسال ۱۰ میلیارد تومان اعتبار خارج از استان و بودجه شهرداری از سوی سازمان فرهنگی اکو برای معرفی ظرفیت زنجان در عرصه بین‌المللی تخصیص داده شد.

این مسئول عنوان کرد: در مورد خبرهای منتشر شده در زمینه جابجایی شهردار باید بگویم مجموعه شورا بر ثبات مدیریتی عزم راسخ داشته و تا زمانی که رضایتمندی مردم را داریم تصمیمی بر این جابه‌جایی نیست.

وی با اشاره به این‌که تغییرات با رویکرد بهبود مستمر بر مبنای شایسته‌سالاری با تحولات پیش برنده‌ای همراه بوده است، تصریح کرد: برخلاف تأکیدات مدیریت نوین در سال 97، شاهد اقدامات معدودی در این زمینه بودیم ولی امیدواریم امسال با پیروی از این رویکرد خروج از پست‌های مدیریتی موروثی مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر زنجان با گلایه از به نتیجه نرسیدن برخی از فعالیت‌ها از جمله عملکرد سازمان میادین و واگذاری کانکس‌ها و عدم شفافیت در این زمینه، راکد ماندن بازارچه نواب خاطرنشان کرد: امیدواریم هر چه زودتر اقدامات تسریعی در این زمینه صورت گیرد چرا که به نظر می‌رسد عمل به این مصوبات سلیقه‌ای شده و از انجام برخی شانه خالی می‌کنند.

لایروبی زنجانرود ضروری است

احمد نصیری، عضو شورای شهر زنجان نیز در این جلسه ضمن تشکر از امور شهری در ایام نوروز به ویژه پاکبانان که شهر را در ایام نوروز تمیز نگه داشتند به سیل و تلفات جانی ناشی از آن در برخی مناطق اشاره و تصریح کرد: بخشی از این خسارات و تلفات جانی ناشی از عدم نظارت و بی‌توجهی به برخی مسائل از سوی مسئولان همانند ساخت و ساز غیر قانونی در مسیل‌ها بوده است از همین رو زنجان نیز برای پیشگیری از وارد آمدن خسارات و تلفات احتمالی الان باید دست به کار شده و لایروبی زنجانرود که از اهم واجبات است  را در دستور کار قرار دهد در این زمینه به استاندار نیز پیغام دادم تا مسئولان را برای این کار و برداشتن موانع مسیر رودخانه بسیج کند چرا که در برخی جاها اگر جلوی آب بند شود حتماً جاده ترانزیت را از بین می‌برد.

وی با تأکید بر این‌که در کنار پل سیدالشهدا (ع) ساختمان‌هایی قرار دارند که سقفشان هم ارز با خیابان بوده و به طور یقین در زمان بروز سیل و بحران در آسیب جدی قرار دارند، افزود: در خیام و برخی مناطق حاشیه‌ای دیگر ساخت و سازها به غیر اصولی بوده و ساکنان به اجبار در آن‌ها سکونت دارند از همین رو باید تدبیر اساسی برای این ساکنان انجام شود.

 سد معبر معضل جدی شهر

عضو شورای شهر زنجان در ادامه با اشاره به این‌که طبق روال گذشته بارها در مورد سد معبر در جلسات شورای شهر تذکر دادم ولی مثل این‌که به عادت تبدیل شده است چون هیچ اقدام عملی از سوی مسئولان شهرداری در برخورد با معضل سد معبر تاکنون صورت نگرفته است، تصریح کرد: در حال حاضر سد معبر یکی از معضلات شهر است و اگر در ایام نوروز هم در مورد تخلفات متخلفان چشم‌پوشی کردیم از این پس باید ملاحظات را کنار گذاشته شده و افرادی که بخشی از خیابان خیام را به پرنده فروشی تبدیل کردند به میدان خرید و فروش طیور منتقل شوند.

تذکر دیگر نصیری در مورد بهسازی و وضعیت نابسامان ساختمان اداری و رفاهی شهرداری بود که به گفته این عضو شورا با وجود تذکرات و تأکیدات اعضا شورا در سال گذشته متأسفانه قدمی در این زمینه برداشته نشده است در حالی که سال گذشته مصوبه آن به تصویب رسید ولی بعد از دو سال هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته نشده است.

مسعود مرادخانی دیگر عضو شورای شهر زنجان نیز در این جلسه علنی با تأکید بر آسیب‌پذیر بودن منازل واقع  در برخی از محل‌های مسکونی حاشیه شهر و سکونتگاه‌های غیررسمی در زمان وقوع سیل اشاره کرد و گفت: در صورت بروز سیلی که در غرب و جنوب اتفاق افتاد این ساختمان‌های شهر زنجان کاملاً آسیب‌پذیر بوده و خسارات قابل توجهی به بار می‌آورد.

وی ضمن تشکر از شهرداری در خصوص استفاده از المان‌های جدید در ایام نوروز، مشکل اصلی شهر را عدم توانایی در جذب مسافران و افزایش ماندگاری آنان عنوان کرد و یادآور شد: خیلی از شهرها به ویژه درعید نوروز به بهترین شکل استفاده و بهره لازم را می‌برند و ضرورت دارد با هماهنگی دستگاه‌ها تدبیری برای گردشگری پیش‌بینی شود.

ضرورت آغاز به کار پروژه پارک آبی و افق

این عضو شورای شهر زنجان با بیان این‌که اواخر سال گذشته پروژه افق با کاربری تجاری، خدماتی و گردشگری مورد تأیید قرار گرفت و امیدواریم عملیات اجرایی آن آغاز شود، تصریح کرد: امیدواریم امسال شاهد عقد قرارداد پروژه پارک آبی باشیم و برخی پروژه‌ها نیز مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

وی خطاب به شهردار به مصوبه شورا در مورد طرح جامع ترافیک اشاره کرد و گفت: جزئیات طرح باید در شورای شهر مطرح شود از سوی دیگر در زمان اجرا با مخالفت کسبه مواجه شدیم به همین دلیل ضروری است جزئیات طرح در جلسه شورا مطرح و نظرات مردم نیز در آن لحاظ شود.

عباس راشاد، رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان نیز در ادامه با بیان این‌که در زمان رژیم سابق در مجموع ۱۱ سد داشتیم که توسط خارجی‌ها ساخته شده بود ولی بعد از انقلاب ۱۷۸ سد احداث شد  و ۱۷۲ مورد نیز در حال ساخت است، ابراز کرد: علت ساخت این سدها کنترل باران‌های موسمی بود از سوی دیگر بیشترین تعداد سد در خوزستان، لرستان و چهارمحال بختیاری ساخته شده است و ایران سومین کشور سدساز دنیا است.

 لرستان و خوزستان در صورت نبود سد کرخه و کارون زیر آب می‌رفت

وی با اشاره به این‌که اگر سد کرخه و یا کارون ۳ و ۴ و یا سدهای دیگر ساخته نمی‌شد کل لرستان و خوزستان زیر آب می‌رفت، تصریح کرد: هر چند در مسیل‌ها مشکلاتی داشتیم ولی در اثر این سیل  و وجود سدها‌ تلفات کمی داشتیم و باید برای استفاده بهینه در پایین دست برنامه‌ریزی کنیم.

در پایان این عضو شورا با بیان این‌که سپاه از سوی آمریکا، شیطان بزرگ به عنوان تروریست معرفی شده است و این جای تبریک دارد، خاطرنشان کرد: این اولین اقدام آمریکا نبود بلکه آمریکا پیش از این سپاه را به عنوان اسپانسر تروریست‌ها اعلام کرده بودند.
بازدید استاندار از بازار زنجان