تاریخ انتشار خبر: دوشنبه 1398/1/19 9:55استاندار زنجان از عدم پرداخت خسارت به متجاوزان حریم رودخانه‌ها در جریان سیل اخیر خبر داد

الهام احمدی- فتح‌اله حقیقی، استاندار زنجان صبح دیروز در نخستین جلسه شورای اداری استان در سال جدید که با حضور تمامی مسئولان استانی و نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان برگزار شد با اشاره به برخورد قاطع و جدی با متجاوزان به حریم رودخانه‌ها و عدم پرداخت خسارت به آنان در جریان سیل گفت: از آنجایی که در دادن آمار به مردم باید صادق باشیم، جداول مربوط به خسارت‌های سیل احصا شده است و به همه خسارت‌دیدگان تسهیلات داده می‌شود اما کسانی که به حریم رودخانه تجاوز کردند باید پاسخگوی کارهای خود باشند و از طرفی به این افراد تسهیلاتی نخواهیم داد چرا که در صورت تخریب ساختمان‌هایشان بر اثر بروز سیل ما مسئولان باید پاسخگو می‌بودیم از همین رو فرمانداران بررسی‌های لازم را در مورد این تخلفات در شهرستان‌ها داشته باشند و دادگستری نیز دستور لازم را به قضات برای برخورد جدی با این متخلفان ارائه دهد، بهترین برخوردی که می‌توانیم با این متخلفان در حال حاضر داشته باشیم این است که از تخلفاتی که تاکنون انجام دادند چشم‌پوشی کنیم ولی از این پس با مشاهده کوچکترین تجاوزی به حریم رودخانه به شدت با متخلفان برخورد می‌شود چرا که آنان از این پس باید قانونمند رفتار کنند.

آغاز به کار ستاد عملیاتی کردن منویات رهبری از هفته آینده

وی با اشاره به ضرورت تدوین برنامه‌های عملیاتی برای تحقق بخشیدن به شعار سال به فعال شدن ستاد عملیاتی نمودن منویات رهبری از هفته آینده اشاره کرد و گفت: امسال پیرو بیان رهبری سال رونق تولید نامگذاری شده است اگر می‌خواهیم واقعاً رونق تولید داشته باشیم باید با توجه به توفیقات سال‌های پیش هدف‌گذاری کنیم به طور مثال سال گذشته اجازه تعطیلی واحدی را ندادیم حال باید ببینیم امسال چه برنامه‌ای برای این کار داریم و یا برای افزایش حجم سرمایه‌گذاری.

این مسئول با بیان این‌که استان زنجان در بخش مازاد درآمد رتبه اول را در کشور داریم و توانستیم با دریافت مازاد سهم‌ استان گشایش خوبی در اعتبارات داشته باشیم تا جایی که با این مازاد سهم می‌توانیم پاداش اکثر بازنشستگان را پرداخت کنیم، خاطرنشان کرد: زنجان، سومین استان در گرفتن سهم  مازاد درآمد است.

وی با تأکید بر این‌که افزایش سهم اعتبارات از طریق شناسایی منابع بوده و استان توانسته با شناسایی منابع جدید همانند ۳۹ شرکت زنجانی که مالیاتشان را به حساب مرکز واریز می‌کردند به استان منتقل شدند، یادآور شد: باید بستر لازم را برای برطرف کردن موانع تولید به صورت استانی و ملی داشته باشیم و برای بهره‌برداری از سرمایه‌ها و ظرفیت‌های موجود در استان برنامه‌های عملیاتی داشته باشیم برای نمونه زنجان در بحث فضای کسب و کار و امنیت سرمایه‌گذاری در کشور رتبه دوم را دارد از همین رو باید بدانیم برای استفاده از این ظرفیت چه برنامه عملیاتی برای سال جاری داریم.

در تدوین نقشه راه استان از دید جناحی پرهیز شود

وی با اشاره به این‌که در نقشه راهی که از سوی دستگاه‌ها تدوین می‌شود باید شرط اولیه آرام‌سازی جامعه را دارا باشد به طوری که اقدامات یک صدا انجام شده و از موازی کاری پرهیز شود، تصریح کرد: نباید در حوزه خدمت به مردم جناحی عمل کرده و کار را شخصی کنیم، بلکه در این نقشه راه سرعت پاسخگویی به مردم را باید افزایش دهیم.

استاندار زنجان خطاب به مسئولان با بیان این‌که اگر توان اجرای مصوبه‌ای از سوی مسئولی وجود ندارد و نمی‌تواند آن را انجام دهد اعلام کند وگرنه در صورت موافقت باید با سرعت و انرژی بیشتری برای اجرای آن اقدام شود، یادآور شد: متأسفانه برخی از دستگاه‌ها توجهی به اجرای مصوبات به تصویب رسیده در جلسات ندارند.

وی یکی دیگر از موضوعات مهم استان را برگزاری انتخابات عنوان کرد و گفت: در این زمینه باید برنامه‌ریزی شود تا حتی در یک شعبه هم مشکلی به وجود نیاید.

حقیقی در ادامه به فعالیت‌های انجام گرفته در ایام نوروز امسال از سوی اعضای ستاد بحران و جلوگیری از خسارات احتمالی اشاره کرد و گفت: در صورتی که پیش‌بینی و تدابیر لازم پیش از آغاز بحران را انجام نمی‌دادیم باید شاهد بروز اتفاقات ناگواری در استان بودیم.

افزایش ماندگاری مسافران در زنجان

وی با اشاره به این‌که در طول ایام عید نوروز تاکنون ۱۴ جلسه ستاد بحران با حضور مسئولان برای بررسی و وضعیت استان برگزار کردیم، افزود: با بررسی‌های انجام شده در نوروز امسال  تعداد اقامت‌کنندگان در زنجان 804 هزار و 530 نفر بود و تعداد بازدیدکننندگان از امکان تاریخی نیز 574 هزار و 409 نفر برآورد شده است.

استاندار زنجان با بیان این‌که در ابتدای نوروز آنچه ما به دنبال آن بودیم افزایش ماندگاری مسافران در استان بود که خوشبختانه این امر تا حدودی محقق شده و توانستیم میزان ماندگاری مسافران در زنجان را از ۲۴ ساعت به ۴۸ ساعت افزایش دهیم تا جایی که ماندگاری مسافران در گنبد سلطانیه از ۲ ساعت به ۵ ساعت و رختشویخانه به بیش از 3 ساعت ارتقا یافت، افزود: این نشان می‌دهد که ما می‌توانیم روی گردشگری سرمایه‌گذاری کنیم.

وی با تأکید بر این‌که خوشبختانه امسال هم وضعیت ورودی‌ها و نیز سطح شهر نسبت به سال‌های گذشته بهتر بود و مسافران نیز بر این امر اذعان کردند، بیان کرد: امسال برای شناساندن زنجان به عنوان قطب ای تی نرم‌افزاری تعیین و اطلاعات استان در آن موجود بود تا مسافران در صورت نیاز به آن مراجعه کنند.

حقیقی با اشاره به این‌که با وجود قرار گرفتن ۲ درصد بزرگراه‌ها در استان توانستیم این میزان ترددها را پوشش دهیم، تصریح کرد: در حال حاضر با این یک چهارم ظرفیت بزرگراه خدمات عبور و مرور را به مسافران ارائه دادیم.

استاندار زنجان افزود: اقدام مثبت دیگر انجام شده در نوروز این بود که مدیریت بحران خوبی صورت گرفت و بر همین اساس همه نهادهای نظامی، حسینیه‌ها، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش سالن‌های خود را در اختیار مدیریت بحران قرار دادند و توانستیم برای جلوگیری از بروز خسارت احتمالی در صورت بروز سیل از روز سوم به بعد همه مسافران اطراق کرده در چادر را در این سالن‌ها اسکان دهیم که این امر نیز نشان از مهمان‌نوازی زنجانی‌ها بود.

همه مسئولان در ایام نوروز در حوزه‌های خود حضور داشتند

وی با تأکید بر این‌که خوشبختانه در طول عید نوروز همه فرمانداران در حوزه‌های مسئولیتی خود حضور داشتند و همه بخشداران و  مسئولان طبق برنامه فعالیت کردند، خاطرنشان کرد: فقط یکی از مسئولان شهری در زمان بحران در زنجان نبود که او نیز به دلیل بیماری و مداوا زنجان را ترک کرده بود.

این مسئول در ادامه به افزایش حجم بارندگی‌های استان در نوروز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و افزود: تا خردادماه امسال حجم 4 سد مهم استان افزایش یافته و میزان گنجایش سد تهم نیز تا دو ماه آینده به 90 درصد می‌رسد.

این مسئول به کمک‌های استان به مناطق سیل‌زده و ارسال ۶ مرحله کمک به استان‌های گلستان، لرستان، ایلام  در روزهای گذشته و از فردا به خوزستان افزود: تاکنون بیش از ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان کمک‌های غیر نقدی و ۷۳۰ میلیون تومان کمک نقدی  و نیز ۴۰ کارشناس و ۴۰ دستگاه سنگین به این مناطق سیل‌زده اعزام شده است.

تقدیر امام جمعه زنجان از همدلی مردم و مسئولان در ایام بحران

آیتاله شیخ‌ علی خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی مسئولان استان در ایام عید نوروز در مقابله با بحران سیل و تشکر از همه آنان به ویژه استاندارعنوان کرد که به گمانم این عید شیرین‌ترین لحظات برای اعضای ستاد بحران بود چرا که با همدلی به مردم خدمت کردند در برخی اوقات یک و نیم شب تماس می‌گرفتند و اقدامات انجام شده را گزارش می‌دادند.

وی با تأکید بر این‌که گزارش کاملی از کارهای انجام شده در این مدت باید به رسانه‌ها ارائه شود چرا که اطلاع مردم از تلاش‌ها و اقدامات مسئولان سبب افزایش دلگرمی و امید در بین مردم می‌شود، خاطرنشان کرد: تماس‌هایی نیز از شهرهای مختلف در خصوص اقدامات موثر مسئولان استان در ایام بحران گرفته شده بود ، همین نشان از این دارد که وقتی در میدان باشیم و مردم ببینند خدا برکت می‌دهد چرا که بزرگترین سرمایه اجتماعی ما اعتماد عمومی است.

قدرت نظام سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با اشاره به این‌که در طول ۴۰ سال گذشته قدرت نظام همین سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی است به همین دلیل دشمن نیز برای کم‌رنگ کردن این موضوع تمرکز کرده است، برخی ندانم‌کاری‌های خودمان بر این موضوع دامن زده است، بیان کرد: این سیل بزرگ انسجام خوبی در همه مردم و ملت ایجاد کرد، هیچ کاری بی‌حکمت نیست هر چند بخشی از این بحران ناشی از بی‌تدبیری است ولی دشمن هم همین را می‌خواهد که در این شرایط  دنبال مقصر باشیم ولی این وضعیت فعلی نماد یکدلی و یک رنگی است و خط کشی کردن سبب عداوت شده و حضور مردم در صحنه را کم رنگ می‌کند، دشمن هم همین را می‌خواهد.

آیت‌اله خاتمی با تأکید بر این‌که سرمایه نظام حضور مردم در صحنه است و در زمان بحران سیل همه با تمام توان به میدان آمدند این قدم اول است و به لطف خدا قدم‌های دیگر برای حل مشکلات و آبادانی خرابی‌ها برداشته می‌شود، بیان کرد: ستاد اربعین هم برای کمک‌رسانی‌ها فعال شده و در زنجان نیز مقدمات کار برای آغاز به کار این ستاد انجام شده و تصمیم نهایی بعد از این جلسه باید گرفته شود مسئولان مرتبط موضوع را جدی گرفته و با شوق بیشتر وارد کار شوند.

وی با اشاره به این‌که امسال باید کمربندها را محکم‌تر ببندیم چرا که سال ۹۷ بسیار دشوار بود ولی با عنایات رهبری و همت مسئولان پشت سر گذاشتیم و امسال نیز باید با انرژی بیشتری در راستای تحقق بخشیدن به شعر سال و رونق تولید تلاش کنیم، افزود: با توجه به آمارها مصرف تولیدات ملی و رغبت مردم برای استفاده از کالاهای تولید داخل بیشتر شده از همین رو تولیدکننده و نهادهای نظارتی باید توجه بیشتری بر این موضوع داشته باشند .

پیشرفت 94 درصدی میزان بارندگی امسال در زنجان

یوسف رضاپور، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان دیگر مسئولی بود که دیروز در جلسه شورای اداری به ارائه گزارشی از وضعیت سدهای استان و میزان بارندگی‌ها اشاره کرد و گفت: در استان چهار سد بزرگ و 35 سد کوچک زود بازده وجود دارد که مورد از این‌ها متعلق به آب منطقه‌ای و مابقی توسط منابع طبیعی ساخته شده است و خوشبختانه توانستیم از این بارندگی‌های صورت گرفته در استان حداکثر بهره‌برداری‌ها را داشته باشیم.

وی با اشاره به این‌که براساس نتایج ثبت شده در 9 ایستگاه باران سنجی میزان بارش 249 میلی متر بوده که نسبت به سال گذشته در پایان اسفند ماه 40 درصد رشد داشته است و نسبت به متوسط بلند مدت 36 درصد افزایش را شاهد بودیم، تصریح کرد: در روزهای اخیر میزان بارندگی به 347 میلی متر رسیده از ابتدای سال تاکنون نسبت به سال گذشته 94 درصد پیشرفت را شاهد هستیم.

این مسئول با تأکید بر این‌که سد کینه‌ورس در زمان بارندگی پر بود و مخزن آن ۱۶ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد در حالی که از مهر ماه سال گذشته تا کنون ورودی این سد ۲۳ میلیون بوده و بیش از ظرفیت مخزن سد گزارش شده است، یادآور شد: در حال حاضر یک سوم سد را رهاسازی کردیم و در زمستان و در این ایام نیز رها‌سازی صورت گرفته است که در غیر این صورت خسارت قابل ملاحظه‌ای به مناطق وارد می‌شد.

افزایش 2 برابری ورودی آب به سد تهم نسبت به سال گذشته

وی با بیان این‌که در بازه زمانی یکم مهر‌ماه سال گذشته تا 12 فروردین‌ماه امسال حجم مخزن سد «تهم» 41 میلیون‌متر مکعب بود در حالی که  درصد پر بودن آب سد تهم در سال گذشته 48 درصد گزارش شد، افزود: این میزان در سال‌جاری به 49 درصد رسیده است و در حال حاضر ورودی سد تهم بالا بوده و به ۱۶ میلیون متر مکعب رسیده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته میزان ورودی ۸ میلیون متر مکعب بود از همین رو در حال حاضر ۴۴ میلیون متر مکعب ذخیره آب داریم.

این مسئول با تأکید بر این‌که حجم مخزن سد «گلابر» در سال‌جاری افزایش 3 درصدی داشته است و در حال حاضر 53 درصد از حجم این سد پر شده است، گفت: در حال حاضر 62 میلیون متر مکعب ذخیره آب در این سد صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان همچنین میزان حجم سد «کینه‌ورس» در سال گذشته را 15.7 میلیون مترمکعب عنوان کرد در حالی که این میزان در سال‌جاری به 15.9 میلیون مترمکعب رسیده است، تصریح کرد: 98 درصد سد کینه‌ورس در سال گذشته پر بود و این حجم در سال‌جاری به 99 درصد رسیده است.

رضاپور خاطرنشان کرد:  ورودی سد تالوار بالا بود تا جایی که حجم مخزن «تالوار» در سال‌جاری افزایش 62 درصدی داشته از سوی دیگر حجم مخزن این سد به 105 میلیون مترمکعب در سال‌جاری رسیده است. 
بازدید استاندار از بازار زنجان