تاریخ انتشار خبر: يك شنبه 1398/1/18 9:35
صدای زنجان- آخرین روزهای اسفندماه سال گذشته بود که ساز مان صنعت، معدن و تجارت استان پس از چند هفته بی‌ثباتی و کمبود در بازار مرغ زنجان و از سویی دیگر قاچاق مرغ زنده و کشتار شده استان به استان‌های هم‌جوار به‌خاطر پایین بودن قیمت مرغ در زنجان، خبر از 2 نرخی شدن مرغ داد تا شاید از این طریق صف‌های طولانی خرید مرغ از خیابان‌های زنجان برچیده شود.

بر اساس اعلام مدیر روابط‌عمومی این سازمان قرار بر این شد در نوبت صبح قیمت مرغ گرم 11 هزار و 500 تومان و در ظهر و عصر نیز در 20 نقطه شهر مرغ 15 هزار تومانی توزیع شود و در قبال همین موضوع مرغداران روزانه 65 تا 70 تن مرغ 11 هزار و 500 تومانی برای استان تأمین می‌کنند و حتی پیش‌بینی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بر این بود که دو نرخی شدن مرغ در عرض 48 ساعت موجب فروکش کردن عطش خرید مرغ و پایان صف مرغ شود.

گرچه در روزهای پایانی سال گذشته بسیاری از مصرف‌کنندگان و مرغ‌داران، 2 نرخی شدن مرغ در استان را مقدمه‌ای بر آزاد شدن قیمت آن در سال جدید می‌دانستند اما با پایان تعطیلات سال جدید رئیس اتحادیه قیمت با اشاره توزیع مرغ آزاد در تعطیلات تأکید کرد که هنوز قیمت مرغ در زنجان آزاد نشده است.

سیدناصر رمضانلو با اشاره به وضعیت قیمت مرغ در زنجان گفت: قیمت مرغ در زنجان هنوز آزاد نشده و عدم توزیع مرغ 11 هزار و 500 تومانی در زنجان به معنی آزاد سازی قیمت نیست.

رمضانلو اظهار کرد: بعد از عید مرغ در زنجان با قیمت آزاد عرضه می‌شود ولی هنوز آزاد سازی قیمت در زنجان به تصویب نرسیده است. این موضوع مطرح شده ولی هنوز قطعی نشده و معلوم نیست که کی قطعی می‌شود ولی موضوع باز گرداندن قیمت مرغ به 11 هزار و 500 تومان در زنجان مطرح می‌شود.

وی در مورد قطعی‌شدن آزادسازی قیمت مرغ در استان بیان کرد: بعد از عید مرغ با قیمت آزاد در بازار عرضه می‌شود ولی هنوز آزادسازی قیمت مرغ در زنجان قطعی نشده و در جلسه‌ای که در این خصوص برگزار می‌شود موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رمضانلو در خصوص حل مشکلات نهاده‌های مرغداریها عنوان کرد: در حال حال بخش عمده‌ای از نهاده‌های مرغداری‌ها تامین شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر وضعیت بازار مرغ در استان بسیار خوب بوده و هیچ مشکلی وجود ندارد و کمبودی نیز در بازار نداریم.

رئیس اتحادیه مرغ، تخم‌مرغ  و ماهی‌فروشان زنجان با اشاره به اینکه در استان مازاد تولید داریم و در این خصوص هیچ مشکلی وجود ندارد، عنوان کرد: اگر نهاده‌های مورد نیاز مرغداری‌ها تامین شود قطعاً تولید برای مرغداری‌ها به صرفه بوده و با کاهش قیمت هم مواجه می‌شویم.

وی با اشاره به قیمت تخم‌مرغ در استان نیز عنوان کرد: در حال حاضر تخم مرغ در استان کیلویی 8 هزار تومان است که نسبت به چند ماه گذشته هزار تومان کاهش قیمت داشته است.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری زنجان اظهار نظر در مورد قیمت مرغ را با جهاد کشاورزی دانست و با اشاره به آزاد سازی قیمت مرغ در زنجان گفت: در رابطه با قیمت مرغ قرار شد فقط یک نهاد اعلام کند.

محمد‌رضا آبی‌پور اظهار کرد: ستاد تنظیم بازار جهاد کشاورزی وظیفه اعلام نهایی قیمت مرغ را دارد و این کار بر عهده این نهاد گذاشته شده است.

وی تصریح کرد: جهاد کشاورزی قیمت هر روز را دارد و قیمت‌ها را رصد می‌کند و اعلام قیمت‌ها نیز برعهده این نهاد گذاشته شده است.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری زنجان عنوان کرد: آزاد شده قیمت مرغ و یا نهادی شدن آن و اینکه چه اتفاقی می‌خواهد بیفتد باید جهادکشاورزی اظهار نظر کند و دلیل این تصمیم که قیمت مرغ از سوی جهاد کشاورزی اعلام شود، جلوگیری از وجود مغایرت‌هاست.

با وجود تأکید آبی‌پور بر تعیین تکلیف قیمت مرغ از سوی جهاد کشاورزی استان، رئیس این سازمان اعلام کرد هنوز تصمیمی در خصوص آزادسازی قیمت مرغ اتخاذ نشده و رایزنی با مرغ‌داران ادامه دارد.

به گفته جلسه‌ای در این خصوص برگزار می‌شود و هرگونه اظهار نظر در این خصوص قبل از تصمیم‌گیری در جلسه صحیح نیست.

از سویی دیگر مدیر روابط‌عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سازوکار عرضه مرغ به قیمت آزاد و مرغ تنظیم بازاری را تشریح کرد و گفت: مرغ آزاد بر اساس عرضه و تقاضا ارائه و به فروش می‌رسد.

محمد قربانلو درباره آزادسازی قیمت مرغ گرم در زنجان اظهار کرد: قیمت تنظیم بازار یعنی 11 هزار و 500 تومان همچنان پابرجاست، اما قیمت آزاد مرغ بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه قیمت آزاد مرغ گرم بر اساس سود خرده‌فروش، قیمت مرغ زنده و کشتارگاه تعیین می‌شود، تصریح کرد: با در نظر گرفتن این مؤلفه‌ها قیمت مرغ گرم آزاد یک قیمت مشخص می‌شود که امروز به 13 هزار و 500 تومان رسیده است.

مدیر روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه قیمت مرغ آزاد ربطی به مصوبات تنظیم بازار ندارد، اضافه کرد: عرضه این مرغ گرم طبق عرضه و تقاضا بوده و ممکن است حتی قیمت از 13 هزار تومان هم پایین‌تر بیاید و عرضه مرغ بر اساس این چرخه کاملا قانونی است.

قربانلو گفت: اما با وجود عرضه مرغ آزاد همچنان بحث تنظیم بازار برقرار است و قیمت آن 11 هزار و 500 تومان است.

از حدود سه ماه پیش قیمت مرغ تنظیم بازار در استان 11 هزار و 500 تومان تعیین شده است و همچنان روی این قیمت ثابت است و باید دید آیا این قیمت با وجود افزایش سنتی قیمت‌ها در آغاز هر سال و چالش‌های اقتصادی پیش رو ثابت می‌ماند یا باز هم شاهد صف‌های خرید مرغ در نقاط مختلف شهر خواهیم بود.
بازدید استاندار از بازار زنجان