تاریخ انتشار خبر: سه شنبه 1397/12/21 10:7
صدای زنجان- در حالی تعزیرات حکومتی استان از اجرای طرح نظارت بر اصناف خبر می‌دهد، شکر هم به قافله مرغ و گوشت قرمز می‌پیوندد، رئیس‌کل دادگستری استان وعده برخورد با متخلفان را می‌دهد و استاندار و مجموعه‌های تحت امرش از کنترل بازار می‌گویند، قیمت‌ها و بازار راه خود را می‌روند و گوش‌شان به حرف هیچ مسئولی بدهکار نیست.

مرغ، گوشت قرمز، آجیل، پسته و این اواخر قندوشکر به تبعیت از دلار و سکه دست به دست هم داده‌اند تا آرامش بازار عید زنجانی‌ها را به بازی بگیرند، آرامشی که با وجود تأکید همه آن‌هایی که دستی در آتش کنترلش دارند، فقط به مویی بند است.

چند روز پیش رئیس کل دادگستری استان وعده داده که مخلان بازار مرغ و دام در انتظار برخورد باشند و با افرادی که در ایجاد نابسامانی و اخلال در نظم بازار مرغ و دام نقش دارند باید برخورد قاطع صورت گیرد تا مردم برای خرید این اقلام به زحمت نیفتند.

حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در دیدار با مسئولان سازمان جهاد کشاورزی در امور دام و طیور استان گفته که با توجه به گزارش‌های رسیده مبنی بر میزان کشتار مرغ ها به صورت روزانه و توزیع شده به بازار و از طرفی مشاهده صف‌های طولانی مردم برای خرید این فرآورده قابل قبول نیست و دلایل این نابسامانی ها عدم نظارت دقیق مسئولان مربوطه بر مراکز توزیع مرغ است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هم می‌گوید: طرح نظارت نوروزی بر اصناف در زنجان از 11 اسفند تا 15 فروردین اجرا می‌شود و همه فروشگاه‌های عرضه‌کننده کالاهای اساسی، آجیل و خشکبار، کیف و کفش و پوشاک جامعه هدف این طرح هستند.

به گفته مرتضی ممیزی در این طرح رؤسای شعب تعزیرات حضور دارند و پرونده تخلف در همان روز تشکیل و رسیدگی می‌شود.

ممیزی هم‌چنین یادآور شده که باید اقدامات فرهنگی دستگاه‌های اجرایی در راستای مبارزه با پدیده قاچاق کالا و ارز، افزایش یابد و باید به این نکته اشاره کرد که مردم در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا در جامعه، نقش مهمی بر عهده دارند، مردم باید در راستای مبارزه با قاچاق کالا، مشارکت لازم را داشته باشند؛ به گونه‌ای که باید این موضوع به یک مطالبه عمومی و همگانی در جامعه تبدیل شود.

اما در کنار این گفته‌ها به نظر می‌رسد حداقل در بازار گوشت مرغ ضعف نظارت دستگاه‌های مربوطه، موجب خروج گوشت مرغ گرم از زنجان و یا قطعه‌بندی آن در واحدهای عرضه و اعمال قیمت بیش از 2 برابری برای فروش شده و این روند دسترسی شهروندان به این فرآورده را دشوار و گاه غیر ممکن کرده است.

به گزارش ایرنا، از 29 آبان امسال نرخ مرغ گرم در بازار استان های هم‌جوار زنجان 145 هزار تا 150 هزار ریال و قیمت آن در زنجان 115 هزار ریال تعیین شد که این قیمت پایین، بیش از آنکه به نفع مصرف کنندگان در این استان باشد، برای آنها دردسرساز شده است.

مرغ گرمی که وارد مغازه های مرغ فروشی می شود گاه توسط برخی از فروشندگان در صندوق خودروهای شخصی جمع و از چرخه توزیع خارج می شود و سبد مصرف کنندگان واقعی خالی از این فرآورده می ماند.

فروشنده زنجانی که مرغ های گرم را داخل صندوق خودرو جمع می کرد علت این کار را سهم مرغ کارگران فروشگاه بیان می‌کند.

علاوه بر این مسئله تعدادی از مرغ فروشان نیز مرغ کشتار شده در کشتارگاه های زنجان را قطعه بندی و آن را داخل نایلون های بزرگی به صورت سینه، ران، بال و سرران جدا کرده و از کیلویی 270 هزار تا بیش از 350 هزار تومان به نام مرغ گرم تهران عرضه می کنند.

این مرغ های قطعه بندی شده فاقد مهر دامپزشکی و برچسبی است که دارای تاریخ انقضا، محل تولید و شرایط نگهداری بر روی لاشه باشد درحالیکه این مهم از نظر دامپزشکی تخلف محسوب می شود.

در این شرایط مدیرکل دامپزشکی استان اعلام می‌کند که هیچ واحد مرغ فروشی در استان مجوزی برای قطعه بندی مرغ ندارد و در چند روز اخیر حدود پنج واحد مرغ فروشی به دلیل قطعه بندی بدون مجوز پلمب شده است.

زنجان در نرخ مرغ گرم برخلاف 29 استان کشور عمل می کند

مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان هم می‌گوید: تصمیم های نادرست در زنجان تولید مرغ را با مشکل مواجه کرده است.

به گفته محمدجعفر حصاری نرخ مرغ گرم در 29 استان کشور 150 هزار ریال است اما در زنجان برخلاف آن عمل می شود. خرید مرغ زنده از مرغداران با نرخ 80 هزار ریال به لحاظ عرفی، قانونی و شرعی درست نیست چون تولید کننده با این نرخ راضی به فروش نیست و به اجبار از آنها خرید می شود. قیمت مرغ زنده در دیگر استان‌های کشور 109 هزار ریال است و از طرفی باید عرضه و تقاضا، نرخ این فرآورده را در بازار تعیین کند.

حصاری یادآوری می‌کند: در حال حاضر مرغ گرم با نرخ 115 هزار ریال در زنجان موجب سودآوری برای دلالان، قطعه بندها و فروشندگان خارج از شبکه توزیع شده است. تصمیم برای 350 هزار ریال کاهش قیمت موجب شده تا روزانه 60 تا 70 تن مرغ گرم از شبکه توزیع استان خارج شود.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان با بیان این‌که مرغداران استان بیش از نیاز زنجان مرغ تولید و وارد کشتارگاه‌ها کرده‌اند، تأکید می‌کند: مسئولان باید جوابگوی نبود مرغ گرم در بازار باشند. اگر نرخ 150 هزار ریالی مرغ گرم قانونی است چرا 29 استان آن را اعمال می کنند اما در زنجان نیست.

نظارتی در توزیع مرغ وجود ندارد

اما یکی از شهروندان زنجانی می‌گوید: چندین روز است که برای خرید مرغ گرم در نوبت هستم که با دادن یک قطعه مرغ به 10 تا 15 مشتری، فروشنده می گوید مرغ تمام شد، در حالیکه خریدار نمی تواند بر داخل مغازه نظارت داشته باشد.

و در این میان یکی دیگر از مرغ‌فروشان زنجانی یادآوری می‌کند: تا زمانی که مرغ گرم در استان با 115 هزار ریال عرضه شود همین روند ادامه دارد مگر اینکه نرخ آن همانند دیگر استان های همسایه تعیین شود. روزانه 58 تا 60 تن مرغ به استان های دیگر حمل می شود و در زنجان برای گرفتن تشویقی از مسئولان بالادستی نرخ آن را 115 هزار ریال ثابت نگه داشته اند.

یکی دیگر از شهروندان زنجانی اظهار می‌کند: از جگر، سنگدان، پا و بال مرغی که در بشقاب های بسته بندی شده در یخچال مرغ فروشی ها وجود دارد، مشخص است که مرغ به اندازه زیادی کشتار و وارد بازار شده است.

علی خان‌محمدی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان نیز در خصوص تامین ‏نهاده‌ها ‏می‌گوید: باید از امور پشتیبانی دام سوال کرد که با وجود این همه جوجه ریزی ‏امروز چه ‏چیزی باعث شده که ما در بازار مرغ کمبود داریم؟ و چرا نهاده ها در استانها ‏انبار می شود ‏و ‏به دست تولید کننده نمی‌رسد.‏

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان دربه‌در به دنبال نهاده هستند اما پشتیبانی دام این نهاده ها ‏را ‏تلمبار ‏کرده و در انبار نگه داشته است، گفت:‏ این مشکلات فعلی مرغداران ربطی به ‏تحریم ‏ندارد، در بندر عباس دهها کامیون در انتظار ‏بارگیری هستند اما متاسفانه نهاده ها ‏را بدست ‏تولید کننده نمی‌رسانند.‏

خان‌محمدی بیان کرد: با این وضعیت یک سری دلال ها موجودیت پیدا کرده‌اند و باید گفت ‏که ‏همه‏ این مشکلات باعث از بین رفتن تعادل بازار شده است.‏

نظارتهای ما باید ‏دقیق‌تر باشد

فتح‌اله حقیقی استاندار زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا با بیان اینکه قیمت مرغ ‏را ‏از ‏‏29 آذر ماه امسال تاکنون 11 هزار و 500 تومان نگه داشتیم، اظهار می‌کند: این ‏موضوع ‏در ‏صورتی اتفاق افتاده که حداقل قیمت فروش مرغ در استانهای دیگر 14 هزار ‏‏500 تومان ‏تا 15 ‏هزار 500 تومان است.‏

وی با اشاره به اینکه تا به امروز از قبل نگهداری قیمت در 11 هزار و 500 ‏تومان ‏هشت ‏میلیارد و 820 میلیون تومان کمتر پول مرغ در استان توسط مردم پرداخت ‏شده است، ‏افزود: ‏قیمت متفاوت استانهای دیگر یکی از اشکالاتی است که ما داریم، از ‏طرف دیگر ‏کسانی که ‏ذیربط در کشتار مرغ هستند و هم فروشندگان و مردم نیز باید ‏مراعات کنند.‏

استاندار زنجان با بیان اینکه قیمت مرغ در کشور باید تثبیت شود، گفت: نظارتهای ما ‏نیز ‏باید ‏دقیق‌تر باشد تا این چرخه به صورت صحیح بچرخد.‏

وی با اشاره به اینکه از نظر نهاده‌ها نیز اکنون حواله هشت هزار تن نهاده دریافت شده ‏تا ‏در ‏اختیار مرغداران قرار گیرد، عنوان کرد: این نهاده‌ها در اختیار مرغداران استان ‏قرار ‏خواهد ‏گرفت.‏

حقیقی با بیان اینکه ما نیز می‌توانیم مرغ را به قیمت مناطق دیگر کشور ‏عرضه ‏کنیم، ‏خاطرنشان کرد: این راحت‌ترین کاری است که می‌توان انجام داد اما اگر ‏بخواهیم قیمت ‏را ‏در 11 هزار 500 تومان را نگه داریم باید چهار فاکتور گفته شده باید ‏همکاری کنند.‏

بر خلاف همه آن‌چه گفته شد اما در بازار زنجان با وجود اینکه قیمت‌های فعلی آجیل نسبت به نرخ‌های شب یلدا کاهش یافته اما افزایش 2 تا 3 برابری قیمت‌ها در مجموع نسبت به سال قبل و ابتدای سال جاری در برابر ثابت ماندن حقوق مردم، پایین بودن قدرت خرید جامعه سبب شده تا متقاضیان نتوانند اجناس مورد علاقه خود را خرید کنند و بازار برخلاف انتظارات، خیلی خلوت و آرام بود و خبری از فریاد میوه ‌فروشان، صف‌کشی در آجیل ‌فروشی‌ها و شور و شوق لباس ‌فروشی‌ها نبود.

یک خوار و بار فروش اسم و رسم‌ دار با سابقه طولانی در بازار زنجان که مشتری‌های فراوانی دارد و در کنار فروش خوار و بار، آجیل هم عرضه می‌کند، سال‌های گذشته در این روزها به قدری شلوغ می‌شد و مشتری‌ها برای خرید آجیل در داخل و بیرون مغازه صف می‌بستند که به‌رغم داشتن 6 – 7 نیرو، اطلاعیه‌ای بر روی شیشه خود درج کرده و بر روی آن می‌نوشت تا پایان اسفند فقط آجیل می‌فروشیم و سایر وسایل فروخته نمی‌شود.

در حالی که روز گذشته و 10 روز مانده به عید، مشتری آنچنانی نداشت و فروشندگانش تقریبا دست خالی بودند و با آرامش کامل اقدام به فروش اجناس به معدود مشتریا می‌کردند و به فاصله چند دقیقه، یک مشتری وارد می‌شد و برخی‌ها هم فقط با پرسیدن قیمت، مغازه را ترک می‌کردند؛ تعدادی آجیل ‌فروش دیگر نیز در مسیر شرایط مشابهی داشته و نشانی از تراکم مشتری نبود.

خرمافروشی هم می‌گوید: قیمت خرما کیلویی 28 هزار تومان است و خرید جدیدم را به دلیل افزایش قیمت باید به 30 هزار تومان عرضه کنم. به همین دلیل منتظرم تا این چند بسته تمام شود و سپس بسته‌های جدید را در ویترین قرار دهم.

برخی‌ها می‌گویند برگزاری نمایشگاه فروش ویژه بهاره در نمایشگاه بین‌المللی کاسپین سبب سردی بازار داخل شهر شده اما بنا به چند دلیل اینطور نیست چون اول اینکه تنها دومین روز نمایشگاه است (تا دیروز) و هنوز برخی از آن اطلاع ندارند، دوم اینکه با وجود برگزاری نمایشگاه در سال‌های گذشته مغازه‌های داخل شهر و بازار همچنان شلوغ و پر از مشتری می‌شد، سوم اینکه میوه در نمایشگاه عرضه نمی‌ شود و فقط لباس، مواد غذایی و آجیل است در حالی که این روزها میوه ‌فروشی ‌های بازار زنجان نیز مشتری چندانی ندارند.

کمپین‌هایی هم در فضای مجازی و حتی با نصب بنر در فضای حقیقی مبنی بر «نه به گرانی»، «نه به تشریفات» و «نه به آجیل» در نقاط مختلف کشور تشکیل شده و خبر از این می‌دهد که امسال مردم به دلیل گرانی ترجیح می‌دهند از خرید آجیل خودداری کنند تا بلکه با این اعتراض خود به کاهش قیمت‌ها و ارزان شدن اقلام کمک کنند.

تا کی؟ تا کجا؟

در حالی که همه از نظارت می‌گویند و بازار راه خود را می‌رود این سؤال هم‌چنان در پی پاسخ خود می‌گردد که تا کی و تا کجا حرف مسئولان و وضعیت بازار مسیری مخالف هم‌دیگر طی می‌کنند؟
بازدید استاندار از بازار زنجان