تاریخ انتشار خبر: دوشنبه 1397/12/20 10:11رئیس جامعه هتل‌داران زنجان:

زهره میرعیسی‌خانی- با رسیدن تعطیلات نوروزی یکی از چالش‌های مسافرین نوروزی اسکان آنها در محل مسافرت است که هتل‌ها و مهمانپذیرها یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی است که گردشگران به دلیل آسایشی که در این مکان‌ها فراهم است، به آن مراجعه می‌کنند.

هتلداری از ارکان اصلی گردشگری است. بر این اساس، درآمد سالانه صنعت هتلداری در جهان از سال 2010 تا 2016 افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود این درآمد تا سال 2018 نیز بیشتر شود.

درآمد صنعت هتلداری از سال 2010 با افزایش جهانی رو به رو بوده است. تنها در سال 2016 متوسط درآمد هتلداری جهانی با کاهش مواجه شد. کارشناسان بین‌المللی می‌گویند از آغاز سال 2016 چند عامل کلیدی باعث افت صنعت توریسم و کاهش درآمد حاصل از آن شد. طبق نظر این کارشناسان، نوسانات اقتصادی، بحران سیاسی، قیمت نفت، تشدید مرزبندی‌ها، محدودیت ویزا و وحشت ناشی از تروریسم از مهم‌ترین چالش‌های گردشگری در سال 2016 بوده است. از جمله این بحران‌ها، رخدادهای تروریستی است که در سال 2016 بسیاری از کشورها را درگیر کرد و در کنار آن بحران ورود پناهندگان به کشورهای مختلف مشکلات گردشگری را تشدید کرد. تمام این عوامل باعث شد تا میانگین درآمد هتلداری در جهان کاهش یافته و به 490 میلیارد دلار برسد.

رئیس جامعه هتلداران زنجان با اشاره به اینکه نظارت‌ها در ستاد اسکان مسافرین نوروزی آغاز شده است، گفت: با وجود برخی از کاستی‌ها و کمبودها تذکراتی جهت بهبود شرایط داده شده است تا این کمبودها برطرف شود.

کامیار اسکندریون افزود: یک بازدید کلی هم در تاریخ 25 اسفند ماه از هتل‌های سطح استان خواهیم داشت که امید است همه این کمی‌ها و کاستی‌ها برطرف گردد و شرایط برای اسکان هر چه بهتر مسافرین نوروزی فراهم آید.

وی ادامه داد: در حال حاضر در سطح استان 18 هتل و 28 مهمانپذیر را داریم که آمادگی پذیرش مسافرین نوروزی را دارند که جمع  نفرات پذیرش در شب این مراکز در حدود 4 هزار و پانصد تا 4 هزار و 700 نفر پیش‌بینی شده است.

 این مسئول با اشاره به اینکه میزان اسکان در تعطیلات نوروزی در استان بستگی به شرایط جوی دارد، گفت: با توجه به اینکه استان زنجان در شمال‌غرب کشور قرار دارد و شرایط جوی باید مساعد باشد تا مسافرین رغبت به ماندگاری در این استان داشته باشند، امید است شرایط جوی امسال به گونه‌ای باشد تا میزبان تعداد بیشتری از مسافرین باشیم. ضمن اینکه در سال 97 نسبت به سال‌های گذشته شرایط بهتری برای اسکان این مسافرین در هتل‌ها و مهمانپذیرهای استان وجود داشت و درصدی افزایش مشاهده می‌شد.

 رئیس جامعه هتلداران زنجان افزود: شرایط اقتصادی در سال‌های اخیر در میزان مسافرین تعطیلات نوروزی تاثیر‌گذار بوده است چرا که مسافرت‌های خارج از کشور کم و متعاقب آن مسافرت در داخل کشور افزایش یافته بود که همین عامل هم در این افزایش در آمد هتل‌ها مطمئنا بی‌تاثیر نبوده است.

اسکندریون خاطرنشان کرد: امید است که امسال این موضوع ادامه داشته باشد و مسافرین نوروزی در استان متعاقب کاهش مسافرت‌های خارجی، افزایش داشته باشد که از این رو شرایط برای رونق گردشگری استان‌ها فراهم می‌آید.

این مسئول با اشاره به اینکه اساسا اسکان مدارس، خاص فرهنگیان است و اسکان در این مدارس برای این قشر مهیا می‌شود، گفت: اسکان قشر آزاد در این مدارس خلاف مقررات است و تنها در شرایطی که پیشامدی بحرانی به لحاظ جوی ایجاد شده باشد و ظرفیت اقامتگاه‌های ما در بخش خصوصی که شامل هتل‌ها و مهمان‌پذیرهاست، پر شود، با تشخیص و صلاحیت ستاد اجرایی خدمات سفر می‌توانیم از ظرفیت مدارس هم جهت اسکان مسافرین استفاده کنیم اما اینکه پذیرش آزاد داشته باشند و به جز فرهنگیان را بخواهند در مدراس پذیرش بکنند، نداریم و خلاف مقررات است.

اسکندریون با اشاره به اختصاص سامانه جامع هتلداران کشور، به شکایات مردم در خصوص خدمات هتل‌ها و مهمانپذیرها در سطح کشور، تصریح کرد: در صورتی که مسافری به هر دلیل از خدمات ارائه شده از هتل مورد اقامت خود ناراضی بود، می‌تواند با مراجعه به سامانه هتل‌داران کشور که سامانه یکپارچه‌ای در سطح کشور است و همه هتل‌های موجود در سطح کشور به این سامانه متصل هستند، شکایت خود را عنوان کند و یا با شماره ۲۸۴۷ تماس حاصل کنند و نسبت به این موضوع اقدام نمایند.

وی در پاسخ به سوال اینکه آیا افزایش قیمتی در قیمت هتل‌ها و خدمات ارائه شده از سمت آنها عنوان شده است، افزود: هیچ افزایش قیمتی در ایام نوروز در زمینه خدمات ارائه‌شده هتل‌ها و مهمانپذیرها نداریم و اگر این طور باشد خلاف قانون خواهد بود .

در ادامه معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان، با اشاره به اینکه فعالیت‌های ستاد اسکان مسافرین نوروزی در سه مرحله قبل از اسکان، در حین اسکان و پس از اسکان برگزار می‌شود، گفت: این فعالیت‌ها در قالب تشکیل جلسات ستاد، تدوین برنامه‌های زمان‌بندی شده، صدور ابلاغ کامل، تشکیل جلسات توضیحی برای عوامل اجرایی خصوصا سرایداران، در قبل از اسکان و در حین اسکان این فعالیت‌ها شامل نظارت بر عملکرد عوامل اجرایی، بازدید از مدارس اسکان، برطرف نمودن اشکالات احتمالی به خصوص در پذیرش اینترنتی و حضوری و نظرسنجی و موارد دیگر است و مورد آخر که جمع‌بندی و تجزیه و تحلیل داده و آمار به دست آمده است.

وی ادامه داد: امسال در سطح استان 14 پایگاه اسکان مسافرین نوروز را داریم و در سطح استان و سایر مناطق با 50 مدرسه و 439 کلاس در خدمت فرهنگیان خواهیم بود که از تعداد 439 کلاس، تعداد کلاس‌های ویژه 224 و کلاس‌‌های گروه الف 215 مورد هستند.

حسنلو افزود: این مدارس در ناحیه یک و ناحیه دو آماده پذیرش مسافرین هستند به طوری که در ناحیه یک بالغ بر 130کلاس و ناحیه دو 126 کلاس که در واقع در ناحیه یک 12 مدرسه و در ناحیه دو 14 مدرسه آمادگی پذیرش مسافرین نوروزی را دارند.

این مسئول افزود: کلاس‌های ویژه اسکان که بالغ بر 224 است دارای امکانات رفاهی تخت و فرش و یخچال و تلویزیون و وسایل گرمایشی و خنک‌کننده و پتو و بالش و حمام و آشپزخانه مشترک است که می‌توان اذعان کرد که بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده از مسافرین در طی سال‌های قبل امکانات رفاهی این مراکز بسیار رضایت‌بخش بوده است و کلاس‌های گروه الف دارای یخچال، تلویزیون، وسایل گرمایشی و خنک‌کننده و آشپزخانه و حمام به صورت مشترک است.

وی در خصوص اینکه ما به هیچ عنوان پذیرش آزاد نخواهیم داشت و این امکانات برای فرهنگیان ما فراهم است، گفت: این شرایط به طور کلی برقرار است مگر اینکه شرایط خاصی پیش بیاید و  متعاقب آن استانداری و ستاد اجرایی خدمات سفر به مدارس ابلاغ کنند که شما باید شرایط را برای اسکان مسافرین شهر فراهم کنید که در این صورت مدارس ما در خدمت مسافرین نوروزی خواهد بود و به صورت آزاد نیز خدمات خواهد داد.

حسنلو خاطرنشان کرد: در مواردی که یکی از اعضای فرهنگی مهمان مدارس ما باشد و به هر نحوی همراهی نیز با خود داشته باشد در این شرایط نیز ما میزبان قشر آزاد و همراه فرهنگیان خواهیم بود که در این صورت این افراد را نیز پذیرش خواهیم کرد و در واقع مهمان مدارس ما خواهند بود.
بازدید استاندار از بازار زنجان