تاریخ انتشار خبر: شنبه 1397/11/13 8:38پاسخ استاندار زنجان به سؤال خبرنگار صدای زنجان درباره سرانجام پروژه‌های پردیس سینمایی، هتل پنج ستاره و رستوران گردان در گاوازنگ بعد از کلنگ‌زنی سال گذشته:

صدای زنجان- استاندار زنجان درباره سرانجام سرمایه‌گذاری شرکت «پانچ» بلژیک در استان برای تولید گیربکس خودروهای اتوماتیک با تأکید بر این نکته که کسی مقصر به بهره‌برداری نرسیدن این پروژه نیست، خبر داد که به خاطر تحریم‌ها این پروژه تقریباً منتفی است. هم‌چنین درباره سرانجام طرح‌های رستوران گردان و هتل پنج ستاره گاوازنگ نیز تصریح کرد که «با کلنگ‌زدن کاری پیش نمی‌رود.»

فتح‌اله حقیقی در نشست خبری هفته گذشته خود با ذکر این مطلب که «اگر ایجاد کارخانه تولید گیربکس در زنجان میسر هم بود در اولویت برنامه‌های خودم قرار نمی‌دادم»، گفت: در عملیاتی نشدن این پروژه کسی مقصر نیست چون به خاطر تحریم طرف بلژیکی تقریبا منصرف شده است اما ما باید به اولویت‌های خودمان توجه کنیم.

حقیقی ادامه داد: باید در جاهایی سرمایه‌گذاری شود که بهره‌وری بیشتری را شاهد هستیم. زمینه تولید گیربکس در زنجان فراهم است یا زمینه صنعتی که اکثر فارغ‌التحصیلان استانی تخصص آن را دارند؟ وقتی اکثر فارغ‌التحصیلان استان در حوزه آی.تی هستند و 70 درصد تجهیزات فشار قوی برق کشور در زنجان تولید می‌شود،ایجاد شهرک آی.تی، برق و الکترونیک در اولویت قرار می‌گیرد.

وی در مورد پروژه‌های رستوران گردان و هتل پنج ستاره که کلنگ احداث آن‌ها سال گذشته در گاوازنگ زنجان بر زمین خورد نیز اظهار کرد: من گاوازنگ زنجان را دیده‌ام و زیرساخت‌های خوبی دارد. در این مکان کلنگ‌های زده شده است اما سرمایه‌گذار این پروژه‌ها کیست؟ مگر با کلنگ کار درست می‌شود؟ اگر درست می‌شود همه جای استان کلنگ می‌زنیم.

استاندار زنجان افزود: کار را باید به کسی داد که بتواند سرمایه‌گذاری کند و جرؤت این کار داشته باشد. قرار شده نقشه‌های گاوازنگ بازبینی شوندو دنبال سرمایه‌گذار درست و حسابی هستیم. از سویی زمینه‌های سرمایه‌گذاری دیگری هم در استان وجود دارند که به هزینه‌های کم‌تر به ثمر می‌رسند اما رها کرده‌ایم. گاوازنگ را هنوز به زنجانی‌ها معرفی نکرده‌ایم چه برسد به کشور.

این مسئول تأکید کرد: سرمایه‌گذاری و هتل‌زدن این‌طور نیست، این که جمع شویم تا کلنگی بزنیم و هتل و رستوران بسازیم. هر کاری باید حساب و کتاب داشته باشد.

استاندار زنجان در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه در ۴۰ سالگی انقلاب قرار داریم و امروز دهه فجر باید باشکوه‌تر از سال‌های قبل باشد، افزود: این دهه باید با حضور مردم در صحنه همراه باشد.

وی از افتتاح ۶۲۰ پروژه خبر داد و گفت: سال قبل بیش از ۷۰۰ پروژه برای افتتاح داشتیم که از نظر آماری تعداد پروژه‌ها ۱۲ درصد کاهش یافته است

حقیقی با اشاره به اینکه کمیت پروژه‌ها کاهش ولی کیفیت افزایش یافته است، گفت: فقط نیم درصد از کل پروژه‌ها یعنی فقط سه پروژه کلنگ‌زنی و بقیه افتتاحی است.

استاندار زنجان با بیان اینکه از ۶۲۰ تا ۵۷۱ پروژه عنوان شده برای افتتاح ۴۱ پروژه اقتصادی است، گفت: همچنین ۴۹ پروژه توسط بخش خصوصی اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اقبال بخش خصوصی از ساخت پروژه‌ها در استان مطلوب و به میزان ۶۵ درصد است، گفت: این امر جای امیدواری دارد.

حقیقی همچنین میزان مشاغل غیرمستقیم را بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ نفر و مستقیم را یک هزار و ۳۲۴ اعلام کرد و گفت: میزان اشتغالزایی نیز قابل توجه است.

استاندار زنجان در ادامه به برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: برگزاری نشست خبری مدیران، اعلام دستاوردهای نظام در استان از صدا و سیما، اجرای طرح دیدار با ۲ هزار و ۹۶۵ خانواده شهید تا ۱۰ روز پس از دهه فجر و احصای مشکلات آنها از جمله برنامه‌های اجرایی در دهه فجر است.

وی با اشاره به آغاز دور دوم سفر به شهرستان‌ها برای افتتاح پروژه‌ها، دیدار با مردم و خانواده شهدا و حضور در جشن انقلاب در ایام دهه فجر، گفت: این امر نیز به منظور احصای مشکلات شهرستان‌ها انجام می‌شود.

حقیقی از آغاز عملیات اجرایی محور غربی و شرقی عاصم زنجانی در زنجان خبر داد و گفت: آغاز رسمی عملیات سبزه‌میدان با سبک‌سازی طرح، ادامه عملیات توسعه بیمارستان ولیعصر(عج)، ارائه لایحه به مجلس به منظور ارتقای اعتبار عمرانی استان، پیگیری امور مربوط به ستاد بازآفرینی شهری با در نظر گرفتن ۱۰۴ میلیارد تومان وام برای بازسازی بافت‌های فرسوده، انعقاد قرارداد اتوبان زنجان- قزوین در امر نیوجرسی و روشنایی، آغاز ۴۰ پروژه محوری استان نیز از دیگر پروژه‌هایی است که طی دهه فجر عملیاتی می‌شود.

استاندار زنجان با بیان اینکه ما در اشتغال صنعت با کشور برابری داریم، افزود: در این زمینه بیشتر تاکید داریم که واحدها در راستای توسعه فعالیت داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه خدمات استان ۲۷ درصد از نرم کشوری پایین‌تر است، گفت: در تلاش هستیم که سهم استان از این محل افزایش پیدا کند.

استاندار زنجان درباره علت حضور صدا و سیما در بازدیدهای سرزده گفت: هدف از این کار خودنمایی و یا صوری نیست، بلکه آرام نگهداشتن جامعه است که همه ما در این زمینه وظیفه داریم.

حقیقی گفت: ما دوست داریم مردم احساس کنند که خدمتگذار آنها در صحنه است و با حضور صدا و سیما ما به دنبال انتقال این پیام به عموم مردم هستیم.

وی افزود: از طرفی حضور صدا و سیما در بازدیدهای سرزده یک نوع خود انتقادی است چون در این بازدیدها ریز به ریز اتفاقات توسط دوربین ضبط و کوتاهی‌ها هم بیان می‌شود.

استاندار زنجان به بازدید سرزده خود از ادارات و همچنین روال توزیع گوشت منجمد بیان کرد: البته بازدیدهای ما آنقدر سرزده است که حساب ندارد و تا لحظه آخر حتی معاونین و محافظان بنده نیز اطلاع ندارند که از کجا بازدید خواهند کرد.

وی همچنین درباره آخرین وضعیت تعیین تکلیف مدیران پروازی و پایان مهلت آنها گفت: مهلت مدیران پروازی تمام شده است و ما پیش از این به آنها اعلام کردیم که اگر قصد ماندن دارید باید با خانواده در محل خدمت خود ساکن شوید ولی دیگر این فرصت تمام شده است و پس از دهه فجر اینها کلا تعیین تکلیف خواهند شد.

حقیقی همچنین درباره تاخیر در معرفی برخی مدیران از جمله معاونت سیاسی استانداری زنجان گفت: بنده دو هفته پس از آمدن خود به زنجان معاون سیاسی را انتخاب کردم ولی هنوز نتیجه استعلامات آن نیامده است.

استاندار زنجان گفت: قبلا درباره پروازی بودن خود بنده مواردی مطرح شده بود که از همین جا باید اعلام کنم که من مدیر پروازی نیستم و از همان روزهای نخست انتصابم همراه خانواده در زنجان ساکن شدم.

وی با بیان اینکه تاکنون بنده در استانداری 6 مدیر انتصاب کرده‌ام که دو نفر از آنها خانم هستند، افزود: امروز نیز با یک خانم صحبت کردم که یکی از مدیران کل استانداری خواهد بود و رفته رفته پس از دهه فجر به صورت مرتب انتصابات را خواهیم داشت.

حقیقی همچنین در پاسخ به سوالی درباره سرمایه‌گذاری شرکت پانچ و عدم تحقق آن گفت: هرچند که این امر به علت تحریم‌ها رخ نداد اما اگر بود هم بنده این را انتخاب نمی‌کردم، چون ما باید اولویت‌های خودمان را مشخص کنیم و در جاهایی سرمایه‌گذاری کنیم که بهره‌وری و بازدهی بیشتری داشته باشد.

استاندار زنجان همچنین در اعتراض یکی از خبرنگاران مبنی بر عدم پاسخگویی برخی مدیران گفت: مدیران ملزم به پاسخگویی هستند، اما همانطور که قبلا نیز گفته‌ام از اصحاب رسانه درخواست دارم که اسامی مدیران غیرپاسخگو را اعلام کنند تا بنده نسبت به حل این مشکل نیز اقدام کنم.

استاندار زنجان در ادامه به حضور خود در سمینار استانداران نیز اشاره کرد و گفت: در این سمینار بر تفویض اختیارات به استانداران تاکید شد و  رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم و حفظ آرامش مردم از دیگر تاکیدات رئیس جمهور بود.

حقیقی همچنین درباره گمانه‌زنی‌های مطرح شده درباره انتخاب مدیرکل آموزش و پرورش نیز گفت: این شایعات و فضای مجای که کمتر شود انتصاب نیز انجام خواهد شد و امیدواریم مدیرکل جدید بتواند بر مشکلات فائق بیاید.

استاندار زنجان همچنین به برگزاری نمایشگاه دستاوردهای دولت اشاره کرد و افزود: تاکید ما این است که همان‌طور که دستگاه‌ها در این نمایشگاه‌ها حضور دارند، رسانه‌ها نیز باید حضور داشته باشند.
بازدید استاندار از بازار زنجان